1

Subiect: alegere neoane

Buna ziua,
As vrea sa schimb si eu neoanele si tipul lor, acum am  un osram 865 si 827 T8-18w si as vrea sa trec pe T5- 21w sau 24w. Ce imi recomandati 2 osram 865 sau tot unu 865 si unu 827-830. Acvariu este de 80l, plantat cam 70-80%.
multumesc

The woman- not every monster live in the wild

Re: alegere neoane

iti recomand sa ramai la t8 dar sa pui un neon sun glo si unul power glo

Re: alegere neoane

offtopic:

am si eu o intrebare: ce inseamna 80% plantat? 80% din spatiul interior? daca da, mai ai si pesti sau doar plante? smile poti sa pui o poza? multumesc.

P.S. pentru mine un acvariu "jungla" ar insemna 50%-60% plantat.... mai mult de atat deja nu mai e loc de nimic in el...

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

4

Re: alegere neoane

cristisfx A scris:

iti recomand sa ramai la t8 dar sa pui un neon sun glo si unul power glo

Am rugamintea sa argumentezi sfatul tau, in felul acesta putem invata!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: alegere neoane

Multumesc, nu mai este nevoie, au trecut 5 zile, m-am plictisit sa astept, uita de intrebarea mea! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: alegere neoane

ca tot veni vorba de alegerea neoanelor, as vrea sa-mi fac un acvariu nou 160*50*50, m-am gandit la 3 neoane t5 80W. dar de care ? recomandati-mi va rog de aici

7 Editat de Ancistrus (2011-12-26 15:06)

Re: alegere neoane

bogdan666 A scris:

ca tot veni vorba de alegerea neoanelor, as vrea sa-mi fac un acvariu nou 160*50*50, m-am gandit la 3 neoane t5 80W. dar de care ?

   Acvariu plantat, biotop, ciclide africane... ?

8 Editat de bogdan666 (2011-12-26 15:12)

Re: alegere neoane

plantat o sa fie. vietuitoare inca nu stiu. ciclide clar nu. poate scalari si discus.

Re: alegere neoane

Daca faci acvariu de scalari si discus, va trebui sa te gandesti la niste plante cu necesitati mai mici referitor la puterea luminii (Ceratophyllum demersum, Anubias...). Sunt pesti care nu se simt bine la lumina puternica.
   Parerea mea este sa mergi pe 2 tuburi 965 de 49W, si plante de suprafata (Hydrocotyle leucocephalla, Eichhornia crassipes...)

10

Re: alegere neoane

daca iau 2 965 54w o sa pot creste ceva valisneria pe fundal ?

11

Re: alegere neoane

54W nu 49W, am gresit eu big_smile
   Cresc Vallisneria, daca ajunge lumina la ele.

12

Re: alegere neoane

ok. mersi de raspunsuri. strang informati iar cand e sa-l fac o sa deschid un topic nou.

13

Re: alegere neoane

ancistrus
 
am si eu o intrebare am un acvariu de 110 litri 50/50/45 la iluminat folosesc un tub t8 power glo si un tub t8 sun glo dar valisneria nu cresc in inaltime de loc  ii prea slaba lumina tuburile sint de 15 wati
?

14

Re: alegere neoane

cristisfx A scris:

ancistrus
 
am si eu o intrebare am un acvariu de 110 litri 50/50/45 la iluminat folosesc un tub t8 power glo si un tub t8 sun glo dar valisneria nu cresc in inaltime de loc  ii prea slaba lumina tuburile sint de 15 wati
?

Citi wati pe litru ti-au dat calculele tale?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: alegere neoane

sincer nu am prea luat in calcul calcul acest aspect dar din cite stiu ar fi necesar cam 1wat pe litru

16

Re: alegere neoane

cristisfx A scris:

sincer nu am prea luat in calcul calcul acest aspect dar din cite stiu ar fi necesar cam 1wat pe litru

Si tie, cit wati iti ies la socoteala? Asta te intrebasem!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: alegere neoane

cristisfx A scris:

ancistrus
 
am si eu o intrebare am un acvariu de 110 litri 50/50/45 la iluminat folosesc un tub t8 power glo si un tub t8 sun glo dar valisneria nu cresc in inaltime de loc  ii prea slaba lumina tuburile sint de 15 wati
?

   Depinde si de Vallisneria... daca este Vallisneria nana nu prea creste in inaltime, oricum, orice tip de Vallisneria ar fi (mai bine pui o poza) sunt plante iubitoare de lumina.

18

Re: alegere neoane

Eu... astept raspunsul, sa putem continua discutia! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: alegere neoane

Pentru ca a trecut o jumatate de ora si nu am primit raspunsul, il dau eu: 0,27w/litru. La lumina asta, un pic mai puternica decit a unei lumanari de botez, nici macar Vallisneria nu poate creste! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20 Editat de bogdan666 (2011-12-29 20:45)

Re: alegere neoane

dar nu trebuie luat in considerare si lumeni/l ?
vazusem un documentar interesant cum ca ar fi mai bine de calculat dupa suprafata apei nu dupa litri. daca il mai gasesc revin cu un edit.
edit: l-am gasit
pentru a fi mai placut ochiului selectati textul