1

Subiect: firma vs china

Un comentariu de la cineva de pe un alt forum, daca nu are ce cauta aici rog a fi sters, dar zic ca este bine de stiut si unele aspecte, nu toate chinezismele sunt proaste, eu cunosc personal acea persoana si am vazut ce are acasa smile

"Desi sunt fan declarat al filtrelor Jebo, am zis sa fiu open minded si sa incerc si altceva. Prin urmare am achizitionat din afara(nu ca ar avea vreo importanta locul) 2 filtre Eheim. Un 2034(Eco Pro 200) la care impelerul s-a dovedit a fi un fiasco total si o ''bijuterie'' de PIII 2075. Pana aici, toate bune si frumoase, numai ca azi noapte super bijuteria mae s-a gasit sa curga. LA ora 700 eram cu carpele in brate stergand apa de pe parchet. In concluzie, mari porcarii filtrele astea, nu sunt primul la care 2075 curge. Ma reintorc cu mare placere la chinezismele mele marca Jebo care nu au curs niciodata. Inca ceva, 2075 m-a costa 1150lei, adica cat 3 Jebo809. Aviz amatorilor"

The woman- not every monster live in the wild

Re: firma vs china

Nu cred ca este o regula !Eheim-ul are anumite avantaje si anumite dezavantaje.Pret mare,consum redus de energie.asta ca un exemplu.Pana la urma daca s-a intamplat sa iti curga tie si inca la cateva zeci de utilizatori asta nu inseamna ca sunt toate  prost facute.La fel si cu jebo 809 poate tu nu ai avut belele dar au avut altii.Fiecare filtru r bun intr-o anumita masura.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

3 Editat de MYKE (2011-12-21 12:58)

Re: firma vs china

asta asa este, eu nu am Jebo, am tot ceva chinezesc JHW 402b cu uv incorporat, consuma 18w si 9w uv-ul, nu cred ca este mult in comparatie cu altele, nu am avut nici o problema cu el. Era doar un subiect si am observat ca la romani daca nu este de firma nu este bun, nu inteleg asta dar..fiecare ia ce vrea pe banii lui, nu contest faptul ca la multe lucruri banii fac diferenta.

The woman- not every monster live in the wild

4

Re: firma vs china

MYKE, expresia "daca nu este de firma nu este bun" as inlocui-o cu "ieftin si bun" sau varianta upgradata "lasa domne ce stie sa faca, CAT COSTA? Alalalt e mai ieftin! Scump domne, scump!"

5

Re: firma vs china

Singurul punct de vedere pe care il impartasesc: nu toate accesoriile chinezesti pentru acvaristica, sint de proasta calitate, dupa parerea mea se aseamana cu produsele rusesti de odinioara, facute cam din topor dar in general rezistente si utile. Nu este un secret pentru nimeni ca industria chineza a ajuns sa copieze mai mult sau mai putin legal, produse ale celor mai mari brand-uri mondiale, in consecinta incearca sa reproduca si calitatea acestora.
   In ceea ce priveste marca Eheim, nu cred ca cineva, prea curind, imi va putea schimba parerea: sint produse de inalta calitate si randament. Sa nu uitam, ca exista situatii in care, firme de renume mondial, au gresit cite un produs si ulterior au dat sfoara in... lume, ca-l retrag de pe piata, pentru a fi reparat. Pentru intocmirea unei statistici este nevoie de mult mai multe date, decit citeva declaratii razletze ale unor ghinionisti.
   La fel de important (am mai spus asta, referitor la filtrele Tetra), este numarul unitatilor vindute, in consecinta raportul intre aceste unitati si parerile celor care le achizitioneaza.
   Situatie reala: filtre Tetra vindute - 100, din care defecte 10
                          filtre Eheim vindute - 50, din care defecte 5
   Concluzia superficiala ar fi: Tetra - o marca mai slaba? Eu spun ca nu, procentul "defecte" este egal - 10% dar induce in eroare numarul mai mare in cazul Tetra, asa ca... sa fim atenti la criteriile de departajare, in cazul calitatii diferitelor marci.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: firma vs china

