Subiect: Caras de la noi

Hai noroc!

Povestea incepe asa:
Intr-un acvariu 40x80x35h am acasa un testos de Florida, ramas singur dupa ce consoarta lui a murit. Negasind o alta testoasa sa pun in acvariu, m-am gandit sa bag 1-2 pesti neaosi la testos. M-am gandit ca daca iau niste pesti mai rapizi sau un peste mai mare, testosul nu va fi tentat sa guste din vecinul lui.
Prin urmare, am ajuns la hala de peste in Ploiesti marti seara, uitandu-ma dupa pesti vii (obleti, carasi mici). Am gasit intr-un acvariu un caras cot la cot cu niste crapi. si am zis "asta e ziua norocoasa a carasului, mai bine la mine in acvariu decat intr-o tigaie" si l-am cumparat. Nu voi povesti acum despre fata pe care a facut-o vanzatoarea dupa ce mi-a zis pretul pestelui (3.70RON)...
Am adus pestele acasa, l-am bagat in acvariu acomodandu-l treptat, numai ca gagiu' tot nu mananca (am incercat sa ii dau bobite de mamaliga nesarata). Testosul nu se ia de el, se inteleg. Apa este la 25 - 26 grade, este oxigenata, am filtru, lumina la acvariu. Cineva mi-a zis ca e mare lucru daca pestele va trai o saptamana.
Intrebari:
- cu ce sa mai incerc sa il hranesc?
- daca reiese ca nu pot sa il tin, il vrea careva? Nu am nici un iaz pe langa casa in care sa ii dau drumul...
Stiu ca post-ul pare aiurea dar am luat un peste local gandindu-ma ca e mai rezistent. Ma gandesc sa il tin macar pana la primavara si atunci sa ma duc cu el la un lac undeva sa il eliberez.

PS: cu toate astea, sa stiti ca voi gusta glumele voastre ce includ cuvintele "tigaie, gratar, tava, legume, cuptor etc"
numai bine!

Re: Caras de la noi

Salut!mi-e tot mi se pare ca ala e crap.Poza nu e prea concludenta dar parca vad acolo niste mustati.oricum daca vrei sa se simta mai ok...pune si tu un substrat.......o piatra...fai un mediu.Nu o sa iti manace prea repede,se obisnuieste foarte greu si daca e sa se hraneasca nu o va face in prezenta ta.Sunt speriosi la inceput...e mai greu.Mai bine il arunci intro balta.Daca e caras.Daca e ciortan...astia prin mai repede tupeu,sunt mai usor de acomodat.Spor.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Caras de la noi

si eu credeam prima daca ca e crap. dar doua persoane au zis ca e caras... oricum, bine ca macar am nimerit bine familia big_smile. ma gandesc sa pun niste moss legat de buturuga aia. Si la capitolul mancare, ai vreo idee?

Re: Caras de la noi

da.granule de carasi de acvariu.mancare pt crapi de iaz.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Caras de la noi

mananca orice... cam ce mananci si tu dar fara iute... lol
Am glumit.. oarecum... crapii sunt omnivori si manaca ce apuca, materie vegetala moale (deci baga moss in acvariu dor faca vrei sa il pape),aproape orice plante de acvariu (recomanda mai ieftine), granule, viermi (uneori), salata, rame, lintita (la mine mancau crapii lintita foarte bine), larve de chironomidae (sunt acele "libelule" de la pescari). Recomand sa nu ii dai sa manance momeli de pescuit gen paine, mamaliga cu ananas sau vanilie sau mai stiu eu ce alte preparate pentru ca (desi nu sunt pescar am o presimtire ca asa e) momelile astea sunt deschise la culoare si il atrag prin culoare, fara sa mai conteze daca ii fac sau nu rau din moment ce el oricum o sa moara.

Gott mit uns!

6 Editat de Fahnell (2011-12-25 21:37)

Re: Caras de la noi

mustati = crap
nu e niciun dubiu.
Dar daca e sa imi dau cu parerea mai bine scoti crapul si bagi tot ceva neaos mai de digerat in asa acvariu
fara pic de gluma ma gandesc la cativa balosi. este tot o ciprinida

Re: Caras de la noi

l-am gasit mort vineri dimineata... nu l-am facut sa manance. apa era prea calda. nu as mai incerca cu alti pesti... tot o testoasa tre sa iau...
multam de info!

8

Re: Caras de la noi

cand eram copil, am tinut un caras intr-un borcan de 10litri sase luni si-l hraneam cu gris...apoi l-am mutat intr-un acvariu de 20 de litri cu 2 tipari...