1 Editat de broschi526 (2009-11-19 01:03)

Subiect: un colt de natura

Acvariu 200l
Filtru JBL e900
Incalzitor Tetratec HT150W
Bomba CO2
Substrat JBL Proflora,pietris 1-2mm si 2-3mm(negru)
Iluminat:1xPhilips Aquarelle 30w ,1xphilips tld830 30w,2xosram 865 30w
Fertilizant:Feropol
Plante:Alternanthera reineckii lilacina,Riccia Fluitans,Ceratopteris thalictroides,Cabomba,Hygrophila corymbosa Siamensis,Syngonium Alb,Ludwigia Ovalis,Hygrophila polysperma "Rosanervig",Limnophila sessiliflora,Blyxa Japonica,Echinodorus bolivianus,Limnophilla aromatica
Pesti:20 neon innesi,7rasbora,2corydoras,2ancitrus,2labeo
Nevertebrate:15 creveti Red Cherry

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: un colt de natura

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SQ_a2eqs56g[/youtube]

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: un colt de natura

acvariul cu pricina

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

Re: un colt de natura

un mic card de neoni

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

5 Editat de broschi526 (2009-10-28 00:56)

Re: un colt de natura

pesti in poenita
astept propuneri si critici

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

6

Re: un colt de natura

Un acvariu foarte frumos, mai ales pt Brasov, unde apa este foarte dura pt cresterea plantelor. Tine-ne la curent cu poze.

Re: un colt de natura

Cand m-am uitat la pozele cu acvariul tau m-am gandit "Ce bine e sa fii peste!" smile
Felicitari!

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

8

Re: un colt de natura

Parca apa ii cam incetosata.Sau din cauza aparatului?

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

9 Editat de broschi526 (2009-11-03 01:28)

Re: un colt de natura

da apa este umpic incetosata si ma chinui sa-i fac ceva sa fie lacrima dar nu reusesc poate este si din vina neoanelor ca au o lumina prea alba au o temperatura de 10000k vreau sa cumpar osram 865 si 965 da nu gasesc pe nicaieri.
va multumesc pentru aprecieri

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

10

Re: un colt de natura

posibil sa fie de la clor. in maxim o saptamana ar trebui sa dispara, nu vreau sa fac reclama dar poti comanda aici http://www.marbotrade.bizoo.ro/vanzare/ … e+Speciale

Eu nu am pretins ca sunt inteligenta, sunt om prin educatie!

11

Re: un colt de natura

Cristina A scris:

posibil sa fie de la clor. in maxim o saptamana ar trebui sa dispara, nu vreau sa fac reclama dar poti comanda aici http://www.marbotrade.bizoo.ro/vanzare/ … e+Speciale

de unde clor?

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

12

Re: un colt de natura

Nightmare Lord A scris:
Cristina A scris:

posibil sa fie de la clor. in maxim o saptamana ar trebui sa dispara, nu vreau sa fac reclama dar poti comanda aici http://www.marbotrade.bizoo.ro/vanzare/ … e+Speciale

de unde clor?

din apa de la robinet....de unde?

Eu nu am pretins ca sunt inteligenta, sunt om prin educatie!

13

Re: un colt de natura

Nu cred ca broschi526 pune apa direct de la robinet si nu o lasa 24-48 ore la declorificat(statut)

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

14

Re: un colt de natura

Neoane vezi ca o sa gasesti la magazinul din spatele Brigazii de VM.

Re: un colt de natura

si asta pe unde este?

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

16 Editat de broschi526 (2009-11-03 19:35)

Re: un colt de natura

apa o tin o saptamana si nu cred ca este de la clor ,schimb 40 l pe saptamana si multumesc mult pentru site.
stima

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

17

Re: un colt de natura

Langa cinematograf Patria

Re: un colt de natura

fratilor am o problema de vre-o luna de zile ma comfrunt cu apa albicioasa parca este plina de praf
intr-un timp am bagat carbune activ si si-a revenit dupa care la 3-4 zile a revenit iarasi albicioasa si au inceput sa se mai stice si plantele (ma gandesc sa nu fi pus prea mult carbune activ) acum o saptamana am schimbat si ceramicele din filtru cu bile filtrante ma gandeam ca sau colmatat ceramicele dar tot asa a ramas apa ce as putea face sau ce as putea baga in filtru
va multumesc

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp

19

Re: un colt de natura

Din cate cred, nu sunt sigur, ai umblat la filtru ceea ce nu ia placut deloc, adica ai distrus colonia de bacterii, va trebuii sa lasi apa din nou la ciclat sa se formeze o noua colonie de bacterii in filtru si mai foloseste inca un filtru intern pentru filtrarea mecanica macar pana se cicleaza acvariul.
    Despre stricarea plantelor din cate am vazut ai plante destul de pretentioase pe langa lumina puternica ai nevoie si de aditie de co2, si neaparat trebuie sa scapi de carbunele activ din filtru care nu face altceva decat sa-ti sterilizeze apa ceea ce nu e bine deloc pt plante care au nevoie de saruri si fertilizanti, carbunele nu face decat sa neutralizeze aceste substante.
   Ce am mai intalnit la mine in acvariu, dadeam prea multa mancare la pesti iar din cauza aceasta mi se facea apa laptoasa.
   avramlaurentiu_f@yahoo.com adresa mea de mail sau mes. putem sa mai discutam mai ales ca suntem brasoveni.
   Succes.

Re: un colt de natura

asa este am umblat in filtru pentru ca am schimbat ceramicele si am scos si carbunele activ
mersi mult pt sfaturi mai tinem legatura pe mass,stima

Grabeste-te incet daca vrei sa intarzii la timp