1

Subiect: Filtru intern sau extern??

Mai fac un acvariu ceva mai mare de 150-180l si nu stiu ce diferente majore sunt intre filtrele interne si cele externe....daca merita investitia.
Mentionez ca acv.are destinatie ciclide mici.

2

Re: Filtru intern sau extern??

Filtrele externe fata de cele interne:

- au un volum de medii filtrante mult mai mare, prin urmare filtreaza mult mai bine apa;
- curatarea filtrului se face mult mai rar (la 2-3luni sau chiar mai mult, dupa caz);
- castigi spatiu in acvariu;

Dupa parerea mea aceste diferente ar fi cele mai importante.

Daca iti permite buzunarul, nu mai sta pe ganduri si achizitioneaza un filtru extern, nu vei regreta, insa grija mare la ce cumperi.

3

Re: Filtru intern sau extern??

filtru extern+ai posibilitatea sa pui mai multe medii de filtrare scapi de filtre in interior, am 120 litri cu filtru extern si e ok.

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

4

Re: Filtru intern sau extern??

categoric filtru extern, pe langa spatiul din acvariu castigi si la capitolul estetica si un mic sfat pe capatul tubului de absorbtie pune un burete si atunci il vei curata la un an  :sok

Natalie Cardone "Hasta Siempre - Comandante Che Guevara"

5

Re: Filtru intern sau extern??

Am inteles.....filtru extern...dar care ar fi mai potrivit pt.vol.180l-optez pentru JBL...stiu ca EHEIM este mai bun ,dar si pret pe masura...poate mai tarziu.
Ce JBL sa fie 700 sau 900?

6 Editat de cardone (2011-01-17 20:11)

Re: Filtru intern sau extern??

Eu as merge pe 900, odata faci investitia nu de doua ori, si ca material filtrant pe langa ce are el, as merge pe JBL SintoMec, Easy Life Symbiont sau JBL Micromec. Asta e si ordinea pe care o recomand. Modul de instalare il ai mai jos

http://www.youtube.com/watch?v=3kRP0Ysd … elated/url

Natalie Cardone "Hasta Siempre - Comandante Che Guevara"

7

Re: Filtru intern sau extern??

:sok

Re: Filtru intern sau extern??

am acvariul de 120l la care i-am facut un filtru extern din teava de 100,si ma gandesc deja ca ar trebui sa-l bag pe cel intern inapoi sau sa fac altul intern.cel extern mi sa pare putin cam zgomotos,in rest isi face treaba de nota 10