1 Editat de octavian (2012-02-21 20:55)

Subiect: Filtrare bazin africani

rog sfat in legatura cu filtrarea unui acvariu de ciclide africane din lacul malawi de 100l.
vroiam sa fac un filtru extern canistra dar am renuntat la idee.
eu ma gandeam asa:   pt o filtrare mecanica si oarecum si biologica un burete bolborositor mai mare la care sa pun un power head de 650l/h
                                     pt o filtrare biologica o bucata de teava de pvc de 5 lunga de 70 cm ce o s-o bag in substrat. intr-un cap dau multe gauri cam 15-20 cm din teava unde o sa bag burete iar restul tevii pietris de granulatie 5.powerhead tot de 650.

am doua power head-uri de 650 l/h si vrea sa ma folosesc de ele

2 Editat de sTTTk (2012-02-21 21:03)

Re: Filtrare bazin africani

cumparati un filtru extern pt acvariul tau ceva bunicel gen jbl e701 sau mai bine un e901 si nu o sa ai treaba  wink

Multi vad, putini cunosc !

3 Editat de octavian (2012-02-21 21:55)

Re: Filtrare bazin africani

crede-ma ca daca aveam bani imi luam un bazin mai mare,si un filtru extern si inca multe altele si nu ma chinuiam(sau pe pesti) cu un 100l :stupid
incerc sa fac ceva ieftin si cat de cat bun

incet cu incteu se face otetu.... big_smile

4

Re: Filtrare bazin africani

Nu trebuie totul facut odata, eu de exemplu am facut acvariul meu intr-o perioada de 6-7 luni, tot din lipsa banilor a trebuit sa dureze atat. Dar m-am inarmat cu foarte multa rabdare si cu un gand de a face totul cat de cat perfect si ce pot sa zic ( din punctul meu de vedere ) pana acum mi-a reusit, mai trebuie sa m-ai bag bani in el dar asta se poate face treptat.

Gandeste-te mai intai ca pesti sa aiba conditiile necesare in " buna desfasurare " a vietii in acvariul tau.
Acvaristica nu este un hobby ieftin, ori esti dedicat aproape complet pana termini proiectul inceput ( cum banuiesc ca sunt multi de pe acest forum ) ori te lasi sau trecei pe ceva ce ti se potriveste in acvariu si poti sa le asiguri conditiile necesare.

Scuze de OFFtopic.


Pt acvariul tau e foarte bun un JBL e701/e901 cum zicea si colegul STTTK

Un sfat. Daca cumva te gandesti sa-ti iei unul dintre filtre mai pute-ti o intrebare. Peste 2 luni nu o sa vreau si un acvariu mai mare ? Daca e asa ia-ti mai bine un e1501 sa nu cheltui dupa aceea de doua ori mai mult. Acesta a fost cazul meu.
Omul din greseli invata!

Scuze de OFFtopic..

Sper sa intelegi ceva. Numai bine si bafta in continuare.

5

Re: Filtrare bazin africani

da,ai dreptate am patit-o si eu cand am fost la inceput,am luat filtru de doua ori,pompita de aer la fel nisip tot de 2 ori,etc.
faza e k chiar imi plac pestii astia si mi-as dori un acv mai mare.
dar am mai spus-o pe forum pe undeva,nu mai stiu pe unde,eu stau intr-o garsoniera dubla(cu doua camera) si spatiul este destul de restrans.un acvariu maxim ce mi-as putea face ar fi sa zic de vreo 150-170,si nu vrea momentan sa ma mai implic plus ca sunt si cam in criza de bani.

asa k deocamdata pastrez acv de 100l in care vreau sa invat,sa studiez si sa ofer cat de cat conditii africanilor(cu fonduri mai reduse si in special pe home-made-uri) si in functie de cum evoluez sa dezvolt un acvariu mai maricel care poate dura desigur la fel de mult ca la tine :sbr

sper sa intelegi cam ce e in capu meu wink
succes si tie

6

Re: Filtrare bazin africani

Dupa prezentarea acvariului tau observ ca bazinul are 96litrii brut, net undeva pe la 80 litrii apa scazand si pietrele.
In primul rand iti recomand maxim 2 familii cichilide pitice sub forma : 1m+3f; eu as merge strict pe combinatia 1m+6f saulosi  tongue la bazinul tau.
In al doilea rand, dat fiind faptul ca nu prea ai banuti de investit in filtrare iti recomand un filtru intern resun sp 1100 pe langa buretele bolborositor pe care il ai deja si schimburi regulate de apa wink

Multi vad, putini cunosc !

