1

Subiect: CREVETII

Salut, de doua saptamani i-am dat si eu drumul la acvariu(ciclat apa), si acum trebuie sa ma hotarasca ce specii de pesti sa bag in el. Imi plac foarte mult crevetii. Imi puteti spune cu ce specii de pesti s-ar putea asocia?

Re: CREVETII

banuiesc ca te referi la creveti red cherry, ei merg cu pesti de talie mica, pana in 4-5 cm dar chiar si la marimea asta s-ar putea ca puii de creveti sa fie mancati. Dintre specii de pesti ii poti tine cu endleri, specii de tetra si neoni

Gott mit uns!

3 Editat de mirceajifcu (2012-03-14 00:20)

Re: CREVETII

Depinde la ce feluri de creveti ai acces. Daca ne referim la red cherry (20 de lei cati poti cara in punga), atunci se potrivesc cu mai toate tipurile de pesti mic, pentru ca se inmultesc repede si nu prea conteaza daca mai mananca din cand in cand cate un pui, doi. Eu am fire tetra la red cherry si aia sunt destul de mici(1 -s cm), dar tot mananca pui.
Pe de alta parte, daca vrei creveti mai scumpi, acestia nu merg cu nici o specie de tetra  ca mananca puii. Ce poti pune sunt microrasbore, boraras, otocinclus, cory pitici gen pygmaeus, habrosus.
Indiferent la ce creveti te inhami, exista o regula simpla: sa nu combini creveti din aceeasi familie ca se corcesc si raman fara culori si arata ca vai de mama lor (gen white pearl cu red cherry, sau tiger shrimp cu cristal red etc).