1 Editat de mosulica_1981 (2012-03-14 13:06)

Subiect: bomba co2 ajutor pls

aceasta este instalatia mea de co2 proaspat construita si citeva intrebari
1 este bine consruita?
2 ce efect are surplusul de co2 asupra plantelor si pestilor?
3 instalatia sa o tin in functiune tot timpu?
4 la cite bule pe secunda sa o setez?
  mentionez ca este pusa la un bazin de 120 L bine plantat
    ^:)^  ^:)^  ^:)^

va astept si pe mess . id mosulica_1981

Re: bomba co2 ajutor pls

acesta e bazinu

va astept si pe mess . id mosulica_1981

Re: bomba co2 ajutor pls

Salut . Din ce vad in poza ai cam multe furtune dar daca nu sunt pierderi de co2 pe acolo este in regula .Poti verifica folosind spuma din apa si sapun . Eu la fostul bazin (112 l) bagam 2 bps 24/24 dar aveam indicator de co2 in cazul in care nu ai indicator poti observa reactia pestilor daca respira repede si stau mai la suprafata inseamna ca ai mult co2 ,plantele nu sunt afectate de excesul de co2  si daca au lumina potrivita acestea vor perla frumos. Cu setatul la bombe e cam dificil pentru ca reactia este continua si daca strangulezi furtunul exista pericolul sa faca la fel ca o sticla de must cu capacul pus sau sa faca multa spuma , iti spun asta din proprie experienta pentru ca intr-o vreme foloseam un stingator pe post de recipient co2 si pe timpul noptii il opream iar dimineata era plin de spuma plus ca presunea era incontrolabila .Daca vrei sa ai control asupra co2 sunt alte variante :una este sa maresti valul facut de filtru astfel o parte din co2 va fi repede eliminat din apa sau ridici difuzorul de co2 si in felul asta gazul va ajunge mai repede la suprafata dizolvandu-se mai putin in apa.Bomba aia nu stiu daca poate asigura necesarul de co2 al acelui bazin dar pentru siguranta pe timpul noptii poti mari valul facut de filtru , depinde si de numarul de pesti din acvariu. Cand spun sa maresti valul ma refer sa fie ca o valurire fina a apei1-2mm nu sa pui filtrul sa faca ditamai valul .Vezi ce mai spun si colegii . :fok

Re: bomba co2 ajutor pls

daca observi in fotografie sticla este putin turtita.  asa em lasato de aseara si tot asa am gasito dimineata deci presiune mare nu are.   ca difuzor folosesc un filtu mic iar furtunul de c02 este introdus in locasul furtuluili prin care isi lua filtru aer. instalatia este facuta dintro alat instalatie folosita la dializa. scapari de co2 nu am

va astept si pe mess . id mosulica_1981

Re: bomba co2 ajutor pls

reactia din sticla se opreste daca o bag la frigider?????

va astept si pe mess . id mosulica_1981

Re: bomba co2 ajutor pls

reteta o am de la  < bogdivaio >

va astept si pe mess . id mosulica_1981

Re: bomba co2 ajutor pls

:apl http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/3739/reteta-bomba-co2/ :apl

va astept si pe mess . id mosulica_1981

Re: bomba co2 ajutor pls

daca bagi bomba in frigider reactia incepe sa stagneze , iar dimineata din va dura pana incepe sa scoata din cauza ca e foarte rece , nu inteleg de ce nu bagi co2 si pe timpul noptii ?variatiile de ph duc inevitabil la alge.Reteta colegului @bogdivaio este foarte buna .Eu am mers pe acelasi raport apa-zahar-drojdie doar ca am anulat fierberea si gelatina pentru ca in felul asta scoate mai repede co2 dar se si consuma mai repede ,practic cantitatea de co2 rezultat per total este aceeasi .Pana acum nu am avut probleme cu reactia sau sa faca spuma , chestii de genul asta si fac asa de un an si ceva.

Re: bomba co2 ajutor pls

nici eu nu am probleme cu reactia de co2 dupa reteta asta
ai dreptate reactia incepe mai greu dar tine mai mult si  iese aproximativ 2 bule pe secunda
eu am reglato la 1 bula pe sec

va astept si pe mess . id mosulica_1981