1 Editat de Alyn (2012-02-10 02:28)

Subiect: ce ziceti de filtru acesta merita

Buna seara in primu rand vreau sa va intreb daca merita sa fac un astfel de filtru [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fdrd7hduxSo&feature=related[/youtube] am auzit ca sunt cele mai bune biofiltre si in al doilea rand in romania unde asi putea sa gasesc K1 Kaldnes media [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fkFChJ8Y-H0&feature=related[/youtube] e un filtru biologic [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oMM0c5P245A&feature=related[/youtube]

Re: ce ziceti de filtru acesta merita

salut!eu unu nu am vazut asa ceva in viata mea...si ma invart in jurul acvariului de ceva ani.poate nu l-am banghit eu,sau nu m-am interesat.parerea mea....i-ati un jbl extern sau un biofilter.Sunt testate de zeci de acvaristi,stim ce poate.....asta,in schimb,...daca mai este si facut in china.....nu l-as recomanda.Mai ales ca nu cred ca au multi asa gaselnita.sau poate ma insel si multi au,si am ramas eu in urma cu noutatile.mie unu mi se pare o porcarie curata.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: ce ziceti de filtru acesta merita

estetic ,este atat de artificil.si iese in evnidenta intrun mod de "masina de spalat".Chimic...cum se face in el mediul bactericid|?Cum se filtreaza apa de cele mai mici impuritati?cum ajuta la o ciclare artificiala?Carbunele?Cate medii de filtrare are?

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

4 Editat de Alyn (2012-02-10 02:22)

Re: ce ziceti de filtru acesta merita

E cel mai bun sistem de purificare al apei actual. In acvaristica e recomandat pt. Discusi si Creveti (cei mai pretentiosi privind calitatea apei)
Avantajul decisiv este ca nu necesita nicio curatare. In Norvegia, un orasel bea apa dintr-un astfel de filtru din 1989, fara nicio intretinere a utilajului initial.
Sa fie estetic ma ocup eu eu vroiam sa stiu daca se merita
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=cFQBMDQIdwQ&feature=related[/youtube]

Re: ce ziceti de filtru acesta merita

Ok alyn!se poate sa ai dreptate,nu zic nu.eu unu,am zis de la inceput,ca nu am vazut la nimeni si nici pe piata.De aia nu i-am dat incredere.Poate ma insel.Cat costa?

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

6

Re: ce ziceti de filtru acesta merita

Sati zic sincer de asta sunt pe ganduri si eu sad ca nam vazut la nimenea asteptam pareri :noroc

Re: ce ziceti de filtru acesta merita

mda,am vazut si ultimul fimp postat.ce sa zic...poates inchis la minte,dar eu unu nu am incredere in el.Sunt destul de sceptic.Prezentara intradevar explic ce si cum,dar am cateva chestii care eu unu nu le explic.Si cei mai importan...parametri apei care ies din el.Nitriti,Co2,oxigen,mediul bactericid.Adica inteleg,aia beau apa dupa el,dar apa care o bei tu nu e buna la acvariu si invers.Sunt parametri diferiti.El daca imi filtreaza absolul tot,si imi mai da si un ph sarit de 7-8.....si mai omoara si tot ce e bacterie....mda,nu stiu ce sa zic.Pote se mai baga in discutie si altii,si ne explica ce si cum>dar eu te-as sfatui...extern jbl.minikani sau altele

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

8

Re: ce ziceti de filtru acesta merita

Eu m-am uitat la ultimul film postat si am inteles ca ei au dezvoltat un sistem de epurare a apei reziduale. Ceea ce e un pic diferit de ce se intampla in acvariu.

9 Editat de dan.matei26 (2012-02-10 03:13)

Re: ce ziceti de filtru acesta merita

exact!astai diferenta.filtru de acvariu are ceva elemente din sistemul de epurare dar nu este compet.SIstemul de epurare are si parte chimica din cate am inteles eu.Iar rezultatul oricum nu ar fi apa cu parametri de acvariu.Asta daca ar fii exact ca sistemul de epurare.Dar asa,simplist,nu cred ca este decat o barbotare..Concluzia mea...un sistem fantastic de epurare dar care nu poate fii transformat in filtru eficient de acvariu.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

10

Re: ce ziceti de filtru acesta merita

Eu zic ca se pot inlocui peletele alea K1 cu bioballs. Improvizatia nu ar costa prea mult. Cat despre randament.... trebuie facuta proba smile

Re: ce ziceti de filtru acesta merita

corect,dar depinde de pretul lui..cat despre randament in bazin,raman circumspect.Nu ca nu as fii deschis la nou,intotdeauna mi-a placut sa detin ceva unic,personalizat,de colectie etc etc,nu ma derajneaza sa fiu cobai,dar...chiar nu-i vad rostu si randamentul mai ridicat.ca sa nu vb de estetic.Deja bioballs-urile sunt in toate filtrele performante cu "n" straturi de filtrare:burete,vata,carbune,etc etc..asa ca..deranj mare pentru nimic.parerea mea.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

12

Re: ce ziceti de filtru acesta merita

ce sa zic smile mai asteptam pareri

13

Re: ce ziceti de filtru acesta merita

:noroc