1 Editat de irukandji (2012-03-22 18:15)

Subiect: Caut posesor de aparat de masura

caut posesor de aparat de masura al intensitatii luminoase.

vreau sa ma conving ca unele neoane sunt mai bune sau nu decat altele.. dincolo de marfa japoneza testata ma incearca sentimentul ca restul sunt TOATE la fel!

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

2 Editat de irukandji (2012-03-22 18:03)

Re: Caut posesor de aparat de masura

phillips T8 865

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

3

Re: Caut posesor de aparat de masura

Iti dai seama ca rezistenta filamentului este standard pentru compatibilitate intre diferitele marci de tuburi si subansamble electrice. smile

Pana la urma nu e clar ce anume vrei sa demitizezi. Poti sa detaliezi?

4 Editat de irukandji (2012-03-22 18:32)

Re: Caut posesor de aparat de masura

Imi dau seama si ca tensiunea de alimentare e standard si ca gazul e standard ca daca n-ar fi, nu s-ar produce aprinderea , caci principiul e standard si chiar fotonii sunt standars, doar ca nu am cu ce sa testez presiunea din tub si compozitia exacta a tubului.. ca n-am microscop cu analiza spectrala ca NASA, care oricum e standard ca daca pui alte componente, ori nu are loc descarcarea ori are loc si e alt spectru de lumina... si cred ca tipul standard 865 e de obicei acelasi lucru in toate tarile.. chiar si pt phillips si osram... acum ma intreb, 765 daca e la fel cu 865 sau e diferenta de cifre, generatii si prosteala de marketing

Ca T5 e la fel ca T8 stiai? ca doar sunt standard.. aceeasi tensiune, acelasi droser poate alimenta T5 , indiferent  de ce scrie pe el si culmea tot lumina aia o da si tot "culoarea aia" ar mai ramane ce? longevitatea, nu?

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

5

Re: Caut posesor de aparat de masura

Din ce am citit eu T5 sau T8 semnifica diametrul tubului. Nu vad relatia diametru/tensiune.

Gazul se aprinde la aceeasi temperatura. Pana la urma discutam de longevitatea unui tub sau despre ce anume?

Re: Caut posesor de aparat de masura

pai nu stiu, prin ce altceva s-ar deosebi? prin diferenta de pret si marketing?

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

7 Editat de Paul Hencz (2012-03-22 21:30)

Re: Caut posesor de aparat de masura

Foarte putine lucruri sunt standard in compozitia unor tuburi de neoane de aceiasi putere, dar cu caracteristi si intrebuintari diferite, si nu vorbesc de diferenta T5/T8, drosere sau tensiune de alimentare.
O pulbere de fosfor  acopera interiorul tubului si are rolul de a transforma radiatile ultraviolete in lumina vizibila. De obicei  cantitatea de UV iesita in afara este nesemnificativa, fiind mai  mare cu cat temperatura de culoare a luminii este mai rece. Tuburile care trebuie sa emita UV au corpul din sticla de cuart, care este transparenta la o gama larga de radiatie UV. Sunt cele care le vedeti in discoteci, dar se mai gasesc si prin spitale- lampi de putere mare, folosite pentru dezinfectarea incaperilor. dar sa revenim la subiect:
Culoarea si temperatura luminii produsa depinde de compoziţia pulberei fosforescente (sau fluorescente cum se spune corect), precum si de gazul ionizat din tubul de neon. Un alt rol in compozitia culorii il are  dozarea cantitatii (in general foarte mica) de mercur lichid, care  se baga in tub cu rolul de a furniza vapori de mercur.
Gazul /gazele folosite pentru neoane sunt de obicei gazele nobile, neonul (de unde si numele), argonul sau un amestec de gaze inerte la presiune scazuta. Kryptonul este de asemenea uneori folosit. Aceste gaze au cel mai important rol in definirea temperaturii de culoare a tubului.
Cam astea sunt principalele caracteristici care diferentiaza calitatea mai buna sau mai proasta a unui tub fluorescent, eventual s-ar mai putea adauga compozitia materialului din care este confectionat filamentele tubului.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Caut posesor de aparat de masura

Revin cu o mica greseala, nu gazul din interior este principalul factor al culorii si temperaturii de culoare ci stratul fluorescent ce acopera sticla pe interior.
Stratul fluorescent depus pe partea interioara a tubului este format dintr-un amestec de fosfor
cu o gama larga de metale, metale grele (ex. cadmiu) si metale rare (ex. europiu, ytriu). Gazul fiind ionizat de catre electrozii de la capetele tubului, emite radiatii UV, care au  rolul doar de a stimula stratul de pulbere fluorescenta si a creea lumina vizibila, dar si compozitia acestuia conteaza pentru intensitatea luminii pe care o poate emite

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

9

Re: Caut posesor de aparat de masura

daca ai sentimentul ca toate sunt la fel.. de ce nu incerci sa 765-ul si apoi sa ne pui si noua poze cu rezultatele..
sau sa incerci sa faci diferite combinatii intre ele.. ceva de genu asta:
http://saurama.aqua-web.org/index.htm
lasa multimetrul, ca ala nu este aparat de masura pt acvaristica.. ala nu iti arata ca giessemann folosesc 5 benzi de fosfor in loc de 3..
tu ai nevoie mai degraba de par-metru.. ceea ce nu o sa gasesti in romania..

