21

Re: Salutari calduroase - 70 litri

pai am intrebat pe cineva de la care am luat scalarii... avea apa cristalina... am vazut o pompa imensa langa acvariu si ... am intrebat. Este o pompa externa, cu carbune activ, cu inele ceramice si burete. Face o treaba etraordinara din cate am vazut. Desigur ca nu voi renunta la o pompa interna pt oxigenare. Si oricum, dupa ce voi vedea acvariul facut, va voi inebuni cu intrebari smile

Life is true and it's deserve to live

22 Editat de tabaks (2012-02-19 23:40)

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Traiesc cu impresia ca tu nu faci diferenta dintre filtru(intern, extern)si-o pomapa de aer, apa.

23

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Pompa interna, pe care o am, ca multe altele desigur, are si functie de oxigenare... gresesc? ii reglez cat aer sa bage sa sa nu bage... in cazul in care apelez la o pompa externa cu functie de filtrare, la un acvariu de vreo 160l, gresesc daca las si pompa actuala pt oxigenare? unde gresesc?

Life is true and it's deserve to live

24

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Pompele interne sau externe (imagine stanga) nu au si functia de filtrare, ele doar misca apa, dar un filtru intern sau extern (imagine dreapta) functioneaza pe baza de pompa (turbina) de apa, dar este un filtru cu pompa, nu o pompa cu filtru wink
   Carbunele activ filtreaza chimic, deci va scoate chimicalele din apa, cum ar fi clorul, fertilizantii pentru plante, resturile de medicamente ramase dupa un tratament etc. Mai exista si filtrarea mecanica, cea care opreste particulele in suspensie din apa, si filtrarea biologica (asta cicleaza acvariul) care transforma amoniacul in ceva mai putin toxic (NO3).

25

Re: Salutari calduroase - 70 litri

oook, deci eu am un filtru intern cu pompa...dar nu de dimensiunile celei din imagine... astea da detalii. Dar am o intrebare... apa cristalina, este influentata de filtru extern cu carbuni? sau carbunii fac doar filtrarea chimica? pt apa curata, e suficient doat filtru de burete?

Life is true and it's deserve to live

26

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Pt curiozitatea mea ce "filtru intern cu pompa"ai?
Ma refer la model.

27

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Fratilor, ma inebuniti! ce importanta are ce model de pompa sau filtru am? am explicat destul pe intelesul oricui... am o pompa cu filtru, sau filtru cu pompa, cum vreti voi sa ii spuneti, care trage apa printr-un burete care se afla intr-o carcasa de plastic cu orificii in partea de jos, in centrul buretelui are un con de plastic cu structura foarte rara. Aceasta carcasa cu buretele si conul se prinde de "pompa" sau cum vreti voi sa ii spuneti care absoarbe apa din con, rezidurile ramanad acumulate pe burete in interiorul carcasei. "Pompa" arunca apoi apa filtrata inapoi in acvariu, aceasta fiind combinata cu bule de aer pe care le trage printr-un furtunas care iese in afara apei si care la capat are reglaj de debit pt volumul de aer. "Pompa" are posibilitatea de reglare a directiei in care sa dea debitul de apa cu aer, respectiv orizontal sau vertical plus intensitatea acestui jet. Sper ca se intelege ce "tip" de pompa cu filtru sau filtru cu pompa am...
P.S. Cum ar trebui sa fie un nou venit aici, si ce ar trebui sa faca sa nu fie "luat peste picior" mereu, criticat si facut sa se simta ultimul prost? Chiar toti le-ati stiut pe toate de la inceput? incep sa regret ca am venit aici. Sa fiti voi fericiti cu acvariile voastre perfecte. In schimb tin sa multumesc sincer celor care mi-au dat sfaturi utile fara sa fie sarcastici sau ignoranti.

