1

Subiect: Buna tuturor

Buna tuturor
ma numesc imi,din Tg-mures
am acest hobby de ceva vreme, il practic cu progrese si regrese cu materiale low tech
a venit vremea de"prima impartasanie"
va respect

2

Re: Buna tuturor

"Bine ne`ai impartasit ce ai", ca "Bine ai venit" nu`i potrivit. Da`ne si noua mai multe date, doar esti printre cei vechi, fa si tu prezentarea ca la carte. :fok

Etiamsi omnes, sed non ego.

3

Re: Buna tuturor

ce substrat e ala in bazinul cu ramirezi?

4

Re: Buna tuturor

merlin21 A scris:

ce substrat e ala in bazinul cu ramirezi?

granule de argila: il folosesc peste tot unde se poate- filtru biologic

Re: Buna tuturor

Servus! smile

6

Re: Buna tuturor

cum asa?
ma gandeam ca le folsesti pt plante, dar nu prea vad plante.. oricum granulatia este imensa..

pt a fi folosit ca filtrare biologica, ar trebui sa fie in filtru, sau undeva pe unde sa treaca apa ca bacteriile nitrosomonas au nevoie de oxigenare.. sau macar sa folosesti un filtru de fund..

suportul bacteriologic de care mentionezi eu sunt convins ca este acelasi ca in cazul oricarui substrat sau mai mic.

7

Re: Buna tuturor

intr-un fitru etans nu prea este mai multa oxigenare ca in acvariu

8

Re: Buna tuturor

Cate acvarii ai? si cati l au?

Etiamsi omnes, sed non ego.

9

Re: Buna tuturor

Cezara A scris:

Cate acvarii ai? si cati l au?

ceva in jur la 20, mai lipesc, mai vand
250 120 60 35

10

Re: Buna tuturor

oxigenarea vine trecerea apei prin masa filtranta cu o anumita viteza, oxigen exista si in apa nu numai in aer.
din ceea ce spui tu, urmarind logica ta, este ca nu exista filtrare biologica intr-un filtru extern cea ce este o mare...

11

Re: Buna tuturor

Sa-ti traiasca pestisorii! smile

Multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

12

Re: Buna tuturor

merlin21 A scris:

cum asa?
ma gandeam ca le folsesti pt plante, dar nu prea vad plante.. oricum granulatia este imensa..

pt a fi folosit ca filtrare biologica, ar trebui sa fie in filtru, sau undeva pe unde sa treaca apa ca bacteriile nitrosomonas au nevoie de oxigenare.. sau macar sa folosesti un filtru de fund..

suportul bacteriologic de care mentionezi eu sunt convins ca este acelasi ca in cazul oricarui substrat sau mai mic.

daca tu consideri un nisip,pietris de aceasi porozitate cu granulele ai dreptate
oxigenarea din acvariu este mult superioara celui din filtru[exc. wet-dry]

13

Re: Buna tuturor

va doresc toate cele bune in continuare- 2012

14

Re: Buna tuturor

salut,
ape limpezi in continuare si sa o tii numai in progrese smile

The woman- not every monster live in the wild

15

Re: Buna tuturor

Salut,frumoase acvarii,as avea o intrebare:mi-au depus si mie scalari si dupa 10 zile dupa ce inoata pui, ce pot sa le dau de mancare pana acum ca am mai avut puiuti dar au trait maxim 5-10 zile tozi, dupa ce au inceput sa inoate,le dadeam artemia vie dar era prea complicat ca trebuia pusa la eclozat si mno................... le mai dadeam galbenus de ou da nu prea mancau,leam dat si first bites de la hihikari,tu ce le dai si mai multe sfaturi daca poti sa imi dai :pls  ^:)^  smile ca miau depus iarasi acum 5 zile si as vrea sa traiasca puiuti smile  :fok

16

Re: Buna tuturor

Sal si eu sunt din Tg Mures frumosi pestisori poate colaboram smile

17

Re: Buna tuturor

Buna Alyn
daca ajungi la intalnire sambata la 10 la Sanyi mai vorbim

18

Re: Buna tuturor

Sal nu pot veni plec la munte maine sad orcum trebuie sa vb ceva cand ai timp smile