10

Re: Caut posesor de aparat de masura

Acvariu 112 litrii, folosesc 2 Phillips 765 si unul 830 de 2 ani
Am avut si Hagen Flora de 45 de lei de la japonezi si n-as mai da bani pe neoane "speciale" cu 10 game de culori si 14 game de frecvente si 20 de alte game...  Eram mic si prost si credeam tot ce citeam pe internet... bagam tot felul de solutii in acvariu... care mmai de care mai nutritive  , mai curative, mai explozive, infundam filtru cu tot felul de medii filtrante, de la perlon la nitramonia remover si carbune activ si superreactiv , de la a la z, plangeam ca mor pestii si nu intelegeam de ce, ca le fierbeam apa... si le dadeam doar hrana sofisticata de renume din magazin , dupa ce ma spalam pe maini, ehhhh...  :stupid  ce stupid eram...
Acum masor totul cu ochio-metru si cu par-metru ca sunt mai corecte, nu bag solutie diluata sau concentrata de rahaha cu NO3 sau fara si nici sifon (apa+CO2) nu bag in acvariu... nici de la bomba cu drojdie , nici de la vreo butelie fitzoasa cu ceas ce nu stie sa arate ora exacta... Am avut toata viata mea doar plante "nepretentioase", si verzi si rosii si daca gaseam si albastre, bagam si albastre... cat tim erau de acvariu... Am crescut si pesti si creveti  si nepriceput cum sunt, ma simt bine asa, greu sa ma prostiti vreodata, greu de tot...
Nici nu mai zic de cate plante am donat sau cate am dat bonus sau am vandut chiar pe aici... 

Sunt in continuare interesat sa masor intensitatea unui osram 865 si a unui phillips 865 , sa le pun sa functioneze paralel 1 an de zile in bazine diferite si cu plante identice , pentru a constata si imortaliza deosebirile"marcante" intre cele doua... si mai am cateva idei de experiment pt care un fotograf profesionist cred ca are o scula de 100 de euro, ca sa nu dau atatia bani pt un moft experimental mai ales ca vreau sa masor doar de vreo 4-5 ori (odata la 3 luni)

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

11

Re: Caut posesor de aparat de masura

pai bun, si ce vrei sa demonstrezi cu pozele astea??
daca tu asa vrei sa arate acvariul tau, te opreste cineva sa nu pui 765??
Eu multumesc, dar nu multumesc... al meu chiar nu vreau sa arate asa.
Poate altii vor alte tipuri de plante, alte culori prin acvariu.. incearca cu alt gen de plante si apoi sa vad si eu ce rezultate are 765..
Sunt curios ce plante rosii ai avut prin acvariu si unde sunt acum..
Nu a zis nimeni ca nu cresc plante si la astfel de lumina, dar depinde de plante.
Apropo de asta.. am facut un experiment, am de vreo 4 luni un borcan cu apa si cu moss in geam.. arata mult mai bine si mai sanatos decat cel din pozele de mai sus.. asta ce inseamna ca trebuie toti sa ne luminam acvariile cu lumina naturala???

P.S. nu cred ca te-a acuzat cineva ca folosesti "sifonul" (co2) ca sa iti cresti plantele din acvariu.. mie in nici un caz acvariul tau nu mi-ar fi lasat impresia vreunei instalatii de co2 sau a cine stie ce fertilizare..
P.S. daca tu consideri faptul ca ai inmultit red cherry sau niste pesti cine stie ce performanta acvaristica... roll

12 Editat de irukandji (2012-03-29 14:31)

Re: Caut posesor de aparat de masura

@merlin21 - "daca ai sentimentul ca toate sunt la fel.. de ce nu incerci sa 765-ul si apoi sa ne pui si noua poze cu rezultatele.."

Nu inteleg de ce esti asa ofuscat... Relaxeaza-te, nu te obliga nimeni sa faci ce fac eu... plantele au evoluat in milioane de ani la lumina de neon si cu ingrasaminte sintetice, nu in namol, asa ca tu ai intotdeauna dreptate! Asa ca... acum ca iti dam cu totii dreptate, inclusiv eu, calmeaza-te...
O sa fac poze si cu plantele rosii  in starea de azi... daca esti asa curios. N-am absolut nicio problema, nici plantele... Eu nu mint!
Nymphea Red Tiger si Nymphea Lotus Red  le-am dat ca au crescut prea mari sa mai aiba loc in 30 cm latime... (o sa caut poze sa vad daca mai am), echinodorusii , la fel, au crescut asa mari ca nu mai aveau loc... etc etc...
Tot n-am inteles, de ce ai pus borcanul la geam in decembrie? vroiai sa se ude Mos Craciun cand incearca sa intre prin efractie pe geam?  lol

-p.s. Eu tot vreau un fotometru/spectrometru..

