21 Editat de eu2005mircea (2012-02-07 20:55)

Re: Acvariul meu cu probleme

Am avut aceleasi probleme cu algele.La acelasi tip de acvariu, eu am 4 SAE si un OTTO care si-au facut treaba cu prisosinta.A trebuit sa arunc 3 anubias si 2 echinodorus pentru ca erau pline de alge.
Nu mai am nici un pic de alge ( la vedere ) nici macar pe geamul acvariului.
Am uitat sa precizez ca am redus iluminatul total 3 zile, lasand doar lumina ambientala sa patrunda in acvariu si de asemenea am redus cantitatea de mancare pe care am furnizat-o pestilor.Nu-ti vine sa crezi cat de multe alge pot manca Black Molly.
Succes si ape limpezi

Re: Acvariul meu cu probleme

Sal am inteles ca ai redus lumina total dar  plantele nu vor fii afectate  fara lumina ??? si co2  de ce va fii consumat daca plantele vor avea doar lumina de afara??? si asta aduce dupa el alta problema supravietuirea pestilor fara oxigenul necesar

Re: Acvariul meu cu probleme

La lumina diurna, plantele consuma CO2 si elibereaza oxigen.Noaptea, consuma oxigen si produc CO2( fotosinteza)
Este de ajuns ca jetul de apa, pe care-l produce filtrul intern sau extern , sau ambele,sa valureasca apa si nu vei avea probleme.
Imagineaza-ti ca acvariul tau ( si al meu,al tuturora) este doar o balta.In natura , nu exista filtre, pompe ,exista doar vantul si soarele care au ,, grija `` de balta respectiva.
Prin 1980, mergeam la rau si luam pamant din acesta, il puneam in acvariu , nisip deasupra si plantele cresteau destul de bine.
Aveam un neon de 20 w si un bec de frigider de 15 w ( lumina rece /lumina calda) ca sursa de lumina, iar aditia de co2 o faceam cu gelatina si zahar/drojdie de bere + zahar.....

Revenind la intrebarea ta..........nu, plantele nu vor fi afectate, atata timp cat este zi, este lumina naturala in camera.....nu vor mai creste in acelasi ritm in care ar face-o cu lumina acvariului....
Mi-am permis sa iti atasez 2 imagini cu acvariul meu

Re: Acvariul meu cu probleme

Iti multumesc pentru explicatia clara si pe intelesul tuturor de miercuri am trecut la blackout  pana sambata dimineata sa vedem rezultatul sper  ca va fii pozitiva daca nu cred ca voi trece la tratament cu apa oxigenata si eradicare mecanica dar pana atunci doar intuneric si co2

25 Editat de eu2005mircea (2012-02-10 01:03)

Re: Acvariul meu cu probleme

Incearca sa achizitionezi si 3-4 SAE.
Sunt excelenti

pluticoman A scris:

Iti multumesc pentru explicatia clara si pe intelesul tuturor de miercuri am trecut la blackout  pana sambata dimineata sa vedem rezultatul sper  ca va fii pozitiva daca nu cred ca voi trece la tratament cu apa oxigenata si eradicare mecanica dar pana atunci doar intuneric si co2

Re: Acvariul meu cu probleme

Da  au mai scris si alti colegi  de sae dar  din pacate  nu gasesc maine  ma duc la un petshop dar si acolo  am inteles ca au numai  aymonieri  nu stiu daca  se merita sau nu sa cumpar...pareri????apropo sant si aymonieri cu dunga neagra pe ele ca la sae ????

27

Re: Acvariul meu cu probleme

eu2005mircea A scris:

La lumina diurna, plantele consuma CO2 si elibereaza oxigen.Noaptea, consuma oxigen si produc CO2( fotosinteza)

Vax: nu exista asa ceva. N-am mai auzit pana acum ca plantele sa produca CO2.
”Fotosinteza este procesul de fixare a dioxidului de carbon din atmosferă de către plantele verzi (cu clorofilă), în prezența radiațiilor solare, cu eliminare de oxigen și formare de compuși organici (glucide, lipide, proteine) foarte variați.....
Ecuația generală a fotosintezei putea fi scrisă atunci:

    6 CO2 + 6 H2O + lumină solară → C6H12O6 + 6 O2

    Dioxid de carbon + Apă + Energie luminoasă → Glucoză + Oxigen” - sursa Wikipedia.

