1

Subiect: Idee de acvariu HomeMade!

Am intentia de a incepe un avariu de 160 L si am o idee care sper sa imbunatateasca aspectul!
Ideea consta in aplicarea unei oglinzi pe partea din spate a acvariului care sa acopere toata suprafata din spate! A incercat cineva varianta asta?

Si intrebarea tehnica apare la situatia in care nu gasesc oglinda cu grosimea necesara oare ce se va intampla si cum va arata daca o atasez peste geamul acvariului?

Nu stiu daca estetic arata bine dar sunt sigur ca va da impresia ca acvariul este mult mai mare!

Ce parere aveti? merita?

Re: Idee de acvariu HomeMade!

Iti dai seama cum ar fi sa vrei sa te uiti la pesti si sa te vezi pe tine de fapt? Undeva printre plantele... dublate lol
   Sigur nu este o idee buna, dar este doar parerea mea :fok

3

Re: Idee de acvariu HomeMade!

Da... si asta e un aspect al problemei!  lol
Sa vedem ce pareri mai au si ceilalti!

4

Re: Idee de acvariu HomeMade!

Nu se pune oglinda in loc de background. Explicatii sunt destule, de la inestetica
(Kitsch) la denaturarea mesajului care il reprezinta un acvariu.

Re: Idee de acvariu HomeMade!

oglinda in acvariu? e grotesc!!!

6

Re: Idee de acvariu HomeMade!

Maver A scris:

Da... si asta e un aspect al problemei!  lol
Sa vedem ce pareri mai au si ceilalti!

Nu prea se vede bine dar intra sa vezi cam cum arata un acvariu cu oglinda
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/6004/vind-2-acvarii/
cel din stanga (eu am fost atras de efectul oglinzii)  smile

7

Re: Idee de acvariu HomeMade!

Salutare!

Pentru fundal, ma-m gandit sa folosesc polistiren, pe suprafata caruia, voi lipi (siliocon acvarii) cateva bucatele de polistiren, atent prelucrate.... problema intevine la ce fel de vopsea sau ce alta substanta pot folosii?

Astept opiniile dumneavoastra!

8

Re: Idee de acvariu HomeMade!

si eu ma gandeam la o solutie de genul asta insa pt un acvariu de cichlide si in cazul asta as da peste ele cu adeziv de polistiren... apoi sa tin pt o perioada fundalul in apa(nu in acvariu desigur) pt a se elimina eventualele substante nocive. Insa asta ar fi valabil (zic eu) doar pt cichlide pt ca au nevoie de PH ridicat (apa dura) dar mai astept sugestii si pareri.

Life is true and it's deserve to live