Si eu sunt pentru cele chinezesti , am un Eheim 2228 si un JHW 302, ambele sunt bune, dar la Eheim s-au rupt clemele care inchid capacul iar la cel chinezesc nu se vor rupe ca sunt mult mai solide si au si o sarma de otel .Asadar eu sunt multumit de cele chinezesti, cel putin in acvaristica . Oricum cam tot ce exista pe piata la ora actuala sunt facute sau ansamblate in China .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

7

Re: firma vs china

Din ce stiu eu cam toate sunt facute in aceeasi fabrica si diferitele firme vin si isi pun eticheta pe ele si pretul, care din fabrica nu este asa exagerat ca la noi dar adaugandu-se 10-15 adaos-uri ajung la preturile din magazine. sunt multe exempe de dat dar nu cred ca are rost.

The woman- not every monster live in the wild

8

Re: firma vs china

Eu zic sa ne rezumam la ce stim decat sa ne dam cu parerea ca produsele firmelor cunoscute sunt identice cu cele obscure diferenta fiind doar eticheta.

Stiu ca strugurii sunt acri dar firmele mari nu au ajuns acolo unde sunt facand produse de calitate slaba.

Mai e si cercul vicios al cumparatorului care vrea ieftin si al comerciantului care vrea profit.

Daca eu vreau sa cumpar ceva cat mai ieftin, si asta se intampla si cu produsele de firma, comerciantii aduc produse expirate, refuzate sau cu probleme cunoscute ce nu pot fi vandute pe pietele vestice din cauza conditiilor si a riscului de a-si pata numele.

Nu te mira ca-ti cumperi filtru EHEIM de la noi si e mai prost calitativ, doar ai vrut ceva ieftin nu?

Re: firma vs china

Daniel te contrazic ! Daca chinezii au intrat pe piata din America cred ca este suficient .
Sunt pentru produsele de foarte buna calitate, dar sin pacate trebuie sa acceptam si astfel de produse care unele sun t bune altele nu . Piata lor este foarte ieftina si au fost pacaliti daca pot spune asa prin intrarea  produselor chinezesti in toata lumea ulterior . Nu ma deranjeaza daca este chinezesc, daca este de calitate buna, sunt multumit .Asta este romanul si nu se va schimba ! De multe ori am senzatia ca daca voi cumpara ceva cu nume foarte renumit platesc firma si nu mi se pare in regula .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

10

Re: firma vs china

offtopic daca se poate face reclama din alt domeniu
acum ceva ani am lucrat la Ultra Pro(IT) aveau cam cele mai mari preturi de pe piata, explicatia sefilor de acolo cand i-am intrebat de ce sunt mai scumpe ca in alte magazine a fost cam asa :' suntem mai scumpi pentru ca noi suntem un lant de magazine mai mari ca X, suntem mai renumiti ca X si platim curent mai mare ca X"
este vorba de toate adaos-urile prin cate magazine trece marfa,
cineva mi-a spus ca un filtru Ehem care pe la noi costa cam 1800 lei din fabrica din China pleaca pe la 300-400 lei
cunosc vanzatori in diferite Mall-uri care patroni lor se aprovizioneaza din Europa si vinde de 5-7 ori mai scump...
exemple ar fi multe

The woman- not every monster live in the wild

11

Re: firma vs china

Sindromul asta cu platesc firma este destul de bine impamantenit la noi. Nu platesti firma ci calitatea ei.

Acelasi lucru se observa din plin la produsele Apple. Nu platesti mai mult pentru ca are un mar muscat pe el ci platesti materiale, manopera si design de CALITATE.

Cred ca se poate observa din discursul meu ca nu am zis nimic de rau despre produsele chinezesti.

Daca stii ce cauti, cum trebuie sa arate si sa functioneze poti sa mergi si pe alternative mai ieftine sau chiar DIY. Daca esti un utilizator tipic, folosirea unui produs de firma este mai sigura si lipsita de batai de cap.

