Subiect: Acvariu 112l

Salutare... Mircea ma numesc
Am un acvariu de 112 L 'DIVERSA'(firma este poloneza...). El are:
-filtru HAILEA HL-BT700
2 neoane de 18W (stau cam prost cu lumina...)
incalzitor HAILEA CB-8300
In acvariu am in total 39 de pesti:guppy, neoni, goarami, alcistrus, coridorasi, zebre si asa mai departe.
Astept aprecieri si pareri  :sok

2

Re: Acvariu 112l

salut si bun venit:)multi,multi pesti ai

ignoranta doare cel mai tare:)

Re: Acvariu 112l

Salut si bine ai venit :sok

4

Re: Acvariu 112l

Prevad doar moarte in acest acvariu....mare pacat.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

5 Editat de shpritz (2012-01-07 04:50)

Re: Acvariu 112l

bobi A scris:

Prevad doar moarte in acest acvariu....mare pacat.

Din cauza bisericii? smile
Nu de alta da combinatia de pesti e superba: Guppy, Scalari si Betta smile

Ape limpezi!

Re: Acvariu 112l

mirceapv1 A scris:

2 neoane de 18W (stau cam prost cu lumina...)

   Bine ai venit Mircea!
   La ce ai nevoie de lumina mai multa? Sau pentru ce? big_smile
   Apa este cam in ceaţă in acvariul tau, stii ce este ciclarea?

7

Re: Acvariu 112l

pesti sunt religiosi?

8

Re: Acvariu 112l

Ei fiind mai bine informati sunt satui de incepatori care fac aceleasi greseli, de acolo si aerul de superioritate sau lipsa rabdarii.. Trebuie sa citesti printre randuri si sa nu pui la suflet... Eu la fel mi-am luat-o la prezentare  :sbr

Ofera sfaturi nu jigniri!

9

Re: Acvariu 112l

adrian88 A scris:

Ei fiind mai bine informati sunt satui de incepatori care fac aceleasi greseli, de acolo si aerul de superioritate sau lipsa rabdarii.. Trebuie sa citesti printre randuri si sa nu pui la suflet... Eu la fel mi-am luat-o la prezentare  :sbr

Aici ai dreptate. Tocmai acesta este avantajul unui incepator care se inscrie pe un forum: poate observa ce greseli au facut altii pentru ca el sa le poata evita. Pentru asta in schimb e nevoie de timp, rabdare, studiu....nu toti incepatorii sunt dispusi sa faca asta. Personal nu am intentionat nici o clipa sa te ironizez, ci mai degraba sa te avertizez ce se poate intimpla daca nu cunosti ciclul azotului.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

10 Editat de alynn (2012-01-07 13:06)

Re: Acvariu 112l

asa e,ai mare dreptate (adrian88) :noroc  faza nasoale e ca unii s-ar putea sa nici nu mai activeze pe forum vazand replicile batjocoritoare postate in topicurile deschise de ei.
domnu mirceapv1,ar fi bine sa treci peste replicile ironice cu vederea,cu totii am fost incepatori,poate inca suntem, si am facut geseli ,ca in cazul tau.Ar fi bine sa te documentezi ce pesti poti tine in bazin impreuna,si cati pesti,pe urma sa iei decizii.

ignoranta doare cel mai tare:)

11

Re: Acvariu 112l

Bine ca pana la urma v-ati dat seama ca a-ti facut destul misto de noul nostru coleg ... poate pana la urma ii dati si niste sfaturi utile ...

12

Re: Acvariu 112l

mirceapv1 A scris:

Nu e frumos sa va lua-ti de un copil care e incepator
Urat din partea voastra :scry

   Nu s-a luat nimeni de tine Mircea, doar se discuta la cald big_smile.

13

Re: Acvariu 112l

sa trecem peste,mircea,tie care dintre pestii ce-i ai iti plac mai mult?clar nu poti sa-i tii pe toti in acelasi bazin

ignoranta doare cel mai tare:)

14

Re: Acvariu 112l

buna intrebare... as vrea sa dau aproate toti guppy ca mai scad din pesti mai am MUUUlti guppy puieti daca e so iau babeste am (nu va speriati...)39 de pesti

15

Re: Acvariu 112l

multi,foarte multi,nici betta nu prea se potriveste in acvariul tau

ignoranta doare cel mai tare:)

16

Re: Acvariu 112l

De inceput iti spun bine ai venit,nu fii dezamagit un bun elev poate ajunge la excelenta doar cu profesori exigenti si chiar severi,acum referitor la acvariul tau colegii au dreptate ai prea multi pesti(incearca sa mai dai din ei si sa pastrezi doar una doua maxim trei specii acestea incluzind si sanitari de fund cum a-r fi cory,ancistrusi etc)referitor la apa (ciclare) colegul Ancistrus are perfecta dreptate sa te intrebe acest lucru,pietrisul acela alb nu este cumva calcaros(poti sa-i faci testul cu otet si daca face reactie este calcaros),ornamente ca si bisericute (incazul tau )sau castele si alte forme din ceramica sau rasini ai putea sa l-e inlocuiesti cu buturugi de lemn natural(mopan,mangrove,etc)sau una doua nuci de cocos,asa arata mai natural,asta tine doar de gustul fiecaruia ,iar un ultim sfat modest incearca sa mai plantezi ceva plante si sa le grupezi pe specii cat mai asimetric,o zi buna si spor la treaba!

Sa fii OM ii lucru mare!!!

17

Re: Acvariu 112l

Deci in primmul rand apa e foarte curata... e aparatul meu de vina... nu toata lumea are un aparat mai smecher(in sensul ca e profesionist)

18 Editat de m_ionut2007 (2012-01-07 15:04)

Re: Acvariu 112l

salut si bine ai venit.
discutia a cam deviat baieti.

Ancistrus A scris:

      Apa este cam in ceaţă in acvariul tau, stii ce este ciclarea?

da clic pe cuvantul ciclare

19

Re: Acvariu 112l

Vad ca aici se poarta marea discutie...
Ma repet:
Salut Mircea si bine ai venit!
Sunt de aceeasi parere cu colegii mei.Foarte multi pesti si cateva incompatibilitati, gen: Scalari cu Guppy si Betta.
Biserica inca o ciudatenie.Nu-si are locul in peisaj.



Ape limpezi.

20 Editat de Horia (2012-01-07 23:08)

Re: Acvariu 112l

Salut Mircea. Bine ai venit :hug ! Am vazut ca deja ai primit sfaturi de la colegul CYP si vreau sa intaresc cele spuse. Aceleasi sfaturi vroiam sa le dau si eu.

Rasfoieste putin forumul si iti dau un pont -->> eu am luat un acvariu model m-am abonat la postarile respectivului coleg si incerc sa reproduc coltul de natura. A nu se intelege copia.

Mult succes in continuare!

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic