1

Subiect: Guppy Femela

Ajutati-ma putin va rog frumos cu ceva detalii si anume guppy din imaginea alaturata,cat mai are pana face pui? Cu aproximatie bineinteles,problema e ca eu momentan nu stiu chiar deloc cum arata pe "viu" iar din ceea ce am vazut pe internet pare aproape smile. Multumesc!

2 Editat de tabaks (2012-01-24 22:05)

Re: Guppy Femela

Cu exactitate nu cred ca-ti poate spune cineva cand o sa fete.
Urmareste-i comportamentul.In unele cazuri sta retrasa in altele e foarte agitata si nu permite altor pesti sa se apropie de ea.
Daca se comporta cum ti-am scris mai sus in viitorul apropiat vei avea icre cu ochi. :fcool

Re: Guppy Femela

Salut si bine ai venit! Eu am avut mai multe femele de guppy care au fost in aceeasi situatie ca si a ta. Cu riscul sa ma repet si cu scuzele de rigoare iti spun ca am avut care am pus in maternitate si a facut pui in 1 maxim 2 zile si alta care cred ca am puso in maternitate de cel putin 3,4 ori si nimic. Eu zic ca tine foarte mult de stres si anume de cat e de stresata e de faptul ca o pui in maternitate.  :acv

Re: Guppy Femela

Dupa parerea mea fata saptaman aceeasta,se vede ca are burta patratzoasa si negru pe la coada,deci :apl  :bf  :bf  :bf  :bf

5

Re: Guppy Femela

tabaks A scris:

Cu exactitate nu cred ca-ti poate spune cineva cand o sa fete.
Urmareste-i comportamentul.In unele cazuri sta retrasa in altele e foarte agitata si nu permite altor pesti sa se apropie de ea.
Daca se comporta cum ti-am scris mai sus in viitorul apropiat vei avea icre cu ochi. :fcool

Stiu ca nu-mi va putea spune nimeni cu exactitate ,cu aproximatie ar fi bine de stiut,adica in mare parte daca este in stagiul in care ar trebuii mutata sau nu smile,daca este in stagiul final,sau macar aproape..


Petreanum A scris:

Salut si bine ai venit! Eu am avut mai multe femele de guppy care au fost in aceeasi situatie ca si a ta. Cu riscul sa ma repet si cu scuzele de rigoare iti spun ca am avut care am pus in maternitate si a facut pui in 1 maxim 2 zile si alta care cred ca am puso in maternitate de cel putin 3,4 ori si nimic. Eu zic ca tine foarte mult de stres si anume de cat e de stresata e de faptul ca o pui in maternitate.  :acv

Deci in situatia de fata,ar fi bine sa o mut sau sa mai astept?

Pop Remus A scris:

Dupa parerea mea fata saptaman aceeasta,se vede ca are burta patratzoasa si negru pe la coada,deci :apl  :bf  :bf  :bf  :bf

Abea astept,ar fi primul peste care ar face pui cu stiinta mea,ca sa zic asa..:D
Platy m-a surprins wink) ,am vazut puii dupa aproape o saptamana printre "plasticaraia" aia a mea.


Multumesc de raspunsuri!

Re: Guppy Femela

Unde o ai exact pentru ca din poze nu am inteles sigur? Daca o ai deja in maternitate si vezi ca e linistita si nu se agita ca si cum ar vrea sa fuga (sara) afara atunci eu zic sa o mai ti acolo si s-o supraveghezi din cand in cand, daca o tot muti in maternitate si afara risti sa nu faca deloc si sa-i tina prea mult si cand i face sa-i faca morti.
:acv

7 Editat de Sh0oky (2012-01-24 22:27)

Re: Guppy Femela

Inca nu este izolata smile momentan este in acvariu iar legat de comportament am observat ca sta de multe ori nemiscata,chiar sub maternitate (poza nr1). Momentan am vazut ca sta mai mult aproape de substrat,nu ascunsa insa ,in partea din fata si ciuguleste iar cand masculul vine la ea fuge insa nu cum facea alta data,zburdand ci mai "lin" sper sa intelegi ce vreau sa spun. smile

Edit: Pare ca se uita pe geam.. smile mai tot timpul.

