1

Subiect: Folosirea corecta a unui reactor extern

Va salut . Detin un reactor dupla S pe care il folosesc la un acvariu de 125 L si din cate stiu reactorul extern are cel mai bun randament pentru dizolvarea co2-ului.
  Fiind primul reactor extern pe care il folosesc vreau sa stiu cateva lucruri pe care sincer internetul nu m-a lamurit :

  1 .  In momentul de fata reactorul sta pe orizontala pana ii montez suportul si observ ca pe retur scoate bule de co2 destul de mari ceea ce nu este bine .
       In ce pozitie trebuie sa stea defapt reactorul ca sa aiba timp bula de co2 sa se sparga intre bioballs pana ajunge in acvariu ? 
         
   Creierul meu zice in felul urmator :

Daca l-as pune in pozitie verticala cu intrarea de co 2 de sus in jos atunci bulele mari  ar ramane sus si ar fi agitate de turul apei pana s-ar transforma in bule mici care eventual s-ar duce in jos spre returul reactorului.

  Daca l-as pune invers cu intrarea co 2 de jos in sus atunci bulele trec foarte repede prin bile si nu ar mai avea timp sa se sparga.
 
   Stiu ca poate suna stupid sau nebuneste dar nu imi place sa las lucrurile la voia intamplarii . O confirmare sau alte pareri sunt binevenite .
  Toate cele bune ! Cu respect , Ovidiu

Re: Folosirea corecta a unui reactor extern

In pozitie verticala cu intrarea co2 ului in sus!!!!

3

Re: Folosirea corecta a unui reactor extern

Antoniotony A scris:

In pozitie verticala cu intrarea co2 ului in sus!!!!

"In sus" sau "pe sus"?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: Folosirea corecta a unui reactor extern

ovidiugl A scris:

Va salut . Detin un reactor dupla S pe care il folosesc la un acvariu de 125 L si din cate stiu reactorul extern are cel mai bun randament pentru dizolvarea co2-ului.
  Fiind primul reactor extern pe care il folosesc vreau sa stiu cateva lucruri pe care sincer internetul nu m-a lamurit :

  1 .  In momentul de fata reactorul sta pe orizontala pana ii montez suportul si observ ca pe retur scoate bule de co2 destul de mari ceea ce nu este bine .
       In ce pozitie trebuie sa stea defapt reactorul ca sa aiba timp bula de co2 sa se sparga intre bioballs pana ajunge in acvariu ? 
         
   Creierul meu zice in felul urmator :

Daca l-as pune in pozitie verticala cu intrarea de co 2 de sus in jos atunci bulele mari  ar ramane sus si ar fi agitate de turul apei pana s-ar transforma in bule mici care eventual s-ar duce in jos spre returul reactorului.

  Daca l-as pune invers cu intrarea co 2 de jos in sus atunci bulele trec foarte repede prin bile si nu ar mai avea timp sa se sparga.
 
   Stiu ca poate suna stupid sau nebuneste dar nu imi place sa las lucrurile la voia intamplarii . O confirmare sau alte pareri sunt binevenite .
  Toate cele bune ! Cu respect , Ovidiu

   Randamentul unui reactor nu este dat de modul amplasarii acestuia, intern sau extern, ci de formula constructiei, orice reactor extern poate fi folosit si in interiorul acvariului, singura problema fiind volumul mare ocupat.
   Pozitia corecta a acestui reactor este cea din imagine, CO2-ul patrunzind prin partea de sus, o data cu apa pompata. Bulele de gaz, fiind mai usoare, vor tinde sa se localizeze in partea de sus dar jetul de apa le va impinge permanent in zona bilelor, care le vor marunti si astfel se realizeaza amestecul apei cu CO2-ul.
   Acest reactor este unul din cele mai performante reactoare, fabricate, pina la ora actuala.
   Atentie la debitul pompei de apa, acesta trebuie reglat, in asa fel incit, la iesirea apei din reactor, sa nu fie vizibile bulele de CO2.
   http://www.dupla.com/gebranweis/CO2_reaktor_s.pdf

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: Folosirea corecta a unui reactor extern

Multumesc pentru raspuns . Am inteles acum . Eu m-am speriat totusi pentru ca nu vedeam bulele de co2 iesind pe retur. 
  Am o intrebare totusi : La intrarea apei in reactor am un burete grosier destul de mic care acopera partea de sus.  Este bine sa ramana acolo sau sa il scot ?
  Multumesc inca o data pentru explicatie . Sarbatori fericite va doresc !

  Cu respect , Ovidiu

6

Re: Folosirea corecta a unui reactor extern

orice material poros pe care bula il intilneste in calea ei spre iesirea din spray bar duce la farimitarea ei. deci eu zic sa lasi buretele acolo.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

7

Re: Folosirea corecta a unui reactor extern

De acord cu tine . Singurul motiv pentru care l-as fi scos ar fi ca prin burete apa nu mai agita atat de tare bulele.

8

Re: Folosirea corecta a unui reactor extern

ba chiar din contra. acolo se sparge bula cel mai bine

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

9

Re: Folosirea corecta a unui reactor extern

ovidiugl A scris:

Multumesc pentru raspuns . Am inteles acum . Eu m-am speriat totusi pentru ca nu vedeam bulele de co2 iesind pe retur. 
  Am o intrebare totusi : La intrarea apei in reactor am un burete grosier destul de mic care acopera partea de sus.  Este bine sa ramana acolo sau sa il scot ?
  Multumesc inca o data pentru explicatie . Sarbatori fericite va doresc !

  Cu respect , Ovidiu

Eu nu inteleg unde si cum este amplasat acel burete! Poti pune o poza? Mi-e teama ca, in cel mai fericit caz, este inutil.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: Folosirea corecta a unui reactor extern

Am facut o schita ca sa zic asa . Ideea este ca daca nu face rau buretele stand acolo nu as vrea sa ma complic sa il scot .

11

Re: Folosirea corecta a unui reactor extern

Asa cum ti-am spus, pe linga faptul ca este inutil, reduce si debitul jetului de apa care patrunde in reactor. Fenomenul se va amplifica in timp, o data cu colmatarea buretelui si tine cont de faptul ca nu este recomandabil sa demontezi foarte des acest reactor. Motivul il vei descoperi singur.
   Buretele va actiona ca o capcana pentru bulele de CO2, care se vor localiza in mare parte in el, in loc sa fie antrenate si amestecate printre balls-uri.
   Bulele de CO2 trebuie sa aiba un circuit normal, antrenate de un jet de apa destul de puternic, altfel gazul se va localiza in partea de sus a reactorului, formind o punga si treptat va inlocui partial apa din acesta.
   Cred ca cei de la Dupla, cind au construit acest reactor, nu au facut decit o singura greseala, in nici un caz lipsa acestui burete!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: Folosirea corecta a unui reactor extern

Radu are dreptate. Eu credeam ca buretele este in partea de jos a reactorului. Imi cer scuze. :pls

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

13

Re: Folosirea corecta a unui reactor extern

Reactor desfacut .. burete scos .. randament mai bun .. user multumit  :sok

  Va doresc sarbatori fericite !  :noroc

14

Re: Folosirea corecta a unui reactor extern

ovidiugl A scris:

Reactor desfacut .. burete scos .. randament mai bun .. user multumit  :sok

  Va doresc sarbatori fericite !  :noroc

Multumirea ta, fericirea noastra! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!