Babeste: plantele acumuleaza energie ziua si cresc noaptea.

28

Re: Acvariul meu cu probleme

Am avut ca si tine si BBA si GSA. De astea nu scapi decat daca bagi foarfeca.  La mine au aparut cand am inceput sa fertilizez. La prea multa lumina apare alga verde. Lasa lumina sa mearga normal, macar 9-10 ore pe zi cu pauza la pranz, redu cantitatea de fertilizant; da putina mancare la pesti: cat sa nu moara de foame.

Re: Acvariul meu cu probleme

Macaz : Sursa din care ai preluat ideea nu ofera decat o parte din informarie . Eu am cautat intr-un atlas botanic scris de un dr . docent. ing .si vreo 4 profesori universitari in care am gasit o poza destul de elocventa . Daca este nevoie intram mai mult in detalii .

30

Re: Acvariul meu cu probleme

MariusMinu A scris:

Macaz : Sursa din care ai preluat ideea nu ofera decat o parte din informarie . Eu am cautat intr-un atlas botanic scris de un dr . docent. ing .si vreo 4 profesori universitari in care am gasit o poza destul de elocventa . Daca este nevoie intram mai mult in detalii .

” Principiul corect al fotosintezei implica consumul de oxigen pe timp de noapte. De ce controllerele firmei dvs nu stopeaza aditia de CO2 pe intervalul cat este stinsa lumina noaptea? Nu se produce astfel un dezechilibru in acvariu... sau macar o irosire a CO2-ului?

Dupla:
Dati-mi voie sa explic in cateva cuvinte:
Viata animalelor si a plantelor se manifesta, printre altele, si prin metabolism: ele absorb nutrienti si elimina alte substante. Unul dintre procesele metabolice esentiale este respiratia. Animalele si plantele respira, atat ziua cat si noaptea. Se spune adesea ca plantele absorb dioxid de carbon si elibereaza oxigen in timpul zilei, iar pe timp de noapte elibereaza dioxid de carbon si absorb oxigen. Aceasta idee este cu siguranta gresita. Respiratia inseamna intotdeauna absorbtie de oxigen, iar plantele respira si ziua si noaptea. In timpul zilei, totusi, are loc si un al doilea proces, asa-numita fotosinteza. Aici, dioxidul de carbon este absorbit, eliberandu-se oxigen. Tragand linie si adunand, o planta elibereaza mai mult oxigen decat are ea nevoie pentru respiratie. Pentru fotosinteaza, dioxidul de carbon joaca un rol decisiv. El este absorbit de catre planta impreuna cu apa, iar cu ajutorul clorofilei din frunze si in prezenta luminii, se produce zahar si oxigen. Pentru plante, dioxodul de carbon este o sursa indispensabila de carbon, hrana lor.
Pe de alta parte, ne dorim stabilitatea tuturor parametrilor acvariului, deci ai a valorii pH-ului. Prin urmare, cel mai bine este ca valoarea pH sa fie controlata prin pH-controllerul cu valva magnetica. ” - interpelarea unui reprezentant Dupla.

Re: Acvariul meu cu probleme

Cred ca apare o confuzie intre fotosinteza si respiratie . Fotosinteza are loc in prezenta luminii, deci plantele folosesc energia luminii pentru a produce carbohidrati din CO2 si apa. Acest lucru nu se poate intampla pe timpul noptii din simplul motiv ca lipseste lumina. Respiratia are loc permanent, deci eu cred ca pe timpul noptii nu are loc decat respiratia care implica consumul de oxigen si eliminarea de CO2.
Eu observ acest lucru la mine in acvariu verificand indicatorul de CO2 care dimineata este aproape galben, iar spre seara devine un verde prazuliu cu toate ca volumul de CO2  bagat in apa este acelasi.