Re: Guppy Femela

Sh0oky A scris:

Edit: Pare ca se uita pe geam.. smile mai tot timpul.

Scoate-o putin la plimbare pe afara (Glumesc)  big_smile
Eu zic sa o pui in maternitate sa vezi cum se comporta pt ca oricum dupa cum arata in scurt timp va face pui si oricum cred ca are nevoie de putin timp sa se acomodeze cu maternitatea inainte sa fie destul de relaxata ca sa poata face pui.

Re: Guppy Femela

tine-o separat, hraneste-o cum se cuvine si ai rabdare cu ea! eu mai pun in materna si ceva dupa care sa se ascunda puii, de exemplu:plante de suprafata, si mai merg si cele de substrat(pitice)prinse cu o greutate de radacina. succes!! wink

10

Re: Guppy Femela

Din pacate,momentan nu am plante deloc,doar "plasticaraia" aia big_smile!
Cu maternitatea sa vad cum fac,acum sunt 4 pui de platy (de o saptamana si ceva-poza nr1 din cele 3 cu guppy, se vad) care trec de gratarul ala de la mijloc si mi-e frica sa nu-i manance daca ajung in partea de sus.

Ii pot muta undeva,sau nu le face nimic?

11

Re: Guppy Femela

Eu am pus-o in maternitate acum vreo 3 ore, dar trebui sa recunosc ca e foarte agitata. Sincer, imi cam este mila de ea, se vede clar ca nu ii place.... dar asta este... sper sa se linisteasca.

My advice is free and worth every penny.

12

Re: Guppy Femela

Dar de guppy meu ce spui?

13

Re: Guppy Femela

Gabry3ll A scris:

Eu am pus-o in maternitate acum vreo 3 ore, dar trebui sa recunosc ca e foarte agitata. Sincer, imi cam este mila de ea, se vede clar ca nu ii place.... dar asta este... sper sa se linisteasca.



de asta sunt bune si niste plante se camufleaza printre ele si se simte mai in siguranta!

14

Re: Guppy Femela

cred ca se apropie, nici eu nu stiu cu exactitate.  Eu sint la prima experienta de acest gen, si sint la fel de nerabdator ca tine  :pls

My advice is free and worth every penny.

15

Re: Guppy Femela

eu i-am pus si ceva plante de suprafata si i s-a cam micsorat spatiul, de aceea ma gindesc sa-i scot gratarul de jos ptr ai mari locul

My advice is free and worth every penny.

16

Re: Guppy Femela

Aveti grija ce va doriti, ca s-ar putea sa vi se intample lol

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qK6jAHaH4jg&feature=related[/youtube]

17

Re: Guppy Femela

Ancistrus A scris:

Aveti grija ce va doriti, ca s-ar putea sa vi se intample lol

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qK6jAHaH4jg&feature=related[/youtube]

= VIS big_smile  :bf  :of  :bf  :of

18

Re: Guppy Femela

E singura femela de guppy? Nu ar trebui sa te chinui prea tare. Guppy sunt pesti care trebuiesc controlati nu incurajati sa se inmulteasca smile

Iti dai seama cand se apropie de termen cand partea frontala a burtii devine aproape barbie. A ta mai are cam 1 saptamana zic eu. cand te uiti la abdomenul ei incearca sa distingi daca se vad ochii. Puii individual nu prea se vad la guppy doar ochii ies mai repede in evidenta.

Separarea in maternitate daca nu esti crescator mi se pare inutila. Mie mi-au supravietuit pana acum pui din 2 generatii deja. Din cele trei femele de guppy am deja aprox 10-12 pui care au trecut de perioada riscanta si ieri mi-a mai puit una un set de 20 de mormoloci.

Cu plante de suprafata si desis n-ai nevoie de maternitate.

19

Re: Guppy Femela

splendid!!!! :smoke     dar am vazut testoase!!!  :omfg  nu se intampl nimc cu ele acolo?? nu mai papa si ele cate un gupulet??

20

Re: Guppy Femela

madalin80 A scris:

am vazut testoase!!!  :omfg  nu se intampl nimc cu ele acolo?? nu mai papa si ele cate un gupulet??

   Testoasele sunt mari consumatoare de peste, dar nici macar ele nu-i pot opri din invazie big_smile