1

Subiect: discusi

buna seara,
azi am achizitionat un acvariu de 180l, as vrea sa trec la discusi, am citit eu cate ceva dar as vrea si ajutorul vostru cu urmataorele:
-in 180l cati discusi pot sa tin?
-ce alti pesti se mai pot tine cu ei?ma refer la temperatura apei in primul rand
-se pot tine mai multe feluri de discusi?
-multe alte sfaturi folositoare.
acvariu as vrea sa fie plantat(nu stiu inca ce plante), substrat nisip de 2-4.
astept pareri-ideei
multumesc

The woman- not every monster live in the wild

2

Re: discusi

6 discusi pana in 12 cm dar pentru ca ei sunt inca in crestere trebui sa menti temperatura la 30..31* ceea ce nu prea e "sanatos" unui acvariu plantat
(mixtura e daunatoare in acvariu plantat)

4 discusi maturi adica peste 15 cm pe care ii poti tine la o temperatura de 28..29* si pe care ii poti hrani cu granulat intercalat cu artemia posibil si fulgi

pe langa ei ai nevoie de: ancistrusi, corydoras (cu cat sunt mai multi cu atat mai bine) si pomaceea 4..5 exemplare

alti pesti ornamentali pe langa discusi ar fi bine si daca ar fi pe placul tau neonii rosi  :fok

Re: discusi

Foarte bine a punctat colegul pasi_une cam tot ce trebuie... ce as mai adauga eu ar fi: schimburile de apa, neaparat (mai ales ca esti la inceput si nu le cunosti comportamentul) 50% zilnic, si o filtrare biologica foarte buna wink
   Mult succes!

4

Re: discusi

pasi_une A scris:

6 discusi pana in 12 cm dar pentru ca ei sunt inca in crestere trebui sa menti temperatura la 30..31* ceea ce nu prea e "sanatos" unui acvariu plantat
(mixtura e daunatoare in acvariu plantat)

4 discusi maturi adica peste 15 cm pe care ii poti tine la o temperatura de 28..29* si pe care ii poti hrani cu granulat intercalat cu artemia posibil si fulgi

pe langa ei ai nevoie de: ancistrusi, corydoras (cu cat sunt mai multi cu atat mai bine) si pomaceea 4..5 exemplare

alti pesti ornamentali pe langa discusi ar fi bine si daca ar fi pe placul tau neonii rosi  :fok

Ar fi fost foarte util daca si argumentai afirmatiile tale:
   - mixtura e daunatoare in acvariu plantat
   - si pe care ii poti hrani cu granulat intercalat cu artemia posibil si fulgi (de ce numai sortimentele astea?)
   - pe langa ei ai nevoie de: ancistrusi, corydoras (cu cat sunt mai multi cu atat mai bine) si pomaceea 4..5 exemplare
   Colegul fiind incepator intr-ale Discusilor, trebuie sa inteleaga de ce face ceva anume!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: discusi

MYKE A scris:

buna seara,
azi am achizitionat un acvariu de 180l, as vrea sa trec la discusi, am citit eu cate ceva dar as vrea si ajutorul vostru cu urmataorele:
-in 180l cati discusi pot sa tin?
-ce alti pesti se mai pot tine cu ei?ma refer la temperatura apei in primul rand
-se pot tine mai multe feluri de discusi?
-multe alte sfaturi folositoare.
acvariu as vrea sa fie plantat(nu stiu inca ce plante), substrat nisip de 2-4.
astept pareri-ideei
multumesc

   In privinta Discusilor, a astepta "pareri si idei", inseamna un nivel foarte scazut al cunostintelor despre acesti pesti. Nu trebuie sa te superi dar cred ca ar trebui sa mai acumulezi experienta acvaristica si sa ajungi la stadiul la care, sa pui intrebari despre Discusi, numai in situatii speciale, restul informatiilor sa-l acumulezi printr-o documentare foarte serioasa. Altfel exista pericolul sa cheltui foarte multi bani si sa sacrifici multi pesti. Inca o data, fara suparare, deocamdata, din posturile tale rezulta ca inca ai multe semne de intrebare, despre acvaristica in general!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: discusi

Baracuda A scris:

   In privinta Discusilor, a astepta "pareri si idei", inseamna un nivel foarte scazut al cunostintelor despre acesti pesti. Nu trebuie sa te superi dar cred ca ar trebui sa mai acumulezi experienta acvaristica si sa ajungi la stadiul la care, sa pui intrebari despre Discusi, numai in situatii speciale, restul informatiilor sa-l acumulezi printr-o documentare foarte serioasa. Altfel exista pericolul sa cheltui foarte multi bani si sa sacrifici multi pesti. Inca o data, fara suparare, deocamdata, din posturile tale rezulta ca inca ai multe semne de intrebare, despre acvaristica in general!

Aveti mare dreptate aici, nu stiu foarte mult(dar ma straduiesc big_smile). As fi vrut sa trec la discusi fiind un acvariu mai mare, acum parerile au fost impartite - unele persoane mi-au spus ca discusi nu sunt pretentiosi, alte persoane mi-au spus ca sunt....deasta nici nu stiu la ce sa trec exact.
Un acvariu neplantat nu prea ma atrage foarte mult, asa ar fi mers ciclide africane

The woman- not every monster live in the wild

7

Re: discusi

O varianta ar fi Scalarii, au multe lucruri comune cu Discusii. Iti faci mina cu ei si pe urma poti incerca si cu Discusi.
   Parerile sint impartite pentru ca:
   - crescatorii de Discus, avansati considera pe buna dreptate ca nu este mare lucru, majoritatea au uitat sau nu vor sa recunoasca prin ce au trecut si trec in continuare
   - necunoscatorii vorbesc in necunostinta de cauza
   - avansatii sinceri, modesti si doritori de a-si impartasi experientele sint putini, pe undeva pe buna dreptate, cresterea acestor pesti inseamna eforturi financiare mari si mult timp alocat acestei pasiuni.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!