1

Subiect: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

Buna tuturor,

Azi a venit randul unui nou produs din gama celor revolutionare, si anume mediul de filtrare Matrix!

Cum functioneaza?

Matrix ™ este un biomediu mare porozitate, care oferă o biofiltrare eficienta pentru eliminarea deseurilor de azot. Matrix ™ este un corp poros solid, anorganic, de aproximativ 10 mm diametru. Fiecare litru de Matrix ™ ofera o suprafață > ~ 700 mp, echivalenta a 170 de litri de bile de plastic! Bio-materiale plastice ofera doar suprafața exterioară, în timp ce Matrix ™ oferă suprafata macroporoasa, atât interna cat si externa. Acesti macropori sunt ideal dimensionati pentru susținerea bateriilor nitrificatoare si denitrificatoare. Acest lucru ii permite lui Matrix ™, spre deosebire de alte forme de biomedii, sa îndepărtaze odata cu nitratii, atat amoniu cat si nitritii, utilizand acelasi filtru.

http://www.seachem.com/images/MatrixBacteria.jpg

Matrix ™ este complet inert și nu isi pierde proprietatile prin utilizare. Nu este nevoie să fie înlocuit. Deoarece majoritatea bacteriilor sunt interne, Matrix ™ poate fi clătit atunci când este nevoie fără a se deteriora filtrul. Matrix ™ este compatibil cu toate tipurile de filtre umede sau ude-uscate.

Cantitati disponibile:   500 ml, 1l, 4l, 20l, 100l

Instructiuni:

Utilizati 500 ml - 1l de Matrix ™ pentru fiecare  200 L de apa utilizata. Matrix ™ poate fi plasat în orice fel de filtru, și este deosebit de eficient într-un filtru canistră. Matrix ™ este suficient de mare incat nu este necesar un sac de filtru pentru a putea fi utilizat.

Matrix si produsele similare

Pentru compararea filtrelor biologice, suprafața specifica (măsurată ca suprafața pe gram de material, sau suprafața pe un anumit volum de material) este foarte importanta. Aceste produse oferă suport de suprafață de care bacteriile se pot atasa pentru a functiona. Cu cat este mai mare suprafața pe gram de mediu, cu atat este mai mare numărul de bacterii care se pot atașa. Astfel, o zona de mare suprafață specifică este de dorit. Există un al doilea aspect, anume dimensiunea porilor în mediu. În general, porii cu diametre foarte mari genereaza o zonă cu suprafata specifica mai mica. Acest lucru, în general, exclude porii mai mari de 10 microni in diametru. Dar putem merge prea departe în cealaltă direcție. Dacă avem un număr foarte mare de pori mici, suprafata ariei specifice va fi fenomenal de mare, dar pe termen mediu nu va funcționa foarte bine ca un mediu biologic. Acest lucru se datorează limitărilor fizice, în special un volum prea mic pentru a sprijini dezvoltarea bacteriilor și scăderea  eficienței de transport a fluidului (necesar pentru a asigura transportul nutrientilor catre bacterii și a deșeurile departe de bacterii), in cazul unor pori foarte mici. (Porii mici joaca un rol important în procesele fizice și chimice, cum ar fi absorbția).

http://pepika.ro/img/produse/1-15000/8275/Seachem-Matrix-1l.jpg

Măsurătorile BET de suprafață indică faptul că Matrix ™ conține aproape de 10 ori mai multa suprafața specifică decât Substrat Pro, și mai mult de 20 de ori suprafața specifică decat MicroMec. Practic toata suprafața specifica la Substrat Pro și MicroMec se afla în gama de diametre a porilor ce pot fi utili biologic, în timp ce Matrix contine importante suprafete rezervate pentru procesele fizice si chimice.

Pentru un raport detaliat privind comparatia intre diversele tipuri de medii filtrante si avantajele prezentate de inovatiile aduse de Matrix™, intregul studiu este disponibil pentru vizualizare aici.

Ca o completare, Matrix isi atinge potentialul maxim in momentul in care este populat cu bacteriile selectionate care pot fi gasite in Stability! Dar acest produs va face obiectul unui episod separat, saptamana viitoare!

Just add water. Seachem will do the rest.

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

Buna ziua,
Este recomandata folosirea Matrix-ului in filtrele acvariilor care contin si plante?
Cristi Ionescu

vand de toate pentru toti

3

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

Buna ziua,

Cum se poate comanda acest produs, cat costa si ce termen de livrare are?

Multumesc!

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

In ceea ce priveste performantele materialelor pentru filtrare biologica, in acest moment, de departe, cel mai bun produs este Matrix (Seachem).
Criteriile de baza dupa care putem defini performanta unui asemenea produs sunt:
1. Suprafata desfasurata/unitate de volum (marimea suportului pentru bacterii).
2. Posibilitatea/imposibilitatea colmatarii mediului.

La ambele puncte Matrix conduce detasat fata de oricare alt produs. Ganditi-va ca pentru un bazin de 400L este suficient 1L matrix pt a asigura filtrarea biologica. Niciun alt produs nu poate face acest lucru.

