Subiect: Problema cu carasii aurii,sunt incepatoare

Salve,cine ma poate ajuta am si eu carasi aurii simpli si la 3 zile dupa ce iam pus in acvariul meu au inceput sa se inegreasca si numai inoata decit atunci cind le dau mincare in rest stau palizi si au reactii stranii si bruste,am 2 carasi intrun acvariu de 30 l cu filtru intern Aquael, utilizez apa de la robinet de dupa 48 ore la statut si adaugat in ea solutie speciala,in rest nu am in acvariu nimik plante, petris este curat acvariul.Am plasat carasii simpli in alt acvariu mai mic si miam luat 2 carasi coada de voal,aseara iam pus in apa curata tot dezinfectat si dimineata apa era tulbure tare,nu o sa le fie nimik?in acest caz de cite ori tre sai hranesc si sa le schimb apa ca inca nus tare adaptati?????????Poza este de la carasii coada de voal.

2

Re: Problema cu carasii aurii,sunt incepatoare

Acvariu este ciclat?

Re: Problema cu carasii aurii,sunt incepatoare

Nu inca ca nam stiut si deja am cumparat pestii

4

Re: Problema cu carasii aurii,sunt incepatoare

Ups ... pai ai cam aflat cauza ...

Re: Problema cu carasii aurii,sunt incepatoare

Si ce sanse au pestii ca sa nu moara,si cu hrana si luminatul cum fac,ca din cite am citit trebuie mai rar?

Re: Problema cu carasii aurii,sunt incepatoare

Si iata sunt 2 luni de cind am umparat carasii coada  de voal si se simt minunat,si sunt perfect sanatosi si juausi...Problema ceilalti care au murit era ca erau infectati inca de la furnizor!

Re: Problema cu carasii aurii,sunt incepatoare

Cine ma poate ajuta sa identific care din ei e famela si masculul ca nu prea ma pricep????????

Re: Problema cu carasii aurii,sunt incepatoare

Valiusea07 A scris:

Si iata sunt 2 luni de cind am umparat carasii coada  de voal si se simt minunat,si sunt perfect sanatosi si juausi...

   Pai daca le schimbi si filtrezi apa cum trebuie de ce nu s-ar simti bine? Dar daca nu faci asta, atunci zic sa-i intrebi pe ei direct daca se simt bine, sau doar joaca teatru big_smile

Valiusea07 A scris:

Cine ma poate ajuta sa identific care din ei e famela si masculul ca nu prea ma pricep????????

   Pozeaza-le capatanile de aproape, in zona operculilor, si pune-le aici sa vedem wink

Re: Problema cu carasii aurii,sunt incepatoare

Unuldi ei

Re: Problema cu carasii aurii,sunt incepatoare

ăsta miar parea ca e mascul

Re: Problema cu carasii aurii,sunt incepatoare

pozele sunt marite ca sai vedeti mai de aproape cu lumina de la fotoaparat ma tem sa nui stresez de aia nu iam pozat de aproape...
Aici sunt iarasi ambii

Re: Problema cu carasii aurii,sunt incepatoare

si inca ceva ,poate e din cauza ca nu am plante in acvariu,dar nici de cum nu suporta lumina de la acvariu aprinsa

13

Re: Problema cu carasii aurii,sunt incepatoare

Am zis din zona operculilor (urechi) si tu i-ai pozat de la ceafa lol, oricum din ultima poza caraselul din stanga cred ca este femela wink

Re: Problema cu carasii aurii,sunt incepatoare

pai asa sau primit ca nu prea stau cind ma vad aproape inoata intruna,cred ca vrea sa le dau mincare,dar daca zici asa e bine,dar cum ii identifici ce are masculul diferenta?

15

Re: Problema cu carasii aurii,sunt incepatoare

Vezi punctele alea mici de pe operculul (urechea) caraselului din poza? Se numesc "tuberculi", numai masculii prezinta asa ceva cand ating maturitatea sexuala, femelele au "urechile" netede.

16

Re: Problema cu carasii aurii,sunt incepatoare

Adevarat aquascaping, superb! Te rog sa postezi de acum la sectiunea aquascaping.

17

Re: Problema cu carasii aurii,sunt incepatoare

moss1 A scris:

Adevarat aquascaping, superb! Te rog sa postezi de acum la sectiunea aquascaping.

   Imi scapa mie ceva? :omfg

Re: Problema cu carasii aurii,sunt incepatoare

Multumesc mult,mult Ancistrus....bafta si tie!!! smile  :crap  :crap

19 Editat de mirceajifcu (2012-04-20 21:21)

Re: Problema cu carasii aurii,sunt incepatoare

moss1 A scris:

Adevarat aquascaping, superb! Te rog sa postezi de acum la sectiunea aquascaping.

Primele poze sunt cu acvariul cu pricina, poza daca de ancistrus e doar un exemplu si oricum nu se vede prea mult din acvariu ca sa poti spune un adevarat aquascaping.
Am inteles eu bine 2 carasi in acvariu de 30l? Cand vor mai creste, vor avea nevoie de o casuta mai mare.

Re: Problema cu carasii aurii,sunt incepatoare

da in prezent au destul spatiu ca sunt pui,dapeviitor vom continua cu un acvariu mai mare,pur si simplu un peste e destul demonoton