1

Subiect: Guppy timizi.....?

Salut! Am o intrebare pentru cei ce cunosc mai multe detalii despre aceasta specie (Guppy), ca pe mine deja m-a cam depasit. De vreo saptamina masculii stau foarte retrasi, separati ( unu colo, unu colo...), acum doua zile unul dintre ei chiar a murit. In schimb, femelele, nu par a avea nimic; sint chiar vioaie si zburdalnice. La o studiere mai amanuntita a corpurilor lor, nu am vazut nimic in neregula, adica ciuperca sau aripioare degradate. Oare care e motivul sau cauza retragerii lor in locurile ascunse ale acvariului? Mentionez ca am un acvariu de 50 L, iar ca populatie am 6 guppy (3f + 3m), 5 xipho (2m + 3f) si 4 zebre rosii. Multumesc oricarui iubitor de pesti care ma poate ajuta cu un sfat util! Va doresc sanatate in acvarii si ape limpezi!

My advice is free and worth every penny.

2 Editat de Ancistrus (2012-01-29 13:24)

Re: Guppy timizi.....?

Detalii... ce filtrare ai, cum cureti materialul filtrant, cum si la cat timp faci schimburi de apa, daca bagi sare in apa... etc.

PS: Pune si 2-3 poze clare, altfel trebuie sa o luam pe ghicite wink

3

Re: Guppy timizi.....?

am ca filtru un Sunsun HJ-752 600 L/h in care am adaugat si putin perlon de vreo 2 saptamini. Schimbul de apa il fac cam la 2 sapt. cam 10L. Nu am pus sare in apa, nu prea ai stiu rostul.

My advice is free and worth every penny.

4 Editat de Ancistrus (2012-01-29 13:57)

Re: Guppy timizi.....?

Gabry3ll A scris:

am ca filtru un Sunsun HJ-752 600 L/h in care am adaugat si putin perlon de vreo 2 saptamini. Schimbul de apa il fac cam la 2 sapt. cam 10L. Nu am pus sare in apa, nu prea ai stiu rostul.

   Perlonul infunda filtrul, ai nevoie de filtrare biologica pentru o buna sanatate a pestilor, mai ales ca faci schimburi de apa asa rar. In cazul unui acvariu echilibrat, schimbul de apa ar trebui facut saptamanal, in proportie de 30-40%.
   Sarea in apa are rol de a creste usor salinitatea pentru speciile vivipare, sau de ameliorare a intoxicatiilor cu nitriti (in cazul unui acvariu deciclat sau neciclat).

PS: In continuare fara poze trebuie sa o luam pe ghicite wink

5

Re: Guppy timizi.....?

Deci ar trebui sa schimb apa saptaminal, chiar azi am o saptamina de la ultimul schimb. Problema este ca nu am apa pregatita, trebui sa iau direct de la robinet. Crezi ca are ceva daca schimb doar 10l?

My advice is free and worth every penny.

Re: Guppy timizi.....?

Cred ca ar fi bine sa schimbi 20 litri, si daca ai si conditioner (AquaSafe, Biotopol etc) doar il amesteci cu apa de la robinet, si faci schimbul in  maxim 5 minute.
   Baga macar 5 lingurite de sare grunjoasa (de muraturi) la acvariul tau wink (sarea o amesteci bine inainte de a o introduce in acvariu)

PS: In lipsa pozelor ne mentinem pozitia de ghicitori lol

7

Re: Guppy timizi.....?

Conditioner nu am, de aceea am retineri sa pun direct de la robinet; sarea nu-i problema, chiar am sa pun acum sa se dizolve. Multumesc de ajutor!

My advice is free and worth every penny.

8

Re: Guppy timizi.....?

Pozele nu au calitate.... asta e ce am putut sa fac

My advice is free and worth every penny.

Re: Guppy timizi.....?