Se foloseste in acvaristica de apa sarata dar si in cea de apa dulce. Important este ca o sa fie populat cu bacterii specifice.

Daca ii asigurati un debit de pana la 4-500 L/h veti avea o filtrare biologica optima atat pe partea aerob (suprafata) cat si anaeroba (profunzime).

Ideal  este sa ill colonizati cu bacterii la inceput pentru a scurta timpul necesar ciclarii sistemului.

Daca vreti, dezvoltam subiectul!

5

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

danielt A scris:

Buna ziua,

Cum se poate comanda acest produs, cat costa si ce termen de livrare are?

Multumesc!

pentru comanda va astept cu un tel de contact pe mesageria privata.

in ce priveste preturile, acestea variaza in functie de cantitatea achizitionata si modalitatea de ambalare:

1) Matrix 1L, ambalaj original - 80 ron
2) Matrix Galeata 20l - 800 ron
3) Matrix vrac, ambalaj generic : 1L= 50 ron.

in momentul in care primim mesajul Dv, va vom comunica datele de contact ale unui distribuitor in zona Dv.

Just add water. Seachem will do the rest.

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

Buna ziua,
As aprecia un raspuns si la intrebarea mea. Am intrat si pe site-ul Seachem si nu am vazut nicaieri sa specifice ca se poate folosi si la acvarii plantate, sau ca e recomandat doar acvariilor marine sau sterine  ... sau o contraindicatie, ceva.
Multumesc anticipat,
Cristi Ionescu

vand de toate pentru toti

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

Poti sa folosesti Matrix si la acvariile plantate. Pune o cantitate mai mica decat cea recomandata. Pt ca tu ai nevoie sa iti mai ramana N, P, K pt plante. Daca Vrei sa reduci N,P , maresti cantitatea de Matrix. Daca vrei sa le cresti, micsorezi cantitatea sau dozezi. De asemenea poti sa maresti flow-ul prin Matrix. In acest fel vei realiza doar reducerea rapida a amoniacului si nitritului si numai in parte a nitratului. Marind flow-ul, maresti oxigenarea mediul si implicit cantitatea de bacterii aerobe in detrimentul celor anaerobe, ceea ce duce la ce am scris mai sus.

Pare mai complicat decat este in realitate....! smile

8

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

cristi_ionescu_79 A scris:

Buna ziua,
As aprecia un raspuns si la intrebarea mea. Am intrat si pe site-ul Seachem si nu am vazut nicaieri sa specifice ca se poate folosi si la acvarii plantate, sau ca e recomandat doar acvariilor marine sau sterine  ... sau o contraindicatie, ceva.
Multumesc anticipat,
Cristi Ionescu


imi cer sincer scuze, am crezut ca interventia lui @Ciprian01 e suficienta, de aceea nu am mai raspuns...

Matrix poate fi folosit si la acvariile de apa dulce, plantate sau sterile... sincer, desi am avut plantate, nu imi dau seama acum care ar fi diferenta majora si de ce ai putea sa te gandesti ca nu e utilizabil in acvariu olandez.

Ca orice mediu de filtrare biologica, Matrix functioneaza doar dupa ce a fost ciclat. Dupa, se vede forta microporilor si a macroporilor... ce a spus Ciprian01 are sens, insa nu sunt de acord cu ultima afirmatie smile nu e complicat, cel putin nu Matrixul complica treburile, ci intreg hobby-ul de olandeze smile

concluzionand, Matrix ramane cel mai bun mediu de filtrare bio si la plantate, garantat!

Just add water. Seachem will do the rest.

9

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

...insa pentru ca problema e interesanta, promit ca intreb direct la sursa si revin cu un mesaj de indata ce am si pozitia oficiala Seachem.

Just add water. Seachem will do the rest.

10 Editat de cristi_ionescu_79 (2012-03-24 09:38)

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

Multumesc frumos pentru raspuns. Am insistam deoarece doream un raspuns "oficial". In trecut le-am pus celor de la SERA o intrebare similara despre Siporax insa nu am primit un raspuns de la ei.
Ideea a intuit-o Ciprian: Matrix elimina nitratul pe care il adauga Fluorish Nitrogen (de exemplu). Eu am acvarii plantate si fertilizez cu nitrat pentru ca plantele au nevoie de acest macronutrient. De ce as pune Matrix in filtru cand el elimina nitratul?

vand de toate pentru toti

11

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

...pt ca in functie de cantitatea de Matrix se elimina o anumita cantitate de nitrat. Si, mai important, daca ai debit mai mare de 4-500 L/H, nitratul ramane pt ca bateriile anaerobe care il transforma in nitrit sunt f f putine. Apa bogata in oxigen favorizeaza doar dezvoltarea bacteriilor aerobe, care duc ciclul azotului pana la nitrat.
E f simplu sa rezolvi chestia asta. Te joci doar dintr-un robinet. Dar ai marile avantaje ca nu mai ai amoniac si nitrit...

