1 Editat de Raluca94 (2012-02-27 19:21)

Subiect: Buna ziua am nevoie de parerea voastra !:D

Buna ziua,am un bol de aproximativ 5-6 litri si am 6 pestisori in el vroiam sa va intreb daca am filtru de aer si incalzitor(cu toate ca nu l`am prea folosit fiind foarte cald la mine,in bol sunt tot timpul 24-26 de grade)am si o lampa cu neoane achizitionata de la pet shop ce credeti dvs pestii pot supravietuii?aproximativ intr`o luna imi voi achizitiona un acvariu mai mare cu toate dotarile necesare dar pentru moment care este parerea dvs. Multumesc ! neutral 4 pestisori sunt xipho 2 barbus tetrazona

2

Re: Buna ziua am nevoie de parerea voastra !:D

Raluca94 A scris:

daca am filtru de aer

???
pune ceva  poze sa ne putem da seama.

3

Re: Buna ziua am nevoie de parerea voastra !:D

Voi pune putin mai diseara sa fac niste poze dar spune`mi te rog parerea ta la ce am intrebat:)ms

4

Re: Buna ziua am nevoie de parerea voastra !:D

Buna
incearca sa-i donezi pana reusesti sa-ti amenajezi un acvariu

5

Re: Buna ziua am nevoie de parerea voastra !:D

Dar asa li se poate intampla ceva ?

Re: Buna ziua am nevoie de parerea voastra !:D

Poi stii ce este aia ciclare?,daca nu bafta la lecturat :sok

7

Re: Buna ziua am nevoie de parerea voastra !:D

Buna am citit ceva despre ciclare...dar uite ca sa`ti explic acum nu stiu cat e de relevant ce am sa spun...darr...Cand eram mica suficient de mica incat sa nu pot avea grija de pesti singura am avut 3 acvarii si un bol in care nu aveam nu stiu ce filtre si nici nu erau nu stiu ce acvarii ci erau facute la cineva din sticla si lipite cu silicon.Mentionez ca aveam foarte multi pesti si mi`au trait in jur de 4-6 ani unii si altii chiar mai mult cu toate ca nu aveam nu stiu ce metode si filtre de curatare si noaptea chiar scoteam din priza toate aparatele iar pestii din bol nu aveau nici un aparat totusi cum se poate explica asta ? si nici lampi,becuri,neoane etc nu aveam smile  :apl

8

Re: Buna ziua am nevoie de parerea voastra !:D

Pop Remus A scris:

Poi stii ce este aia ciclare?,daca nu bafta la lecturat :sok

Remus nu cred ca e cazul sa dai astfel de sfaturi.

Raluca, ce ti-a sugerat colegul nostru Imi este cea mai buna solutie.Astfel nu vor avea de suferit pestii.Dupa care poti aplica ce ti-a sugerat Remus.

9

Re: Buna ziua am nevoie de parerea voastra !:D

Raluca hai sa incercam sa facem ceva pentru moment, de cand sunt pestii in acel bol? SI ce apa ai pus in el?

10

Re: Buna ziua am nevoie de parerea voastra !:D

Bine ai venit Raluca!

Raluca94 A scris:

Cand eram mica suficient de mica incat sa nu pot avea grija de pesti singura am avut 3 acvarii si un bol in care nu aveam nu stiu ce filtre si nici nu erau nu stiu ce acvarii ci erau facute la cineva din sticla si lipite cu silicon.Mentionez ca aveam foarte multi pesti si mi`au trait in jur de 4-6 ani unii si altii chiar mai mult cu toate ca nu aveam nu stiu ce metode si filtre de curatare si noaptea chiar scoteam din priza toate aparatele iar pestii din bol nu aveau nici un aparat totusi cum se poate explica asta ? si nici lampi,becuri,neoane etc nu aveam smile  :apl

   Sa stii ca si de la Auschwitz au reusit unii sa scape... dar cel mai corect, atat pentru pesti cat si pentru tine, ar fi sa citesti un pic "cum se face" wink

11

Re: Buna ziua am nevoie de parerea voastra !:D

Buna mi`am luat pestii de aproximativ 2 saptamani  si le pun apa care o pastrez in sticle cateva zile si am luat 'aqua safe' si cand schimb apa pun tot timpul acum nu stiu cat de eficienta e dar mi`au recomandat cei de la pet shop:) oricum multumesc pentru raspunsuri si sfaturi recunosc ca nu stiu foarte multe despre pesti dar mi se pare ca se si exagereaza adica chiar am foarte mare grija de ei si nu le lipseste absolut nimic normal ca le`ar fi mai bine intr`un acvariu mai mare dar nu inseamna ca mor in 2 saptamani daca nu au foarte mult spatiu cel putin asa cred ... am pus si poze nu sunt foarte clare ptc sunt facute cu telefonul smile astept pareri si comentarii in continuare mai invat si eu smile