Life is true and it's deserve to live

28 Editat de 2M (2012-02-20 01:22)

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Da bine ai venit,succes in proiectele tale.
Daca e sa fie vorba de succes ,atunci ar fi bine sa intelegi ca inainte de a-ti satisface tie placerea de te uita la pestii din acvariu ,va trebui sa asculti toate sfaturile pe care le-ai primit si nu numai,va trebui sa intelegi ce nevoi au pestii,plantele si ce inseamna acvaristica,iar dupa ce te vei pune la punct cu un minim de cunostinte acumulat ,abia atunci poti spera sa realizezi ceva frumos si de DURATA de care sa fii mindru si sa poti privi ceva care sa-ti incinte privirea.
P.S. sint multi care nu stiu decit sa critice (asa se simt ei bine si superiori),dar sint si mai multi care sint intradevar cunoscatori si adevarati profesionisti in acvaristica iar daca acestia din urma te critica o fac pt. binele tau.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

29

Re: Salutari calduroase - 70 litri

2M A scris:

Da bine ai venit,succes in proiectele tale.
Daca e sa fie vorba de succes ,atunci ar fi bine sa intelegi ca inainte de a-ti satisface tie placerea de te uita la pestii din acvariu ,va trebui sa asculti toate sfaturile pe care le-ai primit si nu numai,va trebui sa intelegi ce nevoi au pestii,plantele si ce inseamna acvaristica,iar dupa ce te vei pune la punct cu un minim de cunostinte acumulat ,abia atunci poti spera sa realizezi ceva frumos si de DURATA de care sa fii mindru si sa poti privi ceva care sa-ti incinte privirea.

Asta si incerc! multumesc pentru urare. Sper ca se observa ca am aplicat sfaturile date! am scos pietrele, cochiliile, am pus substrat, am mutat plantele din cosulete in substrat. Am renuntat la ghivecele de pe langa... numai la mileu nu am renuntat inca pt ca necesita golirea completa pt a il putea scoate.
Ce nu am ascultat si e vina mea si nu vreau sa spun ca sfaturile nu sunt bune, dimpotriva, am inteles ce inseamna ciclare, este ca am pus pestii prea repede... insa mi-am asumat riscul si voi presta o atentie deosebita ca acestia sa nu pateasca nimic.

Life is true and it's deserve to live

30

Re: Salutari calduroase - 70 litri

salut! bine ai venit , important este sa iti placa si sa adori ceea ce faci! ai sa ai parte de multe rautati (fain mileul!) big_smile  dar multi din cei de aici iti dau sfaturi destul de utile citestele si ai sa ajungi intr-un final sa iti dai seama ce ai de facut pas cu pas. succes!

31

Re: Salutari calduroase - 70 litri

ok,sa speram ca vei avea noroc desi va fi greu;incearca sa citesti despre filtrare ,sa vezi cam ce filtrare ar fi necesara pt. acvariul tau,sa-ti dai seama cam ce treaba face acea pompa cu burete pe care o ai,e posibil sa fie ok ca si capacitate dar un burete nu este suficient ca mediu filtrant,pina achizitionezi altceva ai putea chiar sa confectionezi singur ceva medii filtrante;studiaza despre iluminare ,nu este destul sa spui ca lumina calda galbuie e cea mai potrivita(altfel nu ar mai produce Arcadia,JBL,Denerlee si altii neoane cu spectre diferite);citeste despre nevoile pestilor ,a fiecarei specii in parte, etc.
Credema ca,studiind ,vei intelege ce trebuie sa faci si vei primi si sfaturi in loc de critici.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

32

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Da 2M, ai perfecta dreptate si asa voi face! categoric ca filtru prezent nu ar face fata, tocmai de asta am intrebat despre un filtru extern pt ca am inteles ca e mai puternic. Acvariul mare e doar un proiect...pana il "incheg" mai este! si pana nu o sa il am pregatit perfect, nu pun nici un peste in el pt ca il am pe cel prezent pt pasiunea activa. Multumesc pt raspuns.

Life is true and it's deserve to live

33

Re: Salutari calduroase - 70 litri

tykazs, hai sa facem un targ. Tu intrebi inainte de a face ceva legat de acvariu si actionezi in urma recomandarilor. Ce zici?

