Subiect: CO2

Salut.Prin ce metoda pot introduce CO2 necesar plantelor daca nu am instalatie?

2

Re: CO2

pastile de co2  sau o bomba co2 home made !

Pisica blânda sabia nu-l taie !!!

Re: CO2

Unde pot gasi pastilele? De la ce firma imi recomanzi? Cum pot confectiona bomba de CO2?

4

Re: CO2

pastilele de co2 la firmele de specialitate ia  ca bomba cea mai simpla ar fi Reteta care o folosesc eu , ca tot veni vorba de scris ca nebunul si fara un raspuns concludent:
Pentru un pet de 2 litri:
-500 grame zahar
-1300 ml apa
-1 plic gelatina
-1 plic drojdie uscata
-1 plic bicarbonat de sodiu
Se dizolva zaharul si in functie de duritatea apei mai adaugati un varf de lingurita de bicarbonat de sodiu ( o apa cu un kh de peste 8 nu mai este nevoie de bicarbonat, la o apa cu un kh de 2 punet-i o lingurita rasa )in 1100 ml apa calda, separat in 100 ml apa la temperatuara maxima de 50 grade se pune la inmuiat gelatina, dupa care se va adauga peste apa cu zahar si se amesteca usor pentru a nu face spuma si se lasa minim 18 ore la frigider.

A doua zi in 100 ml apa calduta , maxim 40 grade, se pune la inmuiat un varf de lingurita de drojdie, aproximativ cat 4 boabe de mazare si f. f. f. f. bicarbonat de sodiu pentru cei care au apa cu un KH mai mic de 4. Dupa ce sticla cu gelatina a ajuns la temperatura camerei se adauga apa cu drojdie si se monteaza sticla la "instalatie".

Reactia va incepe dupa 3-6 ore in functie de temeperatura sticlei. Posibil sa fie si in afara marjei data de mine, asta in functie de multe aspecte printre care si eroarea umana. Recomand ca sa folositi instalatia fara vreun robinet sau daca este il dati la maxim ca sa circule co2 fara impediment. Nu opriti noaptea CO2-ul. Pentru cei cu foarte putine plante si fara lumina suficienta care sa faca plantele sa creasca si sa consume dioxidul nu va recomand asa ceva. E ca si cum ti-ai pune abtipild cu MOMO pe o dacie 1310 produsa in 1986 si facuta svaiter de rugina. Si sa nu uit, un cheker, drop cheker, indicator permanent de CO2/PH. Google-it. Nu este o avere si cu solutia reactiv o sa va ajunga un an de zile.    cauta pe google bomba co2 pe imagini si o sa vezi 2 peturi 1 de 2 l unu de 0.5

Pisica blânda sabia nu-l taie !!!

5

Re: CO2

Eu tocmai am terminat instalatia pentru bomba co2,nu e greu deloc . Am folosit un set perfuzor,niste furtun de la petshop si super-glue ca sa izolez ,sa nu aibe scapari. (undeva la 3-4 lei)

Daca te ajuta am pus o poza mai sus ca sa ai cat de cat idee despre ce este vorba. Uite si topicul unde s-a vorbit despre,mai gasesti si acolo niste sfaturi: http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … ut/page/4/

6

Re: CO2

numaratorul de bule poti sa-l faci si dintr-un pet de 0.5 sau il cumperi asta daca nu ai pile pe la spital sa iti iasa la fel

Pisica blânda sabia nu-l taie !!!

Re: CO2

Multumesc pentru ajutor.

8

Re: CO2

Setul perfuzor poate fi cumparat de la farmacie (1.6 lei).
Mai simplu este cu bidon,adevarat eu am facut asa pentru ca e mai mic si mai estetic big_smile. Daca nu intelegi ceva ma poti intreba. Succes! :smoke

9

Re: CO2

cristifoxy A scris:

Multumesc pentru ajutor.

