1 Editat de mihai2006 (2012-02-25 01:46)

Subiect: Identificare "vietuitoare"

Astazi am avut  surpriza sa gasesc in substratul  acvariului o mica " ciudatenie"..imi puteti spune ce este ...tare sunt curios :omfg
Presimt ca ceva "bun" nu este.... big_smile

Dupa un studiu mai amanuntit..inclin sa cred ca este Damselfly larva....

Re: Identificare "vietuitoare"

Nu am mai vazut asa ceva ,de unde ai luat substratul ?L-ai fiert ?

3

Re: Identificare "vietuitoare"

E larva de libelula. Mai mult decat sa se hraneasca cu puiet nu cred ca face.

4 Editat de mihai2006 (2012-02-25 02:24)

Re: Identificare "vietuitoare"

Substratul nu a fost fiert, dar a fost bine spalat inainte de a fi pus in acvariu...acum 3 luni.
Asa cum a zis si daniel..din ce am citit s-ar hranii cu puiet, lucru explicabil tinand cont ca a fost gasita in acvariul unde am numai pui de guppy in jur de 50-60.
Intr-un acvariu cu pesti maturi nu cred ca ar rezista.

Am gasit un filmulet pe youtube....interesant

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RD5wsoycsqI&feature=related[/youtube]

5

Re: Identificare "vietuitoare"

Eu cred ca se pricepe sa se ascunda, dar na, nu vad un motiv de ingrijorare. Guppy ii depasesc pe iepuri la inmultire big_smile

Re: Identificare "vietuitoare"

Dupa filmuletul asta de pe youtube.....gandindu-ma ce or fi patit si o parte din puii mei de guppy...larva a fost indepartata din acvariu  big_smile ...ramane sa vedem daca mai apare vreuna

Daniel guppy clar depasesc iepurii la inmultire...dar nici dracovenia asta sa ii manance nu imi place smile

7

Re: Identificare "vietuitoare"

Corect, asta daca dracovenia nu exista in mediul lor natural. Eu prefer sa las selectia naturala sa-si urmeze cursul smile

Re: Identificare "vietuitoare"

Da-i frate una in cap , nu vezi ce i-a facut la saracu pui . Asta din acvariul tau daca mai crestea un pic facea la fel .

9 Editat de mihai2006 (2012-02-25 02:39)

Re: Identificare "vietuitoare"

Marius dracovenia aia tocmai ce a "zburat" in alta lume   :noroc sa speram ca a fost si ultima

Site-ul asta mi-a fost util sa descopar ce este. In speranta ca poate va fi si altora de folos :
http://www.bgsd.k12.wa.us/hml/jr_cam/macros/amc/index.html