1 Editat de sacuraba (2012-01-19 16:39)

Subiect: Discus care nu se adapteaza

Am achizitionat de curand 2 discusi de 12cm unul leopard si marlboro. Marlboro sta intr-un colt nu mananca si paraca toata lumea vrea sa-l bata. Ce sa fac?
Acvariul este bine plantat mai sunt 4 discusi 20cm 3 la 5cm 4 ramirezi si 2 coridoras.
parametri apei sunt ok comform cerintelor discusilor, temp 28 c
Cei doi au fost cumparati ieri 18 01 2012

Re: Discus care nu se adapteaza

De unde i-ai luat posibil ca formau un grup mai mare, si deocamdata nu s-au obisnuit cu noii colegi. Acvariul este iluminat puternic? Ai plante de suprafata?
   La 28°C in general sunt probleme cu discusii, recomandat ar fi minim 30°C.
   Pune si tu o poza, ca eu de discusi la 20 cm rar am auzit :fok
   Daca ai un mascul dominant in acvariu, inseamna ca discusul Marlboro este si el mascul, si va fi stresat, iar un discus stresat te umple de probleme... mai ales ca spui ca nu mananca.

3

Re: Discus care nu se adapteaza

Acvariul este plantat nu ca in reviste dar este plantat, am cv plante de suprafata sunt mici si multe nu stiu cum se numesc si nici nu stiu de unde le am eu le arunc si ele apar iar, lumina este de 80w 4x20 2 neoane marine albastre si 2 865, tin temp la 28g deoarece sa scofalcesc plantele la 30 32 g.
masculul dominant este un albastru diamant de 18 20 cm mai am un alb si rosu de 18 20 cm care formeaza pereche cu diamantu 2 pigeon ciken born ( nu stiu cum se scrie corect) la 15 16 cm 3 pigeon blad la 5 6 cm.
dimensiunile acvariulu 80x40x80 coloana de apa este inalta
o sa pun si poze dar acum intru dupatel ca am probleme cu calculatoru

4

Re: Discus care nu se adapteaza

Am mai vazut cv cand sting lumina se comporta normal, iese la plimbare. In concluzie este stresat?