1 Editat de Skin-Fish (2012-01-06 05:57)

Subiect: Proiect discusi(300L)

Abandonand proiectul marin din cauza costurilor foarte ridicate, m-am hotarat ca un acvariu cu discusi ar fi si frumos si acceptabil din punct de vedere al costurilor, deci am luat legatura cu un crescator si  urmeaza sa achizitionez niste discusi...Acvariul are 120L,50H,50l si urmatoarele echipamente: :sok

-Filtru extern RESUN-UV 1600L/h si 2 filtre interne restun magi-1000
-Lampa dymax cu 2xt5 de 54 unul daylight si celalat de o culoare galbena, care habar nu am ce este, tind ca cred ca solar nature
-O lampa cumparata de 120 cm cu 2xt8 865
-Substrat de granulatie 0.2 amestecat cu o granulatie de 0.3-0.4
-Sistem Co2(lipseste difuzorul pe care l-am spart, asa ca prin aceasta cale doresc sa cumpar si un difuzor)
-2 Osmoze JBL 120
-Incalzitor JBL 300w
Acvariul a fost unul plantat, dar toate plantele si-au luat zborul, asa ca deocamdata il las semi-steril sau semi-plantat,fiindca poate adaug o buturuga cu niste anubias si ceva valisneria gigant.
Am niste intrebari (bine inteles de incepator) in legatura cu lumina, daca scot tubul galben, il las doar pe cel daylight si cele doua 865-uri, se vor descurca la niste valisneria si eventual 2-3 echinodorusi?
Are rost aditia de co2 la asa plante?Fiindca daca as pune co2 ar inseamna sa iau si un ph controller.
Imi recomandati sa folosesc osmozele sau apa de la retea schimbata in proportie de 30% de doua ori pe saptamana este destul?
Filtrarea este ok?sau ar mai trebuii adaugat ceva?eu spun ca filtrun extern si un filtru intern resun magi-700, isi vor face treaba cu brio, mai ales ca la inceput voi avea doar 6-8 discusi de 8 cm respectiv 6 cm. :fbr

0784063963

Re: Proiect discusi(300L)

In primul rand intreaba-l pe cel de la care cumperi pestii in ce conditii i-a tinut (schimburi de apa, calitatea apei, hrana etc), in al doilea rand la discusi nu le place lumina puternica, deci maxim 2 tuburi si plante de suprafata, sigur nu vrei sa stii ce se intampla cu niste discusi stresati wink
   Ca apa schimbata mai bine nu folosi apa de osmoza deloc, dar schimba minim 30% zilnic, si temperatura sa nu scada sub 30°.
   Substratul este foarte fin, mai bine nu il bagi deloc, ca sa poti igieniza mai bine acvariul, gandeste-te ca vei hrani pestii aia de cel putin 5-6 ori pe zi wink

PS: Ce ti-am scris aici este strict parerea mea, nu este batut in cuie, decat de mine big_smile

3 Editat de Skin-Fish (2012-01-06 17:30)

Re: Proiect discusi(300L)

Daca las cele doua neoane 865, plantele se vor dezvolta frumos, fara co2?sau va fi nevoie de aditie?
P.S-aveti vreo retea buna de mixtura?   :fbr

Multumesc colegului Ancistrus pentru sfaturi, voi schimba substratul astazi :sbr

0784063963