Ghinion poti sa ai cu orice, sa spui ca un produs marca X s-a stricat la tine si asta inseamna ca-i un produs slab calitativ denota lipsa de experienta in general.

12

Re: firma vs china

Mda, exact ce vroiam sa spun si eu. Primeaza mana ieftina acum ! Important sa iasa bine si sa fim multumiti de ea .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

13

Re: firma vs china

danielt A scris:

Eu zic sa ne rezumam la ce stim decat sa ne dam cu parerea ca produsele firmelor cunoscute sunt identice cu cele obscure diferenta fiind doar eticheta.

Stiu ca strugurii sunt acri dar firmele mari nu au ajuns acolo unde sunt facand produse de calitate slaba.

te contrazic si eu aici cu un exemplu din afara acvaristicii
La placile video mi-au trecut prin mana multe modele si firme, acelasi model de placa video stii ce avea diferit de la una la cealalta? doar eticheta cu firma, in resti totate piesele lipite la fel, acelasi radiator etc

The woman- not every monster live in the wild

14

Re: firma vs china

MYKE, vad ca esti capos asa ca-ti adresez un ultim raspuns.

Ca tot ai dat un exemplu despre care am relativ habar. Ai idee ce-i un pipeline de procesare? Unitati de vertex si shader? Frecventa de tact a memoriei? Latimea de banda a magistralei frontale a unitatii de procesare?

Toate asta nu le vezi cu ochiul liber uitandu-te matale ca radiatorul placii este la fel cu al celeilalte.

Nu da exemple de placi care au piesele lipite la fel cat timp nu stii ce parametrii au placile. Iar daca tu te uitai la o placa facuta de Palit si alta facuta de Inno3d sa fii sanatos. Ai lucrat intr-un magazin de calculatoare si nu stii ce-i un OEM.

Sper sa nu fii surprins cand afli ca unul din OEM-ii Apple face, mufe, placi video, placi de baza, carcase, probabil si telefoane cu Android.

15 Editat de MYKE (2011-12-21 17:24)

Re: firma vs china

nu are rost sa ne certam zic eu, parerea mea
si da, am habar ce sunt, It-ul m-a pasionat destul de mult si am invatat destul.
nu are rost sa schimbam subiectul aici daca vrei mai vorbim pe pm smile
stima

PS: sunt capos pentru ca sunt Capricorn si trebuie sa mentin zodia in picioare smile)

The woman- not every monster live in the wild

16

Re: firma vs china

Usor baieti, parerile intotdeauna sunt impartite . Nu ai cum sa-i satisfaci pe cei care au avut bani de aruncat aiurea ! Raman la parerea mea ca si ce este mai ieftin poate face fata, in IT acum tot ce exista pe piata sunt numai din China .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: firma vs china

In legatura cu aprecierile filtrelor externe nu pot fii intotdeauna 100% adevarata din punct de vedere obiectiv.
Insa subiectiv vorbind pot spune o comparatie intre:

Eheim 2228-jbl e1500-fluval 404-jebo

eheimul cand l am cumparat eu in hornbach costa cu tot cu materiale filtrante 550 ron.
A fost cel mai fiabil filtru dintre toate insa a avut si defecte:

Aprecieri:
Plastic de calitate( canistrei, furtunelor, clapelor, caserolelor)
Etanseitatea ce a mai buna( intre caserole, intre canistra si capul filtrului, furtune)

Minusuri:
Tevile nu se imbina la fel ca la jbl
Furtunele odata puse nu le mai scoti decat taiate
Zgomotos

Jbl

Aprecieri:
Silentios
Tevile de in si out bine gandite

minusuri:
debit scazut
caserolele nu se imbina etans

Fluval:
Aprecieri:
Filtrare mecanica perfecta
compartimentarea caserolelor eficienta
minusuri
zgomotos
spatiu putin pt filtrarea biologica

Jebo
copie a eheimului 2228
Nu l am testat suficient, renuntand la el destul de repede fiinca nu mi a placut calitatea plasticului a caserolelor.