1 Editat de mirceajifcu (2012-01-18 19:50)

Subiect: Tanin pentru acvarii blackwater

Imi spune si mie cineva cateva produse din comert cu tanin la sticla ca am cautat si am gasit JBL Tropol si ceva Super Blackwater, dar ala nu il gasesc pe aici. Alte idei?

Re: Tanin pentru acvarii blackwater

Uite cateva in poze.

3 Editat de mirceajifcu (2012-01-18 19:49)

Re: Tanin pentru acvarii blackwater

Mersi , ca de obicei Cristi, de foarte mare ajutor!
Am sa scriu denumirile din poze, daca nu te superi, ca sa fie mai usor pentru cautatorii pe google: JBL Tropol, Sera morena, Tetra blackwater extract, Tetra Torumin, Amazon (nu stiu firma big_smile), Super Blackwater.

4

Re: Tanin pentru acvarii blackwater

Salut,
Daca foloseste careva aceste substante, rog sa puna cateva poze si sa dea ceva detalii.
Multumesc ! , poate sunt mai multi interesati ...

Inteligenta ma urmareste……dar eu sunt mai rapid.

Re: Tanin pentru acvarii blackwater

De aceea am creeat acest subiect, ca am tot cautat si nu prea sunt subiecte pe tema asta detaliate. Am comandat deja TROPOL si azi maine trebuie sa imi vina , impreuna cu pietrisul. Sper sa reusesc un biotop pentru fiorosii mei "ca in filme"  lol .

6

Re: Tanin pentru acvarii blackwater

Salut,
Nu foloseste nimeni asa ceva ?
Poate totusi vrea cineva sa ne impartaseasca si noua din experienta lui.
Multumesc !

Inteligenta ma urmareste……dar eu sunt mai rapid.

Re: Tanin pentru acvarii blackwater

mirceajifcu A scris:

Amazon (nu stiu firma big_smile), Super Blackwater.

   Amazonul ala este de la Aqua Medic, scuze big_smile, la restul se vad firmele scrise pe sticle :fok

8

Re: Tanin pentru acvarii blackwater

Am si eu o intrebare...
Taninul rezultat prin fierberea unei buturugi sau o nuca de cocos, nu se poate folosi in locul acelor solutii ?
Ma gandesc ca e cam aceeasi solutie care se regaseste in acele recipiente   :- :smoke

Re: Tanin pentru acvarii blackwater

Din nuca de cocos iese mai repede taninul, si este bun, doar ca solutiile astea mai contin si "factori antistres", si din cate stiu neutralizeaza clorul si metalele grele, ca orice conditioner.

Re: Tanin pentru acvarii blackwater

sunt foarte bune substantele zise de cristi si mircea.Mircea cel putin stiu ca e impatimit ,poate mai mare ca mine de bw...river mosters si genul asta de acvarii.Ideea e ca eu poti sa iti arat poze cu ape pline de tanin..natural.cu multa buturuga tratata,si netratata ,stuf natural,srunze de stejar.Daca mersi pe o metoda naturala ca la mine..ai ceva de asteptat pana apa devine galbuie,dar fii atent tre sa fie super limpede.Corpirle netratate o sa faca muci...un fel de alga alba,care apare la extremitati,sau noduli.nui nociva stai linistit,iar in timp dispare.Cam in maxim o luna,poate deveni un amazon biotop.Iar substantele descise de ei...accelereaza procesul foarte bine.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Tanin pentru acvarii blackwater

Dane, cu stuf, buturugi si frunze de stejar, vita de vie sau ce se mai gaseste pe la noi prin paduri nu faci biotop amazon, faci doar un acvariu blackwater. Din pacate alea originale de la "mama lor" sunt al naibi de scumpe. Am orice buturuga de dimensiuni acceptabile este de la 50 de euro in sus. Daca apuc vreodata sa ajung pe langa Amazon, imi aduc un sac de ele  lol  lol.

12

Re: Tanin pentru acvarii blackwater

Unii au prea multe lol

Re: Tanin pentru acvarii blackwater

Nu il cunosc pe tipul din poza, dar deja il urasc . Ala face focu cu crengi de 50 de euro bucata  lol.
Am pus azi JBL Tropol in balta si arata de parca fac schimburi de apa cu apa ce ramane in valau la porci  lol . Astept cateva zile pana sa bag piranha ca am schimbat toata apa, am pus subtrat nou si astept pana se cicleaza iar.

Re: Tanin pentru acvarii blackwater

a da clar asa e!eu ziceam doar de producerea tainului pt bw.ai dreptate.Acolo gasesti lucruri mult mai tari pentru asa ceva

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

15

Re: Tanin pentru acvarii blackwater

Eu pentru blackwater folosesc tropol+tormec in filtru si frunze de catappa. Insa ideea este sa se foloseasca ca sistem de lumini spoturi pentru ca scoate culoarea apei tip "coniac" in evidenta (strict parerea mea  smile  )

Re: Tanin pentru acvarii blackwater

Ionut, asa e, acum caut si un sistem din ala ca neoanele consuma mult si degeaba pentru tipul asta de acvariu. 70w consumati pe ora aiurea.

17

Re: Tanin pentru acvarii blackwater

Sigur ca nu se merita prea multa lumina. Nici de reflectoare nu mai este nevoie,lumina trebuie sa pice direct pe apa.
Eu nu gasesc spoturi (GU 10)  mai mici de 35W ,dar am facut proba cu unul de 35W si unul de 50W si a iesit asa ceva.

18 Editat de mirceajifcu (2012-01-21 14:23)

Re: Tanin pentru acvarii blackwater

Pai tot la 75w ajung  lol . O sa caut o combinatie de 2 mici sa vad daca gasesc pe undeva, la magazinele de mobila. Daca nu, merg becuri de 11w? Nu se strica in umiditatea aia? Nu becul in sine, ci ma refer la instalatie.
PS: Foarte misto acvariul, desi eu as imparti lumina cumva sa bata difuz pe toata suprafata ca altfel voi mai vedea piranha doar la masa si nici atunci ca asteapta sa vina noaptea sa toace "prada" ce le-o dau. Am bagat deja 20 de crapi koi de proasta calitate si pana acum nu am apucat sa vad nici o actiune sad.

19

Re: Tanin pentru acvarii blackwater

Mircea, am mentionat ca am facut doar proba,aveam in casa intamplator becurile de 35 si 50W insa caut de 10 sau 5W.
Cu instalatia tot ma gandesc cum sa bricoloz capacul ca sa pot monta fasungul care se incinge destul de tare.

Re: Tanin pentru acvarii blackwater

Ah, ok! Pai pentru mine important e consumul de curent si puterea becurilor sa nu ma umplu de alge, deci cand voi schimba o sa trec direct pe spoturi mici sau leduri, desi nu prea am gasit.