1 Editat de mirceajifcu (2011-11-16 19:07)

Subiect: Acvariu discusi

Ca sa sparg eu gheata cu un topic, am de gand sa fac un acvariu de discusi, la "marci" inca nu m-am hotarat dar sunt pentru Red Turcoaz si Heckel sau Snakeskin. Acum intrebarile ar fi urmatoarele:
- in 360 de litri cate exemplare pot sa tin? Eu vreau doua "familii" si pe langa ancistrusi, cory si neoni intr-un setup care se va vrea a fi black water.
- trebuie neaparat osmoza sau se pot tine si fara?
- pestii vreau sa ii cumpar de la piwowarski, care se lauda cu pesti deparazitati, liberi de flagelate, recomandat cu caldura de colegul Ancistrus. As fi pus si siteul dar mi-e frica sa nu fiu sanctionat pentru reclama  lol.

2 Editat de Ancistrus (2011-11-16 18:52)

Re: Acvariu discusi

Pesti la 8-9 cm este bine sa cumperi cam 10-15 bucati, asta ca sa-i poti pune intr-un acvariu plantat cum vrei tu, ca sa aibe de unde sa se aleaga perechile si plus ca discusii sunt si pesti de grup wink
   Referitor la apa de osmoza asta depinde de ce apa ai tu la retea.

PS: Vezi ca discusii aia se numesc Heckel nu Heken lol

3 Editat de mirceajifcu (2011-11-16 19:15)

Re: Acvariu discusi

Nu vreau plantat, vreau sa leg cate un anubias pe ici pe colo pe crengi. Il vreau black water sau cel putin sa fie o incercare de bw. Nu vreua sa patesc la fel ca si cu acest acvariu , ca ma trezesc cu nitratii la 50 fara posibilitatea de a face curatenie in el.
Intrebarea legata de litraj in mintea mea era cam asta: "cati litri de apa are nevoie un discus ca sa nu trebuiasca sa schimb de doua ori pe saptamana apa la el?"! Si aici ma refer la concediu, ca nu gasesc pe nimeni sa vina sa imi faca osmoza, sa imi schimbe apa de mai multe ori pe saptamana etc. Si nu as vrea sa gasesc pestii cu burta in sus...

Ancistrus A scris:

PS: Vezi ca discusii aia se numesc Heckel nu Heken lol

UNDE scrie asta? Nu recunosc nimic  lol !

4

Re: Acvariu discusi

mirceajifcu A scris:

Nu vreau plantat, vreau sa leg cate un anubias pe ici pe colo pe crengi. Il vreau black water sau cel putin sa fie o incercare de bw. Nu vreua sa patesc la fel ca si cu acest acvariu , ca ma trezesc cu nitratii la 50 fara posibilitatea de a face curatenie in el.
Intrebarea legata de litraj in mintea mea era cam asta: "cati litri de apa are nevoie un discus ca sa nu trebuiasca sa schimb de doua ori pe saptamana apa la el?"! Si aici ma refer la concediu, ca nu gasesc pe nimeni sa vina sa imi faca osmoza, sa imi schimbe apa de mai multe ori pe saptamana etc. Si nu as vrea sa gasesc pestii cu burta in sus...

Ancistrus A scris:

PS: Vezi ca discusii aia se numesc Heckel nu Heken lol

UNDE scrie asta? Nu recunosc nimic  lol !

   Black water inseamna Amazon, Anubias inseamna Africa...
   Cam 50 litri/peste dar nu numai cantitatea este importanta, daca aloci macar 40 litri/peste si reusesti sa mentii calitatea apei, la necesarul discusilor, este aproape onorabil.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu discusi

Alte intrebari:
- ce plante ati sugera pentru un bw? Care vor creste fara fertilizare, fara co2, doar cu ce produc pestii?
- daca iau doua feluri de discusi, se vor "corci"?
- daca iau discusi deparazitati si de la altcineva altii nedeparazitati, exista riscul sa se infesteze si cei deparazitati? (cunostiintele de medic imi spun ca da, dar vreau o parere si pe partea de acvaristica).

PS: Durerile de cap de abia au inceput  lol Dl Radu!

