Subiect: Neoane noi................

Buna,maine m-am decis si merg sa cumpar un tub Sun-Glo de 15w T8 de 460mm,si pe langa acest tub voi avea la acvariu o lampa PL de 24w bleu-alb,si aceasta as dori sa o schimb ce as putea pune dintre urmatoarele:Sun-Glo(15w) T8 si cu cu flora-glo(24w) T5 (care am intels ca are o tenta mov-rosie),Sun-Glo(15w)T8 cu Power-glo(24w) T5( care are o nuanta de mov-roz,Sun-glo(15w) T8 cu  Life-glo(24w) T5.Ce ziceti ce combinati ar merge la un acvariu plantat de 60l,daca stiti combinati mai bune inafara de cele de sus sunt bine venite :hug

2

Re: Neoane noi................

Pop Remus A scris:

Buna,maine m-am decis si merg sa cumpar un tub Sun-Glo de 15w T8 de 460mm,si pe langa acest tub voi avea la acvariu o lampa PL de 24w bleu-alb,si aceasta as dori sa o schimb ce as putea pune dintre urmatoarele:Sun-Glo(15w) T8 si cu cu flora-glo(24w) T5 (care am intels ca are o tenta mov-rosie),Sun-Glo(15w)T8 cu Power-glo(24w) T5( care are o nuanta de mov-roz,Sun-glo(15w) T8 cu  Life-glo(24w) T5.Ce ziceti ce combinati ar merge la un acvariu plantat de 60l,daca stiti combinati mai bune inafara de cele de sus sunt bine venite :hug

   O luam de la capat? Te mai intreb o data: de ce trebuie sa umbli la fertilizarea si iluminarea unui acvariu in care plantele perleaza si infloresc???

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Neoane noi................

Poi am fost la zoomania,si am cumparat un neon sun-glo,in loc de becul economic de 13w pe care il aveam pana acum,dar nu se vede asa de frumos cu totate ca becul economic avea 13w si asta are 15w,se vedea mai frumos cu cel de 13w(becul economic) acum ce sa fac,sa pun becul economic inapoi sau sa las neonul acesta de 15w sun-glo T8??? :scry  :scry  :scry  :scry

4

Re: Neoane noi................

Pop Remus A scris:

Poi am fost la zoomania,si am cumparat un neon sun-glo,in loc de becul economic de 13w pe care il aveam pana acum,dar nu se vede asa de frumos cu totate ca becul economic avea 13w si asta are 15w,se vedea mai frumos cu cel de 13w(becul economic) acum ce sa fac,sa pun becul economic inapoi sau sa las neonul acesta de 15w sun-glo T8??? :scry  :scry  :scry  :scry

Cred ca efectele pirotehnice sint de vina...! lol  Tu nu stii sa raspunzi punctual la o intrebare?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Neoane noi................

Pentru ca stiam ca este mai bun un neon decat becul economic,de aia ^:)^  smile ,sau sa schimb tubul ecesta Sun-Glo cu unul Flora-glo care are o culoare mov-rosie-verzuie big_smile Sau sa las becul economic de 13w,lampa PL de 24w si sa las si sun-glo sau in loc de sun-glo sa pun flora-glo care am inteles ca este special pt plante,ce ziceti ^:)^  :fok  :noroc

Re: Neoane noi................

:smoke

Re: Neoane noi................

De ce te-am amentit :omfg ?Si acuma serios, ce neaone sa aleg, si ce combinatii sa fac????? :smoke

Re: Neoane noi................

Ce rau esti bitane... si pe mine ma mancau degetele sa comentez despre "efectul labirint" al lui Remus, dar te-ai gasit tu repede... lol

Re: Neoane noi................

Ok,mersi bitanu de rapuns,am sa cumpar poate Osram, ai pm bitanu :fok

10

Re: Neoane noi................

:stupid  :stupid  :stupid Scz de pm-uri dar sunt cam nelamurit, si cum dumneavoastra sunteti mai ,,batran,, in acvaristica,va cer sfatul :hug  smile  :fok

11

Re: Neoane noi................

Poi.............nu vreau sa v-a supar sau sa va strsez :fbr  :fbr  lol

12

Re: Neoane noi................

Intreb asa din curizitate,ce pare aveti despre neonul Osram 640 de 13w t5??? am fost pana intr-un magazin si mi-au sarit in ochi,m-am uitat dupa 865 dar nu aveau  :stupid

Re: Neoane noi................

Salut. La neoanele pe care sunt inscriptionate trei cifre (640 , 765 , 830, 965... etc) este foarte importanta prima cifra ,daca aceasta este 6 sau 7 nu te atinge de ele ca sunt bune doar la aplica din baie , daca aceasta este 8 sau 9 se schimba povestea , astea sunt bune pentru acvaristica , problema este ca cele care au prima cifra 9 sunt mai scumpe deci ramai tot la 830 si 865 .Mai sunt si alte neoane de pilda 827 , 840 etc .Neonul 830 are o culoare mai galbuie dar daca reusesti sa inmultesti o planta cu frunze rosii o sa-i adori culoarea.

14

Re: Neoane noi................

Multumesc de informatie  :sok

15

Re: Neoane noi................

Remus,

E in engleza dar na. Poti incerca cu goole translate wink

http://www.osram.com/_global/pdf/Profes … W002GB.pdf

16

Re: Neoane noi................

Pana la urma capacul a fost modificat cu 1x865+reflector si 1x830+reflector de 24W T5 Osram:
http://img27.imageshack.us/img27/5917/img1678nh.jpg

http://img137.imageshack.us/img137/3926/img1677o.jpg


http://img545.imageshack.us/img545/9271/img1679sk.jpg

Acest subiect poate ramane deschis pentru incepatorii si nu numai care doresc sa isi modifice capacul acvariilor,poate le este de folos wink  :sok

17

Re: Neoane noi................

buna ziua colegi,
intrebare sistem iluminat Iluminat:
Sistem 2 x 24w. intrebarea e despre pozitionarea becurilor.
T5 24w Sylvania Aquastar
T5 24w Osram 830
Momentan osramul sta in fata si Sylvania in spate.intentionez sa plantez bine acvariul...
Va rog daca puteti sa imi spuneti daca stau bine asa sau le mut intre ele.
Acvariul este de 112L(80x35x40), capac Homemade si placa inox ca reflector.

18 Editat de MariusMinu (2014-06-05 11:40)

Re: Neoane noi................

Muta-le intre ele. Dar sa stii ca sunt cam scurte (lumineaza 48 cm si bazinul este de 80 cm) pe margini poti pune ceva anubias...sau marsilea hirsuta...Pentru mai multe detalii fa un topic separat.

19

Re: Neoane noi................

Multumesc Marius,
bine de stiut....chiar de mare ajutor.
Neoanele sunt de 549 mm  nu 480 dar problema nu se schimba desigur.
Multumesc

Re: Neoane noi................

d.m. A scris:

Multumesc Marius,
bine de stiut....chiar de mare ajutor.
Neoanele sunt de 549 mm  nu 480 dar problema nu se schimba desigur.
Multumesc

Eu am spus cat lumineaza, nu cat au ele lungime wink Pentru mai multe detalii poti sa faci topic separat.