1

Subiect: Prime - solutia de detoxifiere de la Seachem

Urmare intamplarilor neplacute petrecute in avariile multor acvaristi saptamanile trecute, cand onor furnizorul de apa dulce a suplimentat cu ceva toxine, generand pierderi totale in multe acvarii de apa dulce si nu numai, va prezint modalitatea prin care putem preveni, pe viitor, astfel de evenimente nedorite.

Este vorba de Prime, o solutie completa si concentrata de conditionare, atât pentru apa proaspata cat si sarată. Pentru ca e vorba de un produs putin mai special( ca de altfel intreaga linie Seachem/aquavitro), voi intra in cateva detalii tehnice. Ca de obicei, comentariile voastre ne vor ajuta sa ne prezentam si pe viitor mai bine si mai adecvat cerintelor voastre.

Prime elimină clorul, cloramina si amoniacul. Prime transformă amoniacul într-o forma sigură, non-toxică, usor de eliminat prin biofiltru bazinului. Prime poate fi utilizat în timpul ciclarii bazinului pentru a atenua nivelul toxicitatii amoniacului / nitritilor.

Prime detoxifică nitritul și nitratul, permitând biofiltrului să le elimine eficient. Acesta va detoxifia de asemenea orice metale grele găsite în apa de la robinet in concentrații tipice. Prime ajută producția și regenerarea “mucusului”. Prime este non-acid și nu va avea impact asupra pH-ului. Utilizați la inceput și ori de cate ori adaugați sau inlocuiți apa.

Dimensiuni: 100 ml

De ce este diferit?

Aproape toate companiile fabrica un produs care indeparteaza clorul. Cu toate acestea, nici unul dintre ele nu se poate compara in calitate, concentratie, sau eficienta cu produsul pilot Seachem: Prime. Prime este al doilea dechlorinator de pe piata in ceea ce priveste concentratia, cel mai concentrat de pe piata fiind aquavitro alpha™, produs tot de compania noastra. O singura sticla de 100 ml va trata 4000l apa de la robinet. Prime va elimina atat de clorul cat si cloramina din apa de retea. Prime contine, de asemenea, un liant care face amoniacul, nitritii, nitratii, non-toxici. Este foarte important sa se înteleaga modul în care aceste doua functii lucrează împreună. Practic toate dechlorinatoarele actioneaza printr-un proces chimic cunoscut sub numele de reducere. In acest proces, gazele toxice dizolvate de clor (Cl2) sunt transformate in ioni de clorura non-toxici (Cl-). Procesul de reducere sparge legaturile dintre atomii de clor si azot in molecula de cloramina (NH2Cl), eliberand atomii de clor si inlocuindu-i cu hidrogen (H) pentru a crea amoniac (NH3). De obicei, dechlorinatorii se opresc acolo, lasand un acvariu plin de amoniac toxic! Seachem face un pas mai departe, incluzand un liant de amoniac, ceea ce duce la detoxifierea amoniacului produs in procesul de reducere. Fiti foarte atenti atunci când achizitionati sisteme de declorinare. Daca in reteaua de apa potabilă este introdusa cloramina, un dechlorinator de tiosulfat de sodiu standard nu este suficient. Un bonus suplimentar pentru Dv: Prime nu va supra-activa spumatorul!

Utilizare

Utilizati un capac (5 ml) pentru fiecare 200 L de apa proaspata. Aceasta inlatura aproximativ 1 mg / l amoniac, 4 mg / L de cloramina, sau 5 mg / l de clor. Pentru doze mai mici, va rugam sa retineti ca fiecare linie de capac este de aprox. 1 ml. Poate fi adaugat in acvariu direct, insa este de preferat sa se adauge in apa proaspata. Daca adaugati direct in acvariu, adaptati doza in functie de volumul acestuia. Mirosul de sulf este normal. Pentru concentratii de cloramina deosebit de ridicate, o doza dubla poate fi utilizata in siguranta. Pentru detoxifierea compusilor de azot  in caz de urgenta, poate fi utilizata pana la de 5 ori doza normala. In cazul in care temperatura este mai mare de 30 ° C si nivelul clorului si al amoniacului sunt scazute, utilizati jumatate de doza.

Just add water. Seachem will do the rest.

2

Re: Prime - solutia de detoxifiere de la Seachem

...revin cu o completare: nu stiu cat de clar reiese din descriere, dar poate fi folosita atat la apa dulce cat si la apa sarata...

La un mic calcul, cu 40 ron asiguram 4000l apa buna de pus in acvariu. Chiar daca ne gandim ca vom avea surprize de la Apa Nova si punem dozaj dublu de fiecare data, cel putin 2000l apa curata tot obtinem.