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

Re: Caut posesor de aparat de masura

Am inteles initiativa ta si este de laudat ceea ce vrei sa demonstrezi si anume ca anumite specii de plante easy (egeria , valisneria etc) cresc relativ bine si cu lumina de proasta calitate si fara fertilizare prea intensiva . Dar o parte dintre noi isi doresc plante din ce in ce mai dificile care necesita fertilizare intensiva , iar daca lumina nu este pe masura vor aparea alge si cel putin eu unul prefer sa dau o data la 2 ani 15 lei pe un t5 865 decat 8 lei pe un t8 765 (avand aproximativ acelasi numar de watti). Sincer nu vad cum ai putea sa cresti un gazon de hc sau parvula cu iluminarea pe care o ai .     
PS nu cred ca un producator de genul osram , philips ar cere mai multi bani pe acelasi tip de neon la care ii modifica doar o cifra (din 7 face 8 sau 9) si-ar risca credibilitatea pe piata lucru care nu si-l doresc ...daca erau producatori romani mai aveam suspiciuni  :stupid

14

Re: Caut posesor de aparat de masura

da.. ma gandeam eu ca asta inseamna la tine genericul ''plante rosii"..
incearca la 765-urile tale niste plante ca: Rotala macranda, Bacopa sp. 'Red, Cabomba furcata si apoi mai vorbim.. pana atunci poti sa ti de plastic.. vin in orice culoare vrei.

din pacate cand nu ai argumente, o dai in balarii.. dar era de asteptat, avand in vedere pe ce principii mergi in acvaristica (pamant de flori, chiar asa? roll )

experimentul cu moss-ul a fost sa vad care sunt conditiile minime in care poate sa creasca aceasta planta.. si ghici ce? doar cu niste completare de apa de la retea odata pe luna, si atat.. a crescut, nu are pic de alga.. si culmea arata si mai bine ca al tau.. eu zic ca asta spune multe despre situatia in care se afla plantele din acvariul tau..

pe viitor, limiteaza-te sa dai raspunsuri cu argumente, nu incepe cu adjective si "glume"

15

Re: Caut posesor de aparat de masura

irukandji A scris:

Acvariu 112 litrii, folosesc 2 Phillips 765 si unul 830 de 2 ani
Am avut si Hagen Flora de 45 de lei de la japonezi si n-as mai da bani pe neoane "speciale" cu 10 game de culori si 14 game de frecvente si 20 de alte game...  Eram mic si prost si credeam tot ce citeam pe internet... bagam tot felul de solutii in acvariu... care mmai de care mai nutritive  , mai curative, mai explozive, infundam filtru cu tot felul de medii filtrante, de la perlon la nitramonia remover si carbune activ si superreactiv , de la a la z, plangeam ca mor pestii si nu intelegeam de ce, ca le fierbeam apa... si le dadeam doar hrana sofisticata de renume din magazin , dupa ce ma spalam pe maini, ehhhh...  :stupid  ce stupid eram...
Acum masor totul cu ochio-metru si cu par-metru ca sunt mai corecte, nu bag solutie diluata sau concentrata de rahaha cu NO3 sau fara si nici sifon (apa+CO2) nu bag in acvariu... nici de la bomba cu drojdie , nici de la vreo butelie fitzoasa cu ceas ce nu stie sa arate ora exacta... Am avut toata viata mea doar plante "nepretentioase", si verzi si rosii si daca gaseam si albastre, bagam si albastre... cat tim erau de acvariu... Am crescut si pesti si creveti  si nepriceput cum sunt, ma simt bine asa, greu sa ma prostiti vreodata, greu de tot...
Nici nu mai zic de cate plante am donat sau cate am dat bonus sau am vandut chiar pe aici... 

Sunt in continuare interesat sa masor intensitatea unui osram 865 si a unui phillips 865 , sa le pun sa functioneze paralel 1 an de zile in bazine diferite si cu plante identice , pentru a constata si imortaliza deosebirile"marcante" intre cele doua... si mai am cateva idei de experiment pt care un fotograf profesionist cred ca are o scula de 100 de euro, ca sa nu dau atatia bani pt un moft experimental mai ales ca vreau sa masor doar de vreo 4-5 ori (odata la 3 luni)


salutare, am eu un luxmetru...doar ca nu sunt din bucuresti... dar poti gasi de cumparat pe ........ undeva la 100 e ron
   editat de @Ancistrus - anumite detalii se pot spune pe PM.