21

Re: Acvariu 112l

mirceapv1 A scris:

Deci in primmul rand apa e foarte curata... e aparatul meu de vina... nu toata lumea are un aparat mai smecher(in sensul ca e profesionist)

   Mircea, da-le voie colegilor cu vechime in acest hobby, sa-si spuna parerile si tine cont de ele. Suntem multi, pe care nu-i pacaleste tenta laptoasa a apei dintr-un acvariu si stim pe seama cui s-o punem!
   Am sters majoritatea comentariilor care mi s-au parut deplasate dar in egala masura spun ca, mi se pare firesc, la inscrierea pe un forum de specialitate, sa iei cunostinta de tendintele din respectivul hobby, in felul acesta punindu-te la adapost de comentariile mai putin amabile. Mult succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu 112l

salut mircea si bine ai venit!ia-o incetisor asa.In primul rand vezi ,ca sunt specii de pestii care nu merg combinate intre ele.CHiar daca iti atrag ochii si esti inceptor...si e frumos sa ai multe culori in acvariu,trebuie sa le retii putin,sa le inveti si sa intelegi care merge cu care si care nu merge.De exemplu la tine,poti pastra gupy,xiphorii,mooly deci viviaprii,daca iti plac si sa scapi de scalri ,neoni betta.sau invers.ma rog,dupa ce o sa intelegi traba cu specii si de unde provin ele,incearca sa faci un acvariu cat mai natural.Fara manasiri,sau oricve fel de cladiri,sau animale(am vazut si ursi) in apa.Cat mai natural,dar folosestei imaginatia cum vrei.Un sfat ar fii,cand te oreitezi spre niste specii sa dai pe google sa vezi cum arata mediu lor,si tu,cat poti la inceput sa-l copiezi.La fel cu plantele,ia cateva,uitete pe pozele noastre cu acvarii,fati o idee.Si apoi treci la partea mai dificila de inteles,care colegii mei ti-o explicau,si aveau perfecta dreptate,oxigenul,co2 ,fertilizanti,etc etc.Oricum gasesti pe forumul aceasta toate indicatiile de care ai nevoie.Dar pentru inceput trebuie sa intelegi pestii si necesitatile lor.Numai bine si spor la munca.Oricum pentru inceput esti pe drumul cel bun.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

23

Re: Acvariu 112l

Dar am revenit, am facut un mic upgrate (si o sa mai fac  big_smile )
Am o intrebare cum scap de alge folosesc ,nu demult, folosesc "easy life, easy carbo"
Mai aveti alte soluti?