Subiect: si eu cu o problema colisa lalia

Buna ziua ! Am un acvariu de 50 l, filtru intern JBL TEK AIR, pompa de aer Sera 110 l/h ,temp 24 de grade , ph - 7,4 . Populatie : 6 neoni, 10 pui guppy, 2 pleco albino, si 1 pereche de Colisa Lalia . Ca plante :polisperma, valisneria, widelov, si inca vreo 2 specii a caror nume nu mi-l amintesc acum. Acum 1 sapt femela de colisa a inceput sa prezinte pe partea stanga,deasupra ochiului, o mica umflatura ,iar acum s-a marit, avand o culoare albicioasa. Femela se comporta bine,deocamdata, adica mananca ,inoata normal. Pare a sta mai mult timp ascunsa pe dupa filtru sau printre plante, probvabil din cauza masculului..dar asta cat apuc eu sa vad, ca ajung seara tarziu aksa...Daca a mai avut cineva problema asta,, sau daca stie cam care ar fi cauza, un sfat ar fi bine venit.
Imi cer scuze de claritate, dar nu am avut camera, sunt facute cu tel cu cam de 2 mp. O seara buna !

Re: si eu cu o problema colisa lalia

Salut, nu ai spus nimic de schimburile de apa. Vezi daca gasesti aici ceva sa semene cu ce are Colisa de la tine.

PS: Pleco sunt pesti care cresc foarte mari (40 cm)

Re: si eu cu o problema colisa lalia

Salut .Apa o schimb odata pe sapt 10-15 litri ( deci cam 25-30 % ) . Dar recunosc ca au existat ,din cand in cand, cate 1 sapt in care nu le-am schimbat apa ,dar asta mar rar ...Deci,cred ca de aici o problema...
Mersi .Ma uit acuma .

Re: si eu cu o problema colisa lalia

Nu am gasit acolo, dar am gasit aici : http://www.wetwebmedia.com/fwsubwebindex/dwfgdis.htm. Se pare ca e un virus pentru care nu exista tratament  si duce la ''Dwarf Gurami Desease''. Pe forumul acela intreaba o perosana : '' My Gourami has been fine until 2 days ago when I noticed a small white growth near his mouth, kind of where the gills meet on the bottom, but a little to the left. Since it first appeared, it seems to have turned a bit reddish'', iar o alta persoana ii raspunde : '' But almost certainly the first stage of "Dwarf Gourami Disease". This has traditionally been blamed on a bacterial infection but recent research by vets suggests a virus may be to blame. Regardless, it is next to impossible to treat. The series of symptoms is very consistent: small blisters or reddish sores, loss of appetite, odd behaviour (hiding a lot), difficulty swimming, then death. The problem is that virtually all mass-produced dwarf gouramis are exposed to the disease because of the very low standards of hygiene used by the fish farmers in Southeast Asia. '' . Mda.....urat...se pare ca nu e tratament. ....

Re: si eu cu o problema colisa lalia

Ancistrus, am gresit eu..e cory albino ala...Mersi de observatie ca chiar ma speriasem ,ca eu nu stiam asa si ma miram.... lol smile

6

Re: si eu cu o problema colisa lalia

Buna
incearca schimburi de apa zilnice20-25% (soc termic)
ph-ul e alcalin, incearca sa-l reduci

Re: si eu cu o problema colisa lalia

Mersi , Imi ! Cand spui ''soc termic '' te referi sa pe pun apa cum e la temperatura camerei - cam 18 grade , si atunci cand se amesteca cu cea din acvariu sa scada cam la 20-21 si sa creasa la loc la 24 de grade , asta zilnic ?

8

Re: si eu cu o problema colisa lalia

Buna
cu scuze: incearca sa eviti diferentele mai mari de temperatura
daca e de temperatura camerei(mai sus mentionata) poti turna peste apa de schimb
nu spala o vreme(2-3 saptamani) filtrul, buretele

9

Re: si eu cu o problema colisa lalia

cornel_81 A scris:

Nu am gasit acolo, dar am gasit aici : http://www.wetwebmedia.com/fwsubwebindex/dwfgdis.htm. Se pare ca e un virus pentru care nu exista tratament  si duce la ''Dwarf Gurami Desease''. Pe forumul acela intreaba o perosana : '' My Gourami has been fine until 2 days ago when I noticed a small white growth near his mouth, kind of where the gills meet on the bottom, but a little to the left. Since it first appeared, it seems to have turned a bit reddish'', iar o alta persoana ii raspunde : '' But almost certainly the first stage of "Dwarf Gourami Disease". This has traditionally been blamed on a bacterial infection but recent research by vets suggests a virus may be to blame. Regardless, it is next to impossible to treat. The series of symptoms is very consistent: small blisters or reddish sores, loss of appetite, odd behaviour (hiding a lot), difficulty swimming, then death. The problem is that virtually all mass-produced dwarf gouramis are exposed to the disease because of the very low standards of hygiene used by the fish farmers in Southeast Asia. '' . Mda.....urat...se pare ca nu e tratament. ....

Imi pare rau pentru pestisorul tau!

Desi pe forumurile straine se sugereaza tot felul de boli, totusi, in cazul nostru nu cred ca se pot aplica toate. Suntem la distanta prea mare de acele surse de infectie, iar pestii din acvariile noastre desi ii cumparam din magazine, sursa lor poate fi una interna, sau oricum europeana.

Urmeaza sfatul lui Imi. Uneori cu o apa cristal reusesc singuri sa lupte cu boala in faza incipienta, exact ca si in cazul nostru.
Poate ca o aditie de vitamine in hrana, ii va ajuta sistemul imunitar, iar tu peste cateva saptamani o sa fii fericit alaturi de pestisorii tai, fara a fi recurs la tratamente complicate. La noi vei gasi vitamine de la JBL -care se cheama Atvitol, Sera - Fishtamin sau de la Easy Life - Voogle.

Multa sanatate si bucurii!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

10

Re: si eu cu o problema colisa lalia

Multumesc tuturor pt sfaturi ! O sa incep prin schimburi mai dese de apa , la 3 zile, si o sa incerc si cu un adaos de mancare ,cum a zis Lucia (moderat, bineinteles ) si sper sa fie bine ! Luni o sa fac si un test de nitriti, desi nu cred ca ar fi o problema, intrucat toti ceilalati pesti sunt ok.

11

Re: si eu cu o problema colisa lalia

A murit sad .

12

Re: si eu cu o problema colisa lalia

Condoleante!
:scry