Subiect: Neoane

Care neoane sunt mai bune pentru plante: T5 sau T8? Neoanele de la Osram sunt bune?

Re: Neoane

Daca cauti putin pe acest forum vei afla foarte multe despre neoane, tipuri, culoare, temperatura si tot ce te intereseaza. Important e sa cauti!

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Neoane

Pentru plante sunt bune ambele tipuri de neoane , sunt totusi cateva diferente   : lumina de la t5 poate trece printr-o coloana mai mare de apa (peste 50 cm) , un t5 isi pastreaza o perioada mai lunga parametrii optimi pentru cresterea plantelor ,  Un t8 trebuie schimbat cam la 6-7 luni , iar un t5 sare de an , eu le am de un an si 3 luni. O alta diferenta este ca la aceeasi lungime un t5 are mai multi watti decat un t8 , adica un droser dedicat pentru un t8 de 60 cm(18 w) se va arde cu un t5 de 55 cm(24w) Daca in capac sunt drosere cu starter trebuiesc schimbate cu drosere electronice , pentru ca acestea sunt bune la t5 . Se pot face combinatii , de pilda t5 in fata unde sunt plantele de gazon si t8 in spate unde sunt plante de fundal. :fok

Re: Neoane

Ms mult pentru sfaturi. Tu ce neoane folosesti? Osram 865 sunt bune?

5 Editat de MariusMinu (2012-02-21 22:54)

Re: Neoane

865 sunt bune dar trebuiesc combinate ori cu 830 ori cu din alea de firma cu spectrul 9000-10.000k .Eu folosesc 865 cu 827 , am incercat si alte combinatii in trecut pana am ajuns la varianta asta .Vezi ce mai spun si colegii  :fok
ps Eu acum am osram dar am avut si philips si nu am observat diferente notabile

6

Re: Neoane

MariusMinu A scris:

865 sunt bune dar trebuiesc combinate ori cu 830 ori cu din alea de firma cu spectrul 9000-10.000k .Eu folosesc 865 cu 827 , am incercat si alte combinatii in trecut pana am ajuns la varianta asta .Vezi ce mai spun si colegii  :fok
ps Eu acum am osram dar am avut si philips si nu am observat diferente notabile

Combinatia ai facut-o pt aspectul acvariului sau pentru sanatatea plantelor? poti explica un pic te rog?

Life is true and it's deserve to live

7

Re: Neoane

Marius, 9.000-10.000K sunt deja actinice, pentru recif. Pentru apa dulce nu sunt recomandate atat de reci. devin inutile la temperatura aia ca nu mai utilizeaza platele din ce ofera astfel de tuburi.

865-965 cu 827-927 e cel mai bine.

Re: Neoane

"Select an appropriate Kelvin rating for your aquarium. A Kelvin rating describes the spectrum of light emitted by a bulb. A T5 bulb may have a Kelvin rating of 5,500, 6,500, 10,000 or 20,000. Short wavelengths of 5,500 and 6,500 have a reddish tone, while longer wavelengths are blue-violet in color. Shorter wavelengths are ideal for most green freshwater plants, but red and brown plants require the intense rays found in 10,000 K and 20,000 K bulbs. Tall tanks also need a higher Kelvin rating because longer wavelengths can penetrate to the bottom of the tank". - asta e de pe google

Eu am citit mai demult intr-un articol de Roy Deki ca foloseste o combinatie de 6500k cu 10000k tocmai pentru a asigura necesarul de lumina plantelor pretentioase(de apa dulce).

9

Re: Neoane

Nu stiu de plantele rosii si maro, stiu de fotosinteza care se face cu lumina de la capetele spectrului. 10.000K penetreaza mai mult coloana de apa dar contine mai putin din spectrul de unda albastru decat un 6.500K. Radiatia lui nu este la fel de utila fotosintezei. una e sa ai lumina in acvariu si alta e sa ai lumina folosibila de catre plante.

Luat de aici.

10 Editat de MariusMinu (2012-02-22 00:46)

Re: Neoane

@tykazs :Cu lumina asta am scapat de alge ,acvariul nu arata prea bine cu aceasta lumina ca neonul 827 are o tenta galbena care se vede mai ales pe substrat . Dupa ce cresc plantele de gazon e mai bine un pic . Nu stiu daca este
cea mai buna combinatie dar folosesc dictonul "unde merge nu umbla ". :noroc

Daniel :Cate case atatea obiceiuri , sunt acvaristi care folosesc neoane de 10.000k in acvarii de apa dulce plantate , sunt acvaristi care nici nu vor sa auda de astfel de neoane in  apa dulce , deci ajungem la regula numarul unu : "niciun acvariu nu este identic cu altul ".

11

Re: Neoane

Corect, dar din astfel de discutii tragem cele mai bune invataminte. Eu am scris pe baza unui text, nu pe baza experientei personale.

Experienta personala zice asa:

Am un acvariu de 126L brut in care am numai lumina de 4000K si inaltimea coloanei de apa la 30-40cm.

Mai am un acvariu de 60L brut cu inaltimea coloanei de apa la 35-25cm cu lumina de 6.500K. Plantele din acvariul de 60L o duc mai bine.

In acvariul mare plantele pe la jumatea coloanei o duc cel mai bine. Hidrocotyle in acvariul mare se topeste in acvariul mic din resturile ramase dupa esecul din cel mare ajunge la suprafata in aprox. o luna.

Sper ca nu poluez discutia si ce scriu aici sa fie util  big_smile

Re: Neoane

Pai nici eu n-am experienta vis-a-vis de neoanele de 10.000k , am citit si eu pe la altii . Consider bine venite astfel de discutii , mi-as fi dorit ceva mai multa participatie si de la vanzatorii de plante . :-  lol

13

Re: Neoane

Pffff, vanzatorii de plante sunt ocupati cu dracena, cabomba, egeria si ophiopogon japonicus

Re: Neoane

Multumesc mult. Sunteti foarte de treaba. Ma ajutati mult. Pacat ca nu suntem mai aproape ca poate ma ajutati si la constructia acvariului.

15

Re: Neoane

Eu sunt bagator de seama mai mult. Sa nu ma pui sa construiesc ceva ca iese bine dar in 2-3 luni  lol