61

Re: Acvariu 126L

Frumosi pesti  :apl  :fok

62

Re: Acvariu 126L

Neata,
Au scos pui pestisorii. Am pus poze cu parintii inca o data.
Astazi au iesit  din nuca la plimbare cu cresa.
Voi face o filmare sa fie vizibili  :noroc

Ofera sfaturi nu jigniri!

63

Re: Acvariu 126L

frumos  :apl tot mai sus :noroc

64

Re: Acvariu 126L

Noua familie:
https://www.youtube.com/watch?v=Lz78UVHwDA8

Ofera sfaturi nu jigniri!

65

Re: Acvariu 126L

Sa-ti traiasca si sa creasca, bravo!!! :apl

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

66

Re: Acvariu 126L

Foarte frumosi, sa-ti traiasca!

67

Re: Acvariu 126L

:ang  Multumesc, caut sa fac un upgrade la 180l si sa tin vivipari in asta mai mic.
Acum ma uit dupa ceva accesibil   :-

Ofera sfaturi nu jigniri!

68

Re: Acvariu 126L

Felicitari, sa-ti traiasca micutii! :sok

69 Editat de adrian88 (2012-02-11 12:47)

Re: Acvariu 126L

Salutare,
Ca sa actualizez treptat, voi adauga poze cu micutii, ei fiind ultimul subiect;
Le merge foarte bine, am reusit sa ii numar, sunt 32 si sper sa reziste toti pana la  :fcool .

Ofera sfaturi nu jigniri!

70

Re: Acvariu 126L

Noul acvariu prezentat este de 126l nou, pietris granulatie 1-2mm, 2 filtre: filtrul aquaball si filtru Eheim (cel vechi); incalzitor jager 100W, plantele le vedeti, voi mai adauga in partea stanga probabil un anubias bateri maricel.
pestisori: am renuntat la endleri, 8 neoni, 2 cory jully, 2 ancis, pereche de kribensis cu o cresa de 32 bucati.

Sugestii de plante pentru fundal in partea stanga?

Ofera sfaturi nu jigniri!

71 Editat de Ancistrus (2012-02-11 13:16)

Re: Acvariu 126L

Planta cu floare este o planta de ghiveci pe nume Spathiphyllum deci nu are ce cauta in acvariu, iar planta din dreapta, cea cu frunze albe, daca nu este de plastic cred ca este o specie/varietate de Caladium, dar chiar daca este naturala, 100% este tot o planta de apartament si nu de acvariu.

Re: Acvariu 126L

Deja 126 ? bravo Adriane ! pentru moment ar fi bine sa renunti la plantele de care vorbeste colegul Ancitrus si sa inmultesti celelalte plantele pe care le ai, dupa aia daca merge bine treaba mai iei si altele . :fok

73 Editat de adrian88 (2012-02-11 17:39)

Re: Acvariu 126L

Cea alba se vinde sub denumirea Pilea Cadieri(Fittonia), dar nu am gasit sa fie de acvariu.. si tind sa iti dau dreptate..

Le-am achizitionat din HB Berceni, deci aveti grija ce cumparati de la ei ...

Ofera sfaturi nu jigniri!

74

Re: Acvariu 126L

La o convorbire telefonica cei din HB au spus ca este un hibrid din specia de plante Pilea Cadieri(Fittonia) sub numele careia se vinde si conform spuselor tipului se poate planta in acvarii

  • Concluzia: Aveti grija ce cumparati de la magazine..

Astept comentarii referitoare la restul acvariului, exceptand cele 2 specii de plante.

Ofera sfaturi nu jigniri!

75 Editat de imi (2012-02-11 21:19)

Re: Acvariu 126L

Buna
a-si planta ca background H. zosterifolia, in fata lor Echinodorus (gasesti varietati frumoase:rubra, rose, ozelot)
succes cu pestisorii

76 Editat de Ancistrus (2012-02-11 19:52)

Re: Acvariu 126L

imi A scris:

a-si planta ca background H. zosterifolia, in fata lor Echinodorus (gasesti varietati frumoase)

   Pai spune-i si ce specii de Echinodorus ar merge plantate in fata altor plante, nu de altceva dar Echinodorus sunt multe specii, din care 80% plante mari (ex: Echinodorus cordifolius) care iti vor umbri restul plantelor.

77

Re: Acvariu 126L

Multumesc pentru idee, pentru cine mai este interesat de marimile speciei echinodorus: http://www.acvariidevis.ro/apa-dulce/plante/?litera=E

Ofera sfaturi nu jigniri!

78

Re: Acvariu 126L

Ce ti-ai ales dintre speciile de Echinodorus?

79

Re: Acvariu 126L

Am urmat sfatul tau si am scos plantele, le-am dus si am luat Valisneria G. in locul lor, desigur ca nu mai aveau acele 2 specii la vanzare in urma telefonului....

Cat despre Echinodorus, nu voi merge pe aceasta varianta, voi cauta alta specie sa pun in fata celor 2 tipuri de Valisneria.

Ofera sfaturi nu jigniri!

80

Re: Acvariu 126L

mi-asi permite o sugestie:ai plantat adanc valisneria, sa nu putrezeasca peste cateva zile poti trage de ele cat sa ramana doar zona radiculara in substrat