Carbunele activ filtreaza tot. Acvariul tau nu se va cicla in felul asta cam niciodata smile

Ideea e sa stabilesti acel ciclu al azotului in acvariu astfel incat sa se intretina cat mai usor si fara interventii frecvente. Sa faci schimburi de apa chiar si mici in fiecare seara nu cred ca suna interesant.

34

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Ca tot ai zis ca te asiguri sa nu pateasca nimic, poti detalia ce anume ai in plan ca sa te asiguri ca pestii nu patesc ceva? Nu sunt sarcastic doar vreau sa stiu cum te-ai pregatit sa intervii daca situatia o cere.

35

Re: Salutari calduroase - 70 litri

In primul rand, am tratat apa cu solutie de declorificare, apa era deja in acvariu de 2 zile. Pestii i-am luat si i-am pus pe rand... la inceput doar 2 sa vad daca reactioneaza rau... apa are cristalina cand i-am pus, acum s-a facut foarte putin tulbure. Nu voi spala buretele in apa de la robinet ci in apa pe care o voi scoate pt inlocuire. De inlocuit, pun doar apa pusa deoparte in vase deschise pt declorificare. In caz de alarma, am un vecin aproape la care pot duce pestii intr-un acvariu sigur. Cat despre carbune, acum nu am, ci doar ma gandeam pt viitorul acvariu.
In momentul in care am sticla, am sa va intreb incepand chiar si cu tipul siliconului pe care sa il folosesc la lipirea acesteia. Am sa urmez sfaturile pas cu pas. smile vreau sa fie cat mai perfect. Mentionez ca nu am posibilitate sa iau cele mai bune (scumpe) echimpamente insa nici nu vreau sa imi bat joc.

Life is true and it's deserve to live

36

Re: Salutari calduroase - 70 litri

tykazs A scris:

Cat despre carbune, acum nu am, ci doar ma gandeam pt viitorul acvariu.

   Carbunele se foloseste foarte rar, este bun in cazul in care ai chimicale in apa, tu trebuie sa te gandesti la un mediu filtrant biologic (ex Sera Siporax).

tykazs A scris:

Pompa interna, pe care o am, ca multe altele desigur, are si functie de oxigenare... gresesc? ii reglez cat aer sa bage sa sa nu bage... in cazul in care apelez la o pompa externa cu functie de filtrare, la un acvariu de vreo 160l, gresesc daca las si pompa actuala pt oxigenare? unde gresesc?

   Apa se oxigeneaza prin agitarea ei la suprafata nu prin bulele alea scoase de tub, deci aranjezi filtrul in asa fel incat sa valureasca apa, si ii scoti tubuletul ala:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kOW5EX4h46o[/youtube]

37

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Nh4, no2 si no3 cum le rezolvi? Ce valori ai acum?

38 Editat de 2M (2012-02-20 03:13)

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Cred ca este prea mult s-al intrebi acum de valori,lasa-l mai incet.

Oxigenarea apei facuta prin bulele de aer asa cum crezi tu ca e bine ,e defapt gresit,bulele acelea de aer nu fac altceva decit sa scoata CO2-iul din apa care este necesar plantelor care la rindul lor produc oxigen.
Ce ai tu acolo este un filtru intern,nu mai folosi termenul de pompa ca e cu totul altceva,e bine ca ai acel filtru pe care ar trebui sa-l ridici mai sus astfel incit apa care iese din el sa valureasca putin luciul apei din acvariu;nu ar strica sa ne dai ceva detalii despre acel filtru ,asta in cazul in care scrie ceva pe el.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

39

Re: Salutari calduroase - 70 litri

Intrebare. Vreau sa dau comanda de sticla pt un acvariu mai mare - ceva de genu 100LX50IX30profunditate. Pot sa il lipesc cu un silicon normal dar de o calitate (marca) mai buna, sau trebuie ceva special?

Life is true and it's deserve to live

40

Re: Salutari calduroase - 70 litri

poze recente, am facut catea schimbari. Daca aveti sugestii, nu ezitati smile Multumesc.

Life is true and it's deserve to live