"o apa cu un kh de peste 8 nu mai este nevoie de bicarbonat, la o apa cu un kh de 2 punet-i o lingurita rasa )in 1100 ml apa calda, separat in 100 ml apa la temperatuara maxima de 50 grade se pune la inmuiat gelatina, dupa care se va adauga peste apa cu zahar si se amesteca usor pentru a nu face spuma si se lasa minim 18 ore la frigider.
A doua zi in 100 ml apa calduta , maxim 40 grade, se pune la inmuiat un varf de lingurita de drojdie, aproximativ cat 4 boabe de mazare si f. f. f. f. bicarbonat de sodiu pentru cei care au apa cu un KH mai mic de 4."
....Ai mare grija la Kh, temperatura si cat bicarbonat pui!....restul sunt doar detalii  wink

10

Re: CO2

pelly67 A scris:

....Ai mare grija la Kh, temperatura si cat bicarbonat pui!....restul sunt doar detalii  wink

De asta nu am mai auzit. Ce este kh-ul si cum il determin?

Re: CO2

Salut .daca vrei sa vezi ceva activitate in numaratorul de bule si faci amestecul cu gelatina in sticla de 2,5 l trebuie sa ai multa rabdare . Uite in foto o bomba :10 L fara gelatina , restul sunt niste pocnitori pe langa asta .  lol

12

Re: CO2

Sh0oky A scris:
pelly67 A scris:

....Ai mare grija la Kh, temperatura si cat bicarbonat pui!....restul sunt doar detalii  wink

De asta nu am mai auzit. Ce este kh-ul si cum il determin?

Tocmai asta am vrut sa-ti "ridic la fileu"..... lol ...insa nu te-ai prins!
Fara kh,temperatura apei si bicarbonat, si doar cu apa chioara + juma de lingura de drojdie + o cana de zahar = ce vezi mai jos!

http://img853.imageshack.us/img853/3195/p1000435k.jpg

13

Re: CO2

MariusMinu A scris:

Salut .daca vrei sa vezi ceva activitate in numaratorul de bule si faci amestecul cu gelatina in sticla de 2,5 l trebuie sa ai multa rabdare . Uite in foto o bomba :10 L fara gelatina , restul sunt niste pocnitori pe langa asta .  lol

Cit te tine si cite bule pe secunde scoate?

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

Re: CO2

cam ce cantitate bagi la acel bidon nui rau si eu vreau asa

15 Editat de MariusMinu (2012-02-14 04:00)

Re: CO2

Tine 3-4 saptamani , scoate 3-4 bps .nerecomandata cardiacilor  lol Temperatura din camera joaca un rol esential . Daca ai peste 22 grade , poti face in sticla de 5 litri , 1 kg zahar , 1 lingurita drojdie si apa .totul sa nu depaseasca trei sferturi din sticla .Asta tine 2 saptamani si scoate 2 bps la 22 de grade  :fok
PS Totusi va recomand sticla din staga (5litri) , cea de 10 litri e buna la temperaturi sub 18 grade ,daca temperatura este de 25 de grade nici nu poti numara bulele, atat de repede scoate :omfg

Re: CO2

lol  lol  lol  lol  lol  scoate mai repede decat pompa de aer smile) smile) smile) (vibratorul) smile)=))

Re: CO2

Intrebare: daca la bomba pui electrovalva cu timer sau phcontroller, explodeaza nu?

Re: CO2

Face buuuum!  :sevil

Re: CO2

dar o butelie asa la vreo 2 kg 3 unde as putea gasii si cam ce pret ar avea( unde as gasii mai ieftina) preturi de criza

Re: CO2

Mie vroia sa-mi vanda cineva din aia de dozator de bere la vreo 8L cu robineti la 200ron. Atunci n-am vrut si nici nu am mai tinut legatura. Cred ca era bine ca pret. Incearca la rubrica de vanzari ca am vazut un anunt cu o butelie mai mica.