1

Subiect: dimorfism sexual Cynotilapia afra

am si eu o intrebare referitoare la diferentierea masculului de femela si reproducere la cynotilapia afra.am citit pe site si acum vreau sa transpun la mine dar ma cam incurc.

pe site spune asa:"Dimorfism sexual: Masculii sunt mult mai colorati decat femelele." bun am inteles,la mine asta e clar,cel foarte colorat mascul si cel mai decolorat femela

"Masculul va sapa o grota sub o piatra si va semnaliza femelei intrarea in aceasta" masculul de mult sapa groapa dar femela nu a intrat niciodata,plus ca azi am surprins-o si pe ea sapand alta groapa

"Masculul prezinta pe coada pete similare icrelor, cand femela va incerca sa le ridice si pe acestea, masculul va fecunda icrele" femela are puncte galbene pe coada si pe aripioara de pe spate

au in jur de 5-6 cm si au avut o perioada cand se invarteau in cerc,in rest masculul cum o prinde o alearga

2

Re: dimorfism sexual Cynotilapia afra

a avut cineva?

3

Re: dimorfism sexual Cynotilapia afra

Am avut eu.Mai am doar mascul.Cynotilapia afra white(seamana izbitor de mult cu masc de kingsizei).

Off topic--"Masculul va sapa o grota sub o piatra si va semnaliza femelei intrarea in aceasta" --Poate nu a semnalizato cum trebui  :sbr .

On topic--Trebui sa ai rabdare,tu vrei sa depuna imediat.O sa-ti dai sema cand o sa depuna.Masculul o sa alerge femela,la femela o sa observi ca i se maretse puitn burta si cand este pregatita va depune.Ai grija daca ai doar 1 femela,dupa depunere o va hartui foarte rau. :sok

0773797258

4 Editat de pomi (2012-02-27 22:40)

Re: dimorfism sexual Cynotilapia afra

Daca se invarteau in cerc, clar sunt de acelasi sex.

Masculul este mult mai colorat decat femela, doar in cazul in care ai un singur mascul si restul femele. Daca ai mai multi masculi, doar unul va fi  foarte colorat(cel dominant), restul avand colorit subdominant, similar cu al femelelor.

Uneori si femelele se invart in cerc, pentru a stabili ierarhia, deci cel mai bine, pui poze cu pestii in cauza, ca sa vedem daca sunt masculi sau femele.

5

Re: dimorfism sexual Cynotilapia afra

Ai grija daca ai doar 1 femela,dupa depunere o va hartui foarte rau.

:sok sti tu ce sti.foarte atent.eu citesc de cate doua trei ori ca sa tin minte cate un topic :sbr

pai si cand s-o intampla sa depuna si dupa ce o sa fertilizeze masculul icrele, ca sa evit hartuirea nu e mai bn sa o mut?am un acv mai mic si cred ca pot sa il amenajez.

6

Re: dimorfism sexual Cynotilapia afra

Daca se invarteau in cerc, clar sunt de acelasi sex.

Masculul este mult mai colorat decat femela, doar in cazul in care ai un singur mascul si restul femele. Daca ai cel putin un mascul, doar unul va fi  foarte colorat(cel dominant), restul avand colorit subdominant, similar cu al femelelor.

Uneori si femelele se invart in cerc, pentru a stabili ierarhia, deci cel mai bine, pui poze cu pestii in cauza, ca sa vedem daca sunt masculi sau femele.

am decat doi si inclin sa cred ca sunt pereche.acum astepat sa vedem ca se mai intampla

7

Re: dimorfism sexual Cynotilapia afra

poze, poze ...

8

Re: dimorfism sexual Cynotilapia afra

pun imediat un video

9

Re: dimorfism sexual Cynotilapia afra

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=blDuG6DM94E&feature=youtu.be[/youtube]
sper sa se inteleaga ceva.apare si demasonu care e bolnav(are burta umflata)

10

Re: dimorfism sexual Cynotilapia afra

Demasonu umflat e posibil sa aiba BLOAT. Ce mancare le dai?

Afra nu sunt Afra, ci Pseudotropehus Kingsizei aka Metriaclima Pulpican si par a fi doi baieti.

11

Re: dimorfism sexual Cynotilapia afra

la demason cred ca e din cauza ca le-am dat tetra discus(nu le mai dau).acum le dau jbl novo malawi(am avut doi demasoni dar unul a murit si cred ca si asta e pe duca.as putea sa il ajut cumva?)

Afra nu sunt Afra, ci Pseudotropehus Kingsizei aka Metriaclima Pulpican si par a fi doi baieti.

i-am luat din hornbach si pe bon asa scria,cum ca ar fi afra.oare chiar sa fie Pseudotropehus Kingsizei aka Metriaclima?!si la colorit e clar ca unul este foarte colorat si celalat e foarte decolorat.sa fie subdominant sau sa fie femela?

12

Re: dimorfism sexual Cynotilapia afra

http://www.google.ro/search?q=kingsizei&oe=utf-8&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&hl=ro&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=dMxLT4KRMZDR4QSJq63qAw&biw=1280&bih=885&sei=d8xLT9flAYj74QTvrIjqAw

13

Re: dimorfism sexual Cynotilapia afra

http://www.google.ro/search?q=kingsizei … Aw&biw


Ai 2 masculi de kingsizei,dominantul si subdominantul acolo,iar legat de demasoni,nu tetra discus e vina decesului ci alta cauza,cu tetra discus ii hranesc si eu pe ai mei si nu am avut niciun deces

14

Re: dimorfism sexual Cynotilapia afra

pai si de la ce sa fie,la demason?as putea sa il ajut cu ceva?

15

Re: dimorfism sexual Cynotilapia afra

Eu as contrazice ce zic colegii si as spune ca este cynotilapia afra white top(2 masculi).La demasoni ti-am spus cai bloat,a papat ceva carnita big_smile .Uite poza cu femela de afra white:
Femelele au un bleu metalizat si dungile verticale se vad foarte putin.Masculul seamana izbitor de mult cu Kingsizei.

0773797258

16 Editat de octavian (2012-02-28 13:17)

Re: dimorfism sexual Cynotilapia afra

la cel mai decolorat a aparut puncte galbene cum are pe codita de jos si pe coada si pe codita de pe spate
si nu stiu de ce imi da senzatia ca cel colorat "flirteaza" ce celalalt(aproape cum face masculul de xifo,am dat un exemplu de care am stiut eu tongue ),in schimb acesta nu prea raspunde"flirtului" big_smile

17

Re: dimorfism sexual Cynotilapia afra

reluu, pe ce te bazezi cand spui ca sunt afra white ?

Eu, cand am zis ca sunt kingizei, m-am bazat pe forma corpului, modelul dungilor verticale, forma capului, proportii si pe faptul ca am avut kingsizei.

18

Re: dimorfism sexual Cynotilapia afra

Ma bazez pe faptul ca am si eu afra white top.Kingsizei am avut si eu.Nu trebui sa te bazezi pe ceva,dar este o diferenta minora intre cei 2 masculi.La afra white si coloritul difera de kingsizei.Este parerea mea,dar seamana izbitor de mult cu masc. meu de afra. :sok

0773797258

19

Re: dimorfism sexual Cynotilapia afra

Si eu cred ca sunt 2 kingsizei  :fcool

Multi vad, putini cunosc !

20

Re: dimorfism sexual Cynotilapia afra

Sunt in inferioritate :sbr .
Concluzie:-Majoritatea castiga  :sbr  ^:)^

0773797258