12

Re: Buna ziua am nevoie de parerea voastra !:D

Si in legatura cu exempul pe care l`am dat chiar e real si chiar aveam foarte foarte multi pesti fara prea multa tehnologie si despre asta au trait si se inmulteau incontinuu aveam toata casa incubatoare cu d`aia mici smile) :apl

13

Re: Buna ziua am nevoie de parerea voastra !:D

Cu riscul de a fi considerat misogin totusi spun: Tipic feminin, un "acvariu" care sa se asorteze cu poseta. Daca as formula altfel as spune: Groaznic!
   Imi pare rau daca nu asta este raspunsul care il asteptai, dar asta este parerea mea despre "acvariul" tau. Posibil ca vei gasi si colegi (sincer nu cred) de forum carora sa le placa pozele puse de tine... poate lui @tabaks ca el a cerut sa vada poze lol

PS: Daca ar putea pestii aia sa vorbeasca...

14

Re: Buna ziua am nevoie de parerea voastra !:D

:acv  ok am inteles ideea totusi nu cred ca sunt cei mai "chinuiti" pesti asa cum mentionezi tu neutral si am spus mai sus ca in 2-3 saptamani imi achizitionez un acvariu maaare si frumos big_smile ms oricum de "sfat"  :noroc

15 Editat de eliana (2012-02-28 15:03)

Re: Buna ziua am nevoie de parerea voastra !:D

Raluca...problema e ca acei pesti se pot intoxica pur si simplu din cauza "lipsei de spatiu" cum spui tu.

E suficient sa le dai putin mai mult de mancare, si ii gasesti cu burtica in sus a doua zi.
Nu cunosti pe nimeni care sa iti gazduiasca pestii intr-un acvariu real pentru urmatoarele doua luni?
Adica o luna pana cand vei lua acvariul, plus inca o luna ca sa se cicleze?

E crud si dureros ce faci tu acolo cu ei. Si spun asta doar pentru ca ai spus:

dar mi se pare ca se si exagereaza adica chiar am foarte mare grija de ei si nu le lipseste absolut nimic

Sper sa faci alegerea buna, adica cea buna pentru pestisori.

16

Re: Buna ziua am nevoie de parerea voastra !:D

Eliana multumesc pentru sfat...totusi nu am cui sa ii dau acum mai bine da`mi un sfat despre cum sa le ofer niste conditii cat de cat bune multumesc smile

17

Re: Buna ziua am nevoie de parerea voastra !:D

Raluca, o parte din colegii nostri de pe acest forum care au postat aici nu au gasit cele mai potrivite cuvinte pentru a te face sa intelegi ca ai facut o greseala cam mare si tipica unui incepator, iarta-i pentru asta. Daca o sa mai activezi pe acest forum o sa observi ca sunt cativa care adopta acest stil ... da cu parul si pe urma cu sfatul, va trebui sa te obisnuiesti cu acest gen.
Oricum, daca spui ca nu ai unde sa gazduiesti pestii pana achizitionezi acvariul si pana se cicleaza ... nu cred ca poti sa faci prea multe decat sa schimbi cat mai des apa (la 2-3 zile) Nu ramane decat sa grabesti cat mai mult achizitia acvariului si sa speri ca vor supravietui, cea ce cred ca nu este chiar atat de imposibil. Bafta.

18 Editat de tabaks (2012-02-28 13:16)

Re: Buna ziua am nevoie de parerea voastra !:D

tabaks A scris:
Raluca94 A scris:

daca am filtru de aer

???
pune ceva  poze sa ne putem da seama.

@ Ancistrus asta e un Louis Vuitton al acvariilor big_smile .
Cu sfaturi si o indrumare corespunzatoare, in timp Raluca va schimba aceasta imagine. :sok
Am vrut sa ma asigur ca e vorba de un filtru intern nu de o pompa de aer.

19 Editat de Ancistrus (2012-02-28 14:29)

Re: Buna ziua am nevoie de parerea voastra !:D

tabaks A scris:

@ Ancistrus asta e un Louis Vuitton al acvariilor big_smile .
Cu sfaturi si o indrumare corespunzatoare, in timp Raluca va schimba aceasta imagine. :sok

   Am inteles treaba cu posetele dar spre deosebire de mine se pare ca tu chiar te pricepi la moda big_smile Ai putea chiar sa-i recomanzi o anumita culoare de gentuta/posetuta cu care s-ar asorta bolul ala... asta asa, ca sa fie indrumata corespunzator, si poate ca va schimba si imaginea cu Gucci lol

20

Re: Buna ziua am nevoie de parerea voastra !:D

buna Raluca!! macar scoate obiectul acela din mijlocul bolului ca si acela le mai ocupa din spatiu si in locul lui mai intra ceva apa...