Pentru un acvariu cu vivipari nu este rau, doar ca nu-mi dau seama de ce ai lumina asa rosie, folosesti Osram Fluora? Sau lumina rosie?
   Acvariul este ciclat?

10

Re: Guppy timizi.....?

este din setarile telefonului. Lumina, deocamdata este data de un bec normal incandescent de 25

My advice is free and worth every penny.

11

Re: Guppy timizi.....?

Acvariul a fost ciclat luna trecuta  :sok

My advice is free and worth every penny.

12

Re: Guppy timizi.....?

Buna
dau cu presupusul:
chiar daca i-ai cumparat din acelasi loc femelele pot fii " indigene", masculii de import care nu au fost conditionati cu apa noastra(nu prea se fac importuri de femele de varietati deosebite)
a-si face schimburi de apa mici si dese (zilnic 5-10l),la cateva scimburi suplimentata cu sare (! soc termic)
poti pune unbec economic cu o luminozitate mai mare, de spectru 6500K

13

Re: Guppy timizi.....?

Multumesc! Mai am o nelamurire.... Am un filtru intern Sun-sun 600L/h, iar de fiecare data cind spal buretele (cu apa scoasa din acvariu), cind il reintroduc in filtru, apa se tulbura rau. Mentionez ca ptr a-l spala opresc filtrul. Oare asta sa fie cauza tulburarii?

My advice is free and worth every penny.

14

Re: Guppy timizi.....?

a-si clatii, schimba perlonul
buretele mai rar, la 2 saptamani

15

Re: Guppy timizi.....?

Ancistrus, iti multumesc! Daca nu imi ziceai sa schimb din apa saptaminal (abia ce am terminat de schimbat), nu as fi descoperit ce am in acvariu. Am gasit 3 puiuti mici mici de zebra, cred ca abia au iesit din icre. I-am tras pe furtunul cu care absorbeam apa cu impuritati de pe suprafata pietrisului.
Am adaugat si 2 lingurite de sare grunjoasa in cei 10 l de apa schimbata.
Masculii de Guppy stau tot la suprafata apei.... Poate isi vor revenii.

My advice is free and worth every penny.

16

Re: Guppy timizi.....?

Sare trebuia sa bagi 1 lingurita pentru 10 litri (unii recomanda o lingura la 10 litri), dar calculat la toata apa din acvariu, in cazul tau 5 lingurite.
   Buretele chiar daca-l speli cu apa din acvariu nu trebuie spalat bine, doar sa iasa din el particulele mai mari de mizerie, deci nu insista la spalarea buretelui!
   Succes!

Re: Guppy timizi.....?

Am avut si eu o problema asemanatoare cu niste masculi de guppy.Stateau dupa filtru, dupa plante , ascunsi in toate colturile,uneori nici la mancare nu veneau.Problema la mine a fost un mascul de xipho.Dupa ce a murit o femela de xipho , masculul a inceput sa atace masculii de guppy dar cu femelele nu avea treaba.Dupa ce am separat masculul agresiv, totul a revenit la normal.Incearca sa-i urmaresti si sa vezi daca si la tine este aceeasi problema.Bafta  :fok

18

Re: Guppy timizi.....?

nu dai nici un detaliu despre temperatura!!!faptul ca stau la suprafata deasemenea poate fi de la lipsa oxigenului(acvariul nu pare prea plantat,iar filtrul fiind plin cu perlon isi pierde mult din cei 600l/h din cauza colmatarii),asa ca daca temperatura apei depaseste 25 de grade poate duce la scaderea oxigenului,fiind vorba de guppy si xipho iti recomand undeva la 23-24 de grade.
   Acvariul l-ai ciclat cu pesti in el?sau alte vietati?ai schimbat partial apa la cateva zile dupa introducerea pestilor?pestii i-ai introdus toti odata?
ape limpezi.

"-Ce faceti de dimineata pana seara?
  -Ma suport. (Emil Cioran)