1

Subiect: Spirulina la Guppy, Xipho si zebre...

Am cumparat astazi spirulina pentru uz uman si m-am gindit ca poate nu ar fi rau sa le administrez si cite putin pestilor mei; asa ca, le-am dat jumatate de pastila pe care au devorat-o. Intrebarea mea pentru cunoscatori este: daca bag spirulina in acvariu, aceasta nu produce si aparitia algelor? Va multumesc!

My advice is free and worth every penny.

2

Re: Spirulina la Guppy, Xipho si zebre...

la vivipari eu le dau tetra discus ...  tongue spirulina e buna pentru pesti *ierbivori* eu asa stiam ...dar mai asteapta si alte pareri ..

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

3

Re: Spirulina la Guppy, Xipho si zebre...

Xipho stiu ca e si ierbivor, dar mai am si 6 ancistrusi si melci pomaceea. Cu toate astea Guppy cred ca au fost si ei multumiti ptr ca se inghesuiau la spirulina. La mine era problema aparitiei algelor.... asta ma intereseaza. Multumesc TweeTy!

My advice is free and worth every penny.

4

Re: Spirulina la Guppy, Xipho si zebre...

Algele apar din cauza dezechilibrelor chimice mai repede decat din cauza spirulinei cel putin eu asta stiu. De la spirulina nu vad ce ar putea determina aparitia algelor. Poate compusii folositi in pastila sa aiva un efect.

5

Re: Spirulina la Guppy, Xipho si zebre...

Din cite am citit eu, spirulina provine dintr-o alga marina, tocmai de aceea imi e teama sa nu dea nastere algelor..... Ca si supliment nutritiv este exceptionala datorita proteinelor pe care le contine (55-70%).

My advice is free and worth every penny.

6

Re: Spirulina la Guppy, Xipho si zebre...

Pai e alga marina. Nu stiu daca se poate dezvolta in apa dulce. Iar din algele des intalnite in acvarii nu am auzit pana acum de Spirulina ca fiind una dintre ele.

Eu unul nu mi-as face griji. Exista pelete cu spirulina special pentru acvariu oricum. Nu stiu care-i diferenta de pret intre pastilele pentru consum uman si ce cumperi de la pet-shop big_smile

7

Re: Spirulina la Guppy, Xipho si zebre...

Cred ca ai dreptate. Am sa le dau in continuare. Multumesc!

My advice is free and worth every penny.