Subiect: variante de guppy (poecilia reticulata)

In incercarea de a revenii printre membrii forumului (scuzati absenta extrem de indelungata dar majoritatea stiti motivul  tongue ) M-am gandit sa incep un topic referitor la diferitele variante de guppy, si aici ma gandeam daca cineva are vreun exemplar de guppy mai special(blue moscow, red blonde, albino red) sa posteze o poza cu el. Sau daca aveti un gup frumos care nu stiti exact cum se numeste, postati o poza si incercam sa il denumin.




Daca avem crescatori de guppy sau de alti vivipari si doresc sa ne impartaseasca din experienta lor, deschideti un subiect nou si postati cat mai multe informatii big_smile

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

ea e femela mea de Guppy :crap

simona_5510@yahoo.com

3 Editat de serbanrzvn (2012-03-10 17:59)

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

Salutare , am un acvariu destinat numai pt guppy . Vreau si eu sa stiu de unde pot achizitiona un guppy blue moscow sau ceva mai special decat cei aflati in acvariu?

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

foarte interesant wink imi place sa vad ca mai sunt interesati pe forum de vivipari , guppy in special .
Pacat ca nu mai creste nimeni linii curate de guppy . Pe piata mai sunt decat masculi si aia adusi din import femele nu prea gasesti lilie curata .
Eu am reusit sa distrug 4 linii curate de guppy , linii lucrate de mine 2 ani, am cumparat 2 femele aduse din import si de la alea iam imbolnavit pe toti sad
Acum lucrez la o linie scoasa din mai multe culori si cam intro luna o sa imi import din italia de la un crescator 2 linii, albino red moscow si blue moscow . big_smile

5 Editat de serbanrzvn (2012-03-13 23:45)

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

Dar blue moscow nu gasim si la noi?
Am gasit !!

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

salutare , am si eu un guppy care sta pe fund de 1 zi , ma poate ajuta cineva va rog!!

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

serbanrzvn A scris:

Dar blue moscow nu gasim si la noi?


Pai gasim si la noi blue moscow sau cel putin seamana , dar descendenti din ei nu cred k iasa la fel . eu vorbeam de linie curata si stii sigur k descendenti iasa la fel k parinti  smile .
Si depinde mult pentru ce ii tii guppy , daca ii tii de frumos sau impreuna cu alte culori sa merita sa iei de ori unde gasesti ceva frumos , dar daca vrei sa lucrezi cu ei mai departe nu prea merge .
Guppy este un peste care se creste si se inmulteste repede , dar se lucreaza foarte greu cu el sai pastrezi caracterele genetice .
La noi cine gaseste guppy frumosi sau o linie ii consangvinizeaza foarte mult pentru k nu gasesti aceiasi linie in alta parte si sa nu aiba legatura una cu alta sa poti schmba sangele.
Daca ii consangvinizezi mai multe generatii nu iti mai da caracterele genetice dorite : culoare, deschiderea si forma cozi, lungimea dorsalei ....
Inca o data pentru cine vrea guppy de frumos poate gasi o varietate foarte mare de culori .

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

salutare , am scris mai sus despre guppy blue moscow am reusit sa am unul, cel putin asa sper, acum am donat toate femelele gravide si masculii ramanand doar cu doi pui de 1 luna si alti 20 de o saptamana urmand sa separ tot ce inseamna mascul pt a avea ceva femele curate/ Am sa pun ceva poze............in curand

9 Editat de Ancistrus (2012-03-23 01:54)

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

Si mie-mi plac Flamingo Red (poza stanga) si Coral red (poza dreapta), daca ati vazut pe undeva, sau la cineva, m-ar interesa sa cumpar :fok

10

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

Detin si eu ceva guppy Albastru de Moscova,nu sunt 100% convins ca sunt puri, i-am achizitionat de vre-o 2 luni am deja vre-o cativa pui. dar la 2 femele a aparut acea coloana stramba, o sa va arat niste poze dupa ce incep sa se coloreze. In rest sunt superbi, au acele codite uriase masculii. intrebarea mea- este acceptat in paleta lor coloristica irizatiile de rosu pe ei??

11

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

dr_mihaitza A scris:

foarte interesant wink imi place sa vad ca mai sunt interesati pe forum de vivipari , guppy in special .
Pacat ca nu mai creste nimeni linii curate de guppy . Pe piata mai sunt decat masculi si aia adusi din import femele nu prea gasesti lilie curata .
Eu am reusit sa distrug 4 linii curate de guppy , linii lucrate de mine 2 ani, am cumparat 2 femele aduse din import si de la alea iam imbolnavit pe toti sad
Acum lucrez la o linie scoasa din mai multe culori si cam intro luna o sa imi import din italia de la un crescator 2 linii, albino red moscow si blue moscow . big_smile


daca ai sa reusesti sa ii aduci si sa ii si reproduci   ^:)^   , mi-as dori sa fiu eu primul tau client!! :pls

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

madalin80 A scris:

daca ai sa reusesti sa ii aduci si sa ii si reproduci   ^:)^   , mi-as dori sa fiu eu primul tau client!! :pls


cu cea mai mare placere wink . duminica ar trebui sa ajunga si eu astept cu nerabdare big_smile .
in legatura cu culoarea la blue moscow , trebue sa fie un albastru inchis si daca nu este lumina puternica par negri .

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

dr_mihaitza A scris:
madalin80 A scris:

daca ai sa reusesti sa ii aduci si sa ii si reproduci   ^:)^   , mi-as dori sa fiu eu primul tau client!! :pls


cu cea mai mare placere wink . duminica ar trebui sa ajunga si eu astept cu nerabdare big_smile .
in legatura cu culoarea la blue moscow , trebue sa fie un albastru inchis si daca nu este lumina puternica par negri .

deci ma apropi de adevar!!

14

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

Ancistrus A scris:

Si mie-mi plac Flamingo Red (poza stanga) si Coral red (poza dreapta), daca ati vazut pe undeva, sau la cineva, m-ar interesa sa cumpar :fok

Am si eu 2 masculi , cei de mai jos...au fost cumparati in urma cu 2 luni de la Zoomania din Auchen ( pret undeva la 4-5 ron)

15

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

mihai2006 A scris:

Am si eu 2 masculi , cei de mai jos...au fost cumparati in urma cu 2 luni de la Zoomania din Auchen ( pret undeva la 4-5 ron)

   Asta-i culmea, chiar la mine pe strada lol Aveau si femele?

16

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

Ancistrus A scris:
mihai2006 A scris:

Am si eu 2 masculi , cei de mai jos...au fost cumparati in urma cu 2 luni de la Zoomania din Auchen ( pret undeva la 4-5 ron)

   Asta-i culmea, chiar la mine pe strada lol Aveau si femele?


Nu...nu ..nu:)) la Auchan din Pitesti  big_smile .
Aveau numai masculi din pacate.

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

ceva noutati si pe la mine tongue !!!
am reusit sa import 2 linii de guppy din italia , exemplarele sunt in varsta de 4 luni .
am facut cateva poze imediat dupa aclimatizare in acvariile mele big_smile
liniile sunt :
     red moscow albino ( cod IKGH 2-6-8+1 )
     blue moscow (cod IKGH 2-1-8+2 )

18

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

Foarte frumosi :apl

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

Ancistrus A scris:

Foarte frumosi :apl


multumesc ! smile

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

salutare
am vazut acolo blue moscow femela?
as dori si eu una
de unde pot lua?