32

Re: Acvariul meu cu probleme

Buna Pityu
am vazut la Klari, pe St. cel mare niste mancatori de alge
nu sunt convins daca sunt SAE
uitete aici pt diferente http://www.thekrib.com/Fish/Algae-Eaters/
ti-asi recomanda oto, dar nu am vazut de mult

33

Re: Acvariul meu cu probleme

Constructiva discutia smile  Cel putin ultimele 10 posturi...
Este o gresala sa stingi lumina cu zilele... varianta asta ar fi valabila doar pentru "apa verde" sau pentru o parte din seria de alge filmentoase ,deci nu face obiectul diacutiei aici. GSA-ul in cantitate mica e chiar ok in acvarii ,presupune un acvariu tinut UP ce fertilizanti fara a fi o problema,dar cantitatila mari sunt chiar neplcute.Pentru eliminare trebuie vazuta cauza, care cel mai probabil este din CO2 mult sau mai degraba mai mult decat e necesar plantelor si asemeni aditia de micro cam mare.Ceva imi spune ca acvariul tau nu e complet "asezat" chiar daca are cateva luni... BBAul e o alga mai speciala,nesuferita si in general ,acolo unde sunt curenti ceva mai mari ce poarta in general CO2ul miscibilizat in apa direct din filtru...Alga asta este mare iubitoare de curenti ,de variatii de CO2,ceea ce se intampla in curentii filturlui care introduce si CO2ul,toate astea inpreuna cu ceva mai mult fosfor. Parerea mea esta sa mergi cu un program de 6-7 ore de iluminare,sa micsorezi cantitatile de fertilizant inclusiv macro,curatat bba-ul mecanic si sa incerci sa ai o aditie de CO2 cat mai constanta,daca se poate destul de usoara pana se reacomodeaza sistemul cu noul mers.Spun si repet la infinit: Orice modificare de iluminare de fertilizare, de orice in acvariu trebuie facuta treptat,tot ce inseamna modificari majore executate brutal va lasa urme in acvariul tau!
Mancatorii de alge sunt foarte buni dar in ceea ce reprezinta intretinerea unui acvariu reltiv ok dar nu musai te bazezi pe ei pt bunul mers al plantelor.Si da SAE sunt cei mai buni,dar SAE adevarati s sa fi pui.

Re: Acvariul meu cu probleme

Deci blackoutul nu a dat rezultate am inceput un tratament  cu apa oxigenata si am achizitionat 3 buc  de aymonieri ...co2 merge  continuu lumina  reglata la 8 ore pe zii  dar cu pauza mai mare la amiaza cand oricum  primesc lumina de afara
sa vedem dupa 2-3 zile de tratament cu h2o2  si schimburi de apa zilnice de 30-45 l

35

Re: Acvariul meu cu probleme

Ai plante acolo cu necesitati diferite... Aimonierii aia nu vor face mare lucru...Iar apa oxigenata nu e chiar un tratament.ci mai degraba ceva de forta majora si...periculoasa ... Cauza trebuie cautata

Re: Acvariul meu cu probleme

Am revenit dupa o saptamana...dupa un blackout de 3 zile si un tratament cu apa oxigenata se pare ca am scapat (sper ) de alge au ramas doar pe pietre si buturuga pe plante nu am desi  totodata am pierdut si un moly un platy,1 pomacea si din plante iarba aceea mica
(nu stiu cum ii zice) toapa si elodeae toata parca s-ar fii topit

37

Re: Acvariul meu cu probleme

Eu am avut STAGHORN algele acelea maro-negru pe marginea plantelor ,dar am inceput adictia de co2 si am folosit AlguMin de la tetra iar dupa o saptamina acvariul merge perfect.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.