Asta inseamna ca la un schimb de 20% la 2 saptamani avem apa de schimb asigurata pentru urmatorii 2 ani (pentru un acvariu de 200l)!

O alta gama de utilizari ar fi pentru transportul pestilor in bune conditiuni sau pentru perioadele in care filtrarea nu functioneaza la parametrii doriti.

Just add water. Seachem will do the rest.

3

Re: Prime - solutia de detoxifiere de la Seachem

am si eu o intrebare:Prime poate inlocui apa de osmoza intr-un acvariu marin?

4

Re: Prime - solutia de detoxifiere de la Seachem

octavian A scris:

am si eu o intrebare:Prime poate inlocui apa de osmoza intr-un acvariu marin?


banuiesc ca intrebarea era daca prime + apa de robinet( din cea potabila  tongue ) poate fi folosit ca si baza pentru apa marina... daca asta e sensul intrebarii, raspunsul este clar DA!

detaliind putin, e cea mai simpla optiune, mai ales cand trebuie sa facem un schimb de urgenta de apa si nu avem apa de osmoza in cantitatea necesara.

insa Seachem nu recomanda solutia ca una permanenta, mai ales pentru acvariile de recif( cu multi corali sensibili, etc).

o solutie chiar mai buna este Alpha, de la Aquavitro, linia premium Seachem.

din experienta personala, solutia e foarte buna si utila! recomand cu drag!

Just add water. Seachem will do the rest.

5

Re: Prime - solutia de detoxifiere de la Seachem

Seachem A scris:

banuiesc ca intrebarea era daca prime + apa de robinet( din cea potabila   ) poate fi folosit ca si baza pentru apa marina... daca asta e sensul intrebarii, raspunsul este clar DA!

da,exact la asta m-am referit.vreau sa fac un acvariu marin,sa zic unul "foarte" low cost(intelegi pleonasmul)
acum ca am inteles ca alpha este cel mai bun,si pentru ca nu am acces la apa de osmoza,pot mentine un acvariu marin pe linia de plutire,un acvariu care sa aiba cei mai nepretentiosi corali si vietuitoare doar cu apa de la robinet(potabila de la apa nova) si alpha?!

6

Re: Prime - solutia de detoxifiere de la Seachem

octavian A scris:
Seachem A scris:

banuiesc ca intrebarea era daca prime + apa de robinet( din cea potabila   ) poate fi folosit ca si baza pentru apa marina... daca asta e sensul intrebarii, raspunsul este clar DA!

da,exact la asta m-am referit.vreau sa fac un acvariu marin,sa zic unul "foarte" low cost(intelegi pleonasmul)
acum ca am inteles ca alpha este cel mai bun,si pentru ca nu am acces la apa de osmoza,pot mentine un acvariu marin pe linia de plutire,un acvariu care sa aiba cei mai nepretentiosi corali si vietuitoare doar cu apa de la robinet(potabila de la apa nova) si alpha?!

go for it! e solutia buna nu doar pentru very low cost ci si pentru mai sus... dupa cum am spus, am testat-o si o mai testez din cand in cand smile si e bine!

daca te apuci de acvariu, iti dau eu niste polipi, dupa ce il stabilizezi si ciclezi Matrix-ul!

Cat ar parea de ciudat, cel mai low cost acvariu marin se face cu mult Matrix! cam 1 l la 20-50l apa sarata si esti rezolvat cu filtrarea, nu ai nevoie de sump! iti pot da detalii aici sau pe privat.

Just add water. Seachem will do the rest.

7 Editat de octavian (2012-07-06 17:20)

Re: Prime - solutia de detoxifiere de la Seachem

merci mult,deocamdata am amanat putin proiectul asta.sincer,motivul a fost ca mi-a zis cineva ca e musai cu apa de la osmoza si desi mi-au spus multi ca merge foarte bine cu alpha sau primo eu m-am incapatanat si am ascultat ce am vrut eu.si am investit banii in acvariu plantat si asa s-a cam amanat(nu vreau sa zic anulat ca am speranta ca intr-un viitor apropiat o sa ma apuc serios de un saratel)
bafta :sok
p.s.sper sa vada cat mai multi topicu asta si sa se apuce de marine ca intradevar se poate face un acvariu marin de 50l cu banii pe care se baga intr-un acvariu plantat de 100l :sok

8

Re: Prime - solutia de detoxifiere de la Seachem

Cu multa placere.

M-am uitat la filmuletul din semnatura! sa stii ca avem si pentru ciclide saruri! experienta lucrului cu saruri pentru a obtine o apa perfecta pentru ciclide e un pas bun catre un acvariu cu apa sarata!

saruri ciclide

http://seachem.ro/images/CichlidLakeSalt_500g.jpg

Just add water. Seachem will do the rest.