7

Re: Filtrare bazin africani

in legatura cu litrajul cred ca ai dreptate.
in legatura cu speciile am gasit bonul de la hoenbach si acele ciclide de fapt nu sunt saulosi ci afra.masculul de auratus l-am dat si vreau sa dau si femela si poate o sa mai aduc cateva femele pt ceilalti.
buretele bolbolositor am zis k l-am pus doar provizoriu pana cand o sa rezolv cu filtrarea,adica sambata sper si schimburi fac o data la 2-3 zile pt ca acv nu s-a ciclat complet

recomand un filtru intern resun sp 1100 pe langa buretele bolborositor pe care il ai deja

resun sp 1100=500l/h,eu o sa pun pe bolbolositor o pompa de 650l/h si o sa mai pun pe o teava de pvc de 5 de vreo 70cm lung inca un 650l/h si in ea o sa bac pietris si bucati mici de burete,asta pt filtrare biologica

ce zici? big_smile

8

Re: Filtrare bazin africani

octavian A scris:

in legatura cu litrajul cred ca ai dreptate.
in legatura cu speciile am gasit bonul de la hoenbach si acele ciclide de fapt nu sunt saulosi ci afra.masculul de auratus l-am dat si vreau sa dau si femela si poate o sa mai aduc cateva femele pt ceilalti.
buretele bolbolositor am zis k l-am pus doar provizoriu pana cand o sa rezolv cu filtrarea,adica sambata sper si schimburi fac o data la 2-3 zile pt ca acv nu s-a ciclat complet

recomand un filtru intern resun sp 1100 pe langa buretele bolborositor pe care il ai deja

resun sp 1100=500l/h,eu o sa pun pe bolbolositor o pompa de 650l/h si o sa mai pun pe o teava de pvc de 5 de vreo 70cm lung inca un 650l/h si in ea o sa bac pietris si bucati mici de burete,asta pt filtrare biologica

ce zici? big_smile

Zic ca te complici.
Iti mai recomand un filtru hang-on JHBL-701, costa doar 75 lei si va face fata foarte bine acvariului tau; link-ul cu site-ul ti-l dau pe pm.
Cat despre pesti, poti scrie aici exact ce specii ai si cate bucati ?!

Multi vad, putini cunosc !

9

Re: Filtrare bazin africani

Afra
Pseudotropheus demasoni
Labidochromis caeruleus
cate 2 din fiecare si afra cred ca sunt pereche,de ceilalti nu stiu inca

10

Re: Filtrare bazin africani

am vazut si filtru.cred k nu merge la mine ca am un fel de schelet de pvc la acv(uite-te la mine in prezentare ca sa intelegi)
oricum m-am apucat de tb si am rezolvat,mai ramane doar pompele sa le pun can le-oi lua,sper sa faca fata si sa merga asa cum ma astept si cel improvizat de mine

11

Re: Filtrare bazin africani

Daca vrei ceva frumos in acel bazin axeazate pe 1 familie dintr-o specie pitica wink

Multi vad, putini cunosc !

12 Editat de octavian (2012-02-23 22:02)

Re: Filtrare bazin africani

pai nu stiu care sunt specii pitice.da-mi si mie exumplu,poate ma axez pe ciclide mai mici :sbr

13

Re: Filtrare bazin africani

Pseudotropheus saulosi coral red
Pseudotropheus demasoni
Labidochromis mbamba bay
Cynotilapia afra cobue

Multi vad, putini cunosc !

14

Re: Filtrare bazin africani

Aaa...da,pai pe astea ma axez si eu(am doua din speciile enumerate big_smile )
credeam ca te referi la altele mai mici,k mai stiam de aceia care se ascundeau in cochili de melci,scoici...dar nu prea imi placeau aia

15

Re: Filtrare bazin africani

aia sunt de tanganika wink

Multi vad, putini cunosc !

16

Re: Filtrare bazin africani

Demason s Cichlid Pseudotropheus demasoni


Pseudotropheus demasoni
Detalii
Dificultate:
Moderata
Acvariu minim:
208.2 Litri
Dimensiune:
6.4-10.2cm
Apa:
Dulce
pH:
7.0 - 8.6
Temperatura:
25.6-27.8°C
Duritate:
8-12 °d
Raport sexe:
2:3 M:F
Raspandire:
Neobisnuit
Dieta:
Vegetarian, granule, fulgi
Durata de viata:
2-3 ani
Habitat:
Lacul Malawi, Africa
Familie:
Cichlidae

17

Re: Filtrare bazin africani

Eu ti-am mai scris ce as tine in locul tau.
O familie frumoasa de saulosi coral red.
Ia uite cum ce frumos se vad :
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=axCkx8AZo28&feature=related[/youtube]

Multi vad, putini cunosc !

18

Re: Filtrare bazin africani

adica cei albastri sunt masculi si cei galbeni femele?!
interesant,chiar superb

19

Re: Filtrare bazin africani

exact

Multi vad, putini cunosc !