6 Editat de Moroiu Daniel (2011-11-17 04:07)

Re: Acvariu discusi

Salut.
-In principiu nu ai nevoie de apa de osmoza pentru a creste discusii intr-un mediu sanatos. Presupun ca in Germania apa de retea este mai bine filtrata decat apa de retea din Romania(de fapt sunt sigur de asta). Iti ingreunezi singur sarcinile folosind apa de osmoza.

-Da, daca pui in acelasi bazin discusi deparazitati si discusi cu paraziti, cei deparazitati vor lua parazitii si este foarte posibil sa fie afectati sever din aceasta cauza. Practic ei vor lua niste boli noi cu care organismul nu este obisnuit si ai sanse mari sa-i pierzi.

-Daca iei doua feluri de discusi, ai sanse destul de mari ca ajunsi la maturitate sexuala o femela de o anumita culoare/varietate sa formeze pereche cu un mascul de alta culoare/varietate, rezultand din aceasta combinatie x% pui din prima culoare/varietate, y% pui din a 2-a culoare/varietate si z% corcituri(asa s-a ajuns la varietatile de culori din ziua de azi, prin incrucisari si selectii ale diferitelor culori noi). Presupun ca urmatoare intrebare ar fi: "puii scosi din incricisarea a doua varietati sunt mai sensibili?". Nu. Este vorba de aceeasi specie si genetic vorbind nu ar trebui sa apara dificultati. Conteaza foarte mult cum au fost crescuti parintii, cat de bine sunt hraniti(a se intelege variat si calculat, NU MULT) si cat de sanatosi sunt.

-Schimburile de apa sunt recomandate de 2-3 ori pe saptamana 30% din apa. Pentru cazurile extreme(plecarea in concediu), pestii pot sta in aceeasi apa o saptamana cu urmatoarele recomandari din partea mea: acvariul sa fie mai mare de 300 litrii, sa existe mai mult de 50 litrii/peste, sa fie dotat cu 1 filtru extern, aerare si filtru UV, pestii sa fie hraniti in prealabil cu hrana vie, pestii sa nu fie hraniti pe perioada concediului.

Despre plante nu sunt in masura sa-ti raspund. Ma intereseaza in general carnea, nu salata.  lol
Bafta multa cu noul bazin si speram sa nu ne uiti, sa postezi poze cu el cand va fi gata   :noroc

7 Editat de emil_visan (2011-12-20 10:27)

Re: Acvariu discusi

Plante pentru biotop.
-Plante de mici dimensiuni:Echinodorus tenellus,E.quatricostatum, Valisneria subulata
-Plante mai mari: Cabomba aquatica, Hidrocothyle leucocephala(poti sa o folosesti sadita in substrat, flotanta, liana in jurul crengilor.
-Plante plutitoare: Limnobium laevigatum, Pistia stratodensis.


E bine sa tii doar o varientate de discusi daca iei pui sau 2 varietati dar perechi formate. Hibrizi nu sunt recomandati si ai putea sa te lovesti de imposibilitatea de a gasi noi stapani pentru pui.

Re: Acvariu discusi

Hop si master  lol  lol .
Mai Emile, eu mare expert nu sunt cu acvaristica asta, dar esti sigur de valisneria subulata aia si de pistia stratodensis? Ca mie tare mi-e ca vroiai sa zici sagitaria ... si pistia stratiotes.

9

Re: Acvariu discusi

mirceajifcu A scris:

Hop si master  lol  lol .
Mai Emile, eu mare expert nu sunt cu acvaristica asta, dar esti sigur de valisneria subulata aia si de pistia stratodensis? Ca mie tare mi-e ca vroiai sa zici sagitaria ... si pistia stratiotes.

:apl

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: Acvariu discusi

Am dat peste un crescator de discusi (Rick) si ti-am lasat link spre catalogul speciilor pe care le vinde, poate te ajuta (desii costul transportului spre Europa e maricel)
http://stores.canadianaquafarm.com/-str … gories.bok

Sau poate ajuta alte persoane..
Numai bine

Ofera sfaturi nu jigniri!

Re: Acvariu discusi

Multumesc, deocamdata am amanat planul de a omora discusi dupa ce am omorat 8 mossura crown pentru care credeam ca sunt total pregatit. Oricum nici nu ma gandesc sa aduc , cand va fi momentul, din Canada, si sa imi moara in urma socului dupa 2 zile.  Exista in Germania destui crescatori de discusi de calitate.