1

Subiect: incepator - ajutor constructie acvariu

Salutari si bine v-am gasit.

Sunt Cristian, din Alba Iulia, am aprox 35 ani, si lucrez in domeniul IT. De curand, am inceput sa ma interesez despre acvaristica. Si tot documentandu-ma, am decis sa imi fac primul acvariu.
Am gasit prin ograda niste bucati de geam, care mi-ar ajunge la acvariul pe care doream sa m-il fac: 60x30x40 (LxlxH), dar probema la care doresc sa ma ajutati este urmatoarea: sticla are grosimea de doar 4,5 mm, iar din cate am tot citit, pt un asemenea acvariu ar trebui de 5 sa fie sticla.
Oare sa ma risc sa fac acvariu de dimensiunile dorite cu aceasta sticla?
Multumesc antcipat pentru ajutorul acordat.

Re: incepator - ajutor constructie acvariu

critix A scris:

Am gasit prin ograda niste bucati de geam, care mi-ar ajunge la acvariul pe care doream sa m-il fac: 60x30x40 (LxlxH), dar probema la care doresc sa ma ajutati este urmatoarea: sticla are grosimea de doar 4,5 mm, iar din cate am tot citit, pt un asemenea acvariu ar trebui de 5 sa fie sticla.
Oare sa ma risc sa fac acvariu de dimensiunile dorite cu aceasta sticla?
Multumesc antcipat pentru ajutorul acordat.

   Bine ai venit Cristian!
   Geamurile gasite "prin ograda" pot fi zgariate, sau slabite in timp din cauza curatatului lor, prafului etc. La dimensiunile astea, si ca sa fi foarte sigur, iti recomand sticla de 6mm, si cumparata de noua de la geamgerie.

3

Re: incepator - ajutor constructie acvariu

critix A scris:

Salutari si bine v-am gasit.

Sunt Cristian, din Alba Iulia, am aprox 35 ani, si lucrez in domeniul IT. De curand, am inceput sa ma interesez despre acvaristica. Si tot documentandu-ma, am decis sa imi fac primul acvariu.
Am gasit prin ograda niste bucati de geam, care mi-ar ajunge la acvariul pe care doream sa m-il fac: 60x30x40 (LxlxH), dar probema la care doresc sa ma ajutati este urmatoarea: sticla are grosimea de doar 4,5 mm, iar din cate am tot citit, pt un asemenea acvariu ar trebui de 5 sa fie sticla.
Oare sa ma risc sa fac acvariu de dimensiunile dorite cu aceasta sticla?
Multumesc antcipat pentru ajutorul acordat.

Daca intetionezi sa mergi pe un acvariu home made iti recomand sa cumperi geamul, pentru ca asa cum spunea colegul sigur are zgarieturi chiar si mai mici si o sa-ti para rau pe urma.