1

Subiect: Cum fixez tapetul de fundal?

Salutari. Am o problema si nu reusesc sa o rezolv...poate aveti ceva ideii. Azi am luat un tapet de fundal nou, pt ca cel vechi deja se decolorase si avea o tenta galbui verzuie...nu imi mai placea. Tapetul vechi e lipit de partea din spate a acvariului pe interior - atentie, interior! - cu silicon. Am incercat sa il pun pur si simplu peste asta insa nu sta... se onduleaza si in cateva minte se imprastie in acvariu sad( am incercat sa il prind in substrat insa nici un rezultat. Ma ajuta cineva cu o idee? nu as prefera sa golesc total acvariul  ca ma iau cu mainile de cap... plus ca nu am unde sa pun pestii pe perioada in care s-ar usca siliconul. Idei, pls?

Life is true and it's deserve to live

2

Re: Cum fixez tapetul de fundal?

Tapetul cel vechi banuiesc ,ca stii ca e lipit pe partea gresita a acvariului,acum ar trebui sa golesti acvariul si sa cureti tot tapetul vechi si siliconul din acvariu si sa speri ca nu-l vei zgiria prea mult,pe urma va trebui sa lipesti tapetul nou pe partea exterioara a sticlei din spate a acvariului,poti face asta cu un adeziv destinat pentru asa ceva sau,pur si simplu il umezesti cu apa pe partea care vine pe sticla si pe urma te chinui putin sa scoti bulele de aer dintre tapet si sticla.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

3

Re: Cum fixez tapetul de fundal?

la asta ma gandeam si eu insa e nebunie mare sa ma apuc de treaba asta. M-am gandit sa lipesc in partea de jos a tapetului o suvita de sticla si sa prind cu banda adeziva partea de sus a tapetului de acvariu. Astfel, suvita de sticla l-ar tine intins si ingropand-o in subtrat va sta lipit de spate. Oare ar merge?

Life is true and it's deserve to live

4

Re: Cum fixez tapetul de fundal?

am gasit o solutie de moment. Am taiat o suvita de sticla la dimensiunea tapetului si am pus-o in partea de jos, peste tapet, iar peste ea am impins substratul. Avand o oarecare greutate, imi tine partea de jos a taptului lipita de perete iar in partea de sus am lipit tapetul cu banda adeziva de marginea de sus a acvariului, Acum sta intins si frumos si nu da semne de mobilitate smile

Life is true and it's deserve to live

Re: Cum fixez tapetul de fundal?

Acum pestii au tapet, mai ramane sa le iei covor si jaluzele lol

6

Re: Cum fixez tapetul de fundal?

Pune si poze, curiozitatea e  :smoke

Ofera sfaturi nu jigniri!

7 Editat de tykazs (2012-02-23 16:39)

Re: Cum fixez tapetul de fundal?

se poate inchide, multumesc
pozele sunt la prezentare

Life is true and it's deserve to live