1

Subiect: drosser pentru juwel T5

Salutare tuturor!

Am un acvariu de 180 l (dimensiuni 95*45*45) pentru care mi-am cumparat 3 tuburi T5 JUwel de 45 de wati. (2*day si 1 color). Din cite cunosc eu, corectati-ma daca gresec, ca sa arda tuburile electronice au nevoie de droser. Problema e ca nu am gasit droser de 45 de wati, ori de 39 ori de 49wati si nu stiu pe care sa-l comand. M-am gindit sa va intreb pe voi ca poate a mai avut cineva problema asta.
In speranta unui raspuns va multumesc anticipat. Promit ca daca acvariu iese bine vin cu ceva poze.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: drosser pentru juwel T5

In primul rand bine ai venit printre noi, speram ca de acum inainte sa gasesti aici raspunsuri la toate intrebarile tale.
Se gasesc drosere electronice, sau mai sunt numite balast electronic.
Pt. a putea aprinde tubul trebuie sa ai unul egal(w) cu tubul sau putin mai mare, daca este foarte mare iti va aprinde tubul dar ii scurteaza viata.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

3

Re: drosser pentru juwel T5

Multumesc mult pentru raspuns. Daca tubul are 45 w, ma gindesc sa cumpar droserul de 49w. Am gasit droser 2*49, si imi mai trebuie inca unul 1*49.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: drosser pentru juwel T5

1 x 49w este perfect

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.