Subiect: Diferentiere ancistrus

Se poate face diferentierea dintre un mascul si o femela la un ancistrus cirrhosus albino de 2-3 cm..sau este prea mic.

Dintr-un post mai vechi..am citit ca diferentierea este data de coarnele (mustatile) la mascul si la femela nu. Eventuala identificare m-ar ajuta la achizitionarea  unei femele/mascul .

Re: Diferentiere ancistrus

Pe la 5-6 cm le apar "coarnele" la masculi (depinde cum au fost crescuti). Asta daca sunt pui de Ancistrus si nu de pleco.

Re: Diferentiere ancistrus

femelele nu au 'cornite'??

4 Editat de Ancistrus (2012-02-17 15:01)

Re: Diferentiere ancistrus

Nu. Sunt cazuri rare in care femelele prezinta mici urme de "mustati" pe marginea botului, dar nu cresc si in sus pe bot.

Re: Diferentiere ancistrus

ancistrusii albino au grija de cuibul de icre??

Re: Diferentiere ancistrus

madalin80 A scris:

ancistrusii albino au grija de cuibul de icre??

   Masculii, da.
   In poze: Stanga o femela de albino cu mici urme de "mustati" doar pe marginea de jos botului ("buza"), si poza dreapta masculul.

Re: Diferentiere ancistrus

dar atunci e posibil ca 2 masculi sa aiba grija de acelasi cuib?

8 Editat de Ancistrus (2012-02-17 15:31)

Re: Diferentiere ancistrus

In general se stabileste un mascul dominant care va avea acces la femele si care ii va goni pe restul masculilor de la "cuibul" (scorbura) aleasa de el. Scorbura asta fiind cea mai potrivita, si aleasa cu grija de mascul. Dupa depunere masculul are mare grija singur de icre/alevini pana parasesc cuibul.
   Este posibil intr-un acvariu spatios si cu multe radacini cu scorburi, sa depuna 1-2 femele si cu alt mascul in alta scorbura, dar in aceeasi scorbura nu.

Re: Diferentiere ancistrus

iti zic sigur ca am intr-un bazin 2 masculi, care au avut amandoi grija de ponta si i-am separat crezand ca sunt pereche...     :omfg   si asta inseamna ca femela singura de altfel, este singura in bazinul mare!!!!  lol  lol  lol  lol

10

Re: Diferentiere ancistrus

Ancistrus A scris:

In general se stabileste un mascul dominant care va avea acces la femele si care ii va goni pe restul masculilor de la "cuibul" (scorbura) aleasa de el. Scorbura asta fiind cea mai potrivita, si aleasa cu grija de mascul. Dupa depunere masculul are mare grija singur de icre/alevini pana parasesc cuibul.
   Este posibil intr-un acvariu spatios si cu multe radacini cu scorburi, sa depuna 1-2 femele si cu alt mascul in alta scorbura, dar in aceeasi scorbura nu.

deci am 2 masculi care nu sunt rivali... si la mine in bazin a fost instaurat matriarhatul!!! :smoke

11 Editat de Ancistrus (2012-02-17 15:40)

Re: Diferentiere ancistrus

madalin80 A scris:

iti zic sigur ca am intr-un bazin 2 masculi, care au avut amandoi grija de ponta si i-am separat crezand ca sunt pereche...     :omfg   si asta inseamna ca femela singura de altfel, este singura in bazinul mare!!!!  lol  lol  lol  lol

   Iti zic sigur ca este eronat ceea ce spui!

LE: Femelele nu au grija de cuib, deci daca ai crezut ca sunt pereche prin faptul ca "aveau amandoi grija de cuib" imi spune ca nu stii despre ce vorbesti wink Puteau fi doi masculi care "dadeau tarcoale" cuibului, unul a depus iar celalalt poate vrea sa-i "fure" cuibul.

12

Re: Diferentiere ancistrus

scuze mihai pt poluare..

13

Re: Diferentiere ancistrus

imi pare rau ca nu pot aduce aport vre-o filmare!!! te razgandeai sigur....

14 Editat de Ancistrus (2012-02-17 15:44)

Re: Diferentiere ancistrus

madalin80 A scris:

imi pare rau ca nu pot aduce aport vre-o filmare!!! te razgandeai sigur....

   Sunt sigur ca pestii Ancistrus in Bacau (deci Bacau cu "B" mare wink) se comporta altfel, eu ma refer la cei normali de Bucuresti lol

PS:

madalin80 A scris:

scuze mihai pt poluare..

Mihai scuza-l de poluare big_smile

15

Re: Diferentiere ancistrus

tu te referi doar la ce il iei la intrebari pe 'goagle' de la bucuresti???   lol  atunci insemna ca in anumite cazuri f rare si la femele mai cresc cornite??? big_smile

16

Re: Diferentiere ancistrus

Ancistrus A scris:

Pe la 5-6 cm le apar "coarnele" la masculi (depinde cum au fost crescuti). Asta daca sunt pui de Ancistrus si nu de pleco.

Din ce m-am documentat eu zic ca sunt pui de ancistrus albino....o sa revin cu poze sa fiu sigur.  Al meu are undeva  la 2-2,5 cm...astept atunci sa mai creasca pana la 5-6 cm si apoi sa achizitionez ce imi lipseste (masculul sau femela)..

Orice informatie este binevenita ...mai ales ca acum imi  sunt simpatici rau...sa vedem cum se comporta pe viitor si ancistrus de Pitesti :pp

Acum am vazut niste Kuhlii frumosiiiiiiii rau..ramane sa ma documentez despre ei

17

Re: Diferentiere ancistrus

madalin80 A scris:

tu te referi doar la ce il iei la intrebari pe 'goagle' de la bucuresti???   lol  atunci insemna ca in anumite cazuri f rare si la femele mai cresc cornite??? big_smile

   Numele oraselor in continuare se scriu cu majuscula si in continuare poluezi topicul asta (scuza-l Mihai lol). Iti pot tine lectii de acvaristica pe ymess daca tii neaparat, dar va trebui sa-mi platesti meditatiile wink

18

Re: Diferentiere ancistrus

intradevar se vede ca ai si  un aer de doctor mereu povatuitor acu' mai esti si prof de Limba romana ..  :apl   traiasca 'goagle'!!!    :stupid

19

Re: Diferentiere ancistrus

scuza-ma mihai!  :noroc

20

Re: Diferentiere ancistrus

madalin80 A scris:

intradevar se vede ca ai si  un aer de doctor mereu povatuitor acu' mai esti si prof de Limba romana ..  :apl   traiasca 'goagle'!!!    :stupid

Madalin80....personal ma bucur ca am primit raspunsurile de la Ancistrus...care chiar se pricepe la acvaristica ( si poate cel mai bine la ancistrusi big_smile )  lasand micile rautati la o parte ..va urez o zi placuta in continuare si poate zilele astea aflu si eu daca am ancistrus sau pleco :pp