12

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

ciprian01 A scris:

...pt ca in functie de cantitatea de Matrix se elimina o anumita cantitate de nitrat. Si, mai important, daca ai debit mai mare de 4-500 L/H, nitratul ramane pt ca bateriile anaerobe care il transforma in nitrit sunt f f putine. Apa bogata in oxigen favorizeaza doar dezvoltarea bacteriilor aerobe, care duc ciclul azotului pana la nitrat.
E f simplu sa rezolvi chestia asta. Te joci doar dintr-un robinet. Dar ai marile avantaje ca nu mai ai amoniac si nitrit...


... de asta imi place mie acvariidevis.ro! ca sunt oameni inteligenti si care isi pun intrebari interesante, la care gasesc raspunsuri inteligente!

raman dator, asa cum am promis, si cu pozitia oficiala Seachem.

toate bune.

Just add water. Seachem will do the rest.

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

Ciprian nu e chiar asa. Din cate stiu eu, ciclul azotului e exact invers: din nitrit se ajunge la nitrat si nu invers.
Nici chestia cu debitul nu prea sta in picioare: mai toate filtrele externe au debitul mai mare de 400-500 litri ... deci daca ar fi cum spui tu, matrixul ar fi inutil in marea majoritate a filtrelor de pe piata ... ar fi bun doar in filtrele pentru nano-uri ... iar treaba asta ar trebui specificata de producator.

Amoniacul si nitritul ajung in forma de nitrat o data cu inchierea ciclului azotului ... si da, de acord, Matrixul poate ajuta la accelerarea/mentinerea acestui proces .... intrebarea mea e: ce face Matrixul cu nitratul pe care eu il vreau in acvariu?
Eu zic sa asteptam raspunsul producatorului ... precis el stie cel mai bine cum sta treaba cu produsul pe care il ofera spre vanzare ....

vand de toate pentru toti

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

Astept si eu cu interes raspunsul producatorului . :fok

15 Editat de ciprian01 (2012-03-25 02:45)

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

Cristi, asa am spus si eu, ca din nitrit se ajunge la nitrat. Nu vad unde am scris altfel.
Dar nitratul nu reprezinta finalul ciclului azotului. Este doar penultima etapa. De regula, pana aici ne interesa in partea de acvaristica de apa dulce. Si pana aici se dezvolta subiectul de cele mai multe ori.  Si tocmai pt ca filtrele externe au un debit de minim 4-500L, ceea ce ramanea la final era nitratul. La un asemenea debit se formeaza in cea mai mare parte bacterii aerobe (nitrificatoare). Nitratul il scadeam apoi prin schimbri de apa.

Dar daca lasi un debit mai mic. la suprafata mediului se formeaza bacterii aerobe (apa e bogata in oxigen) iar in profunzimea mediului se formeaza bacteriile anaerobe (apa saraca in oxigen). In acest fel ciclul azotului continua, iar nitratul (NO3) este consumat de catre bacteriile anaerobe (denitrificatoare).

In acvaristica de recif, ne intereseaza ca ciclul azotului sa fie complet, pana la consumul NO3 de catre aceste bacterii. Altfel, avem probleme destul de mari cu coralii.

Este adevarat, ca in acvaristica de apa dulce, nitratul nu reprezinta o mare problema daca e tinut sub control cu schimburi de apa.

Dar, chiar daca ignoram, ultima etapa si ne limitam la nitrat, tot este f importanta calitatea mediului de filtrare biologic. Pentru ca trebuie sa scapam cat mai repede de amoniac si nitrit. Si nu e totuna sa folosim o mare cantitate de mediu filtrant cand putem sa foosim una cu mult mai mica dar cu rezultate mult mai bune.
Ori tocmai asta face Matrix f bine. Daca ii lasam intr-o canistra cu debit mare vom avea o multime de bacterii aerobe iar amoniacul va trece f repede pana la forma de nitrat.
Acum  putem sa scadem moderat debitul sau sa micsoram cantitatea de Matrix si vom putea face o jumatate de pas inainte. Adica sa pastram, dar sa avem sub control si nitratul.

Pe scurt:
1. Vreau sa ajung pana la nitrat - debit mare de apa.
2. Vreau sa elimin si nitratul - debit de apa de 1-200 L/H
3. Vreau sa pastrez totusi o parte din nitrat  - debit de apa 4-500 L/H

Valorile sunt orientative, dar f apropiate de necesar.

Eu vreau sa am cateva acavrii cu discusi. Pe mine ma intereseaza si nivelul de nitrat. Ma scuteste de schimburi de apa. Evident a o sa folosesc Matrix la 4-500L/H pt ca stau linistit n ceea ce priveste compusii azotului.

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

@ciprian01: " nitratul ramane pt ca bateriile anaerobe care il transforma in nitrit sunt f f putine" in postil tau de la ora 8:20 .... dar nu conteza, citit ultimul tau post mi-am dat seama ca e un typo.
Cat priveste Matrixul, multumesc de explicatie, eu unul m-am cam lamurit: nu e pentru acvariile de apa dulce cu plante. E bun pentru acvariile cu apa dulce sterile deoarece acolo nu exista plante care sa consume nitrat. Despre cele de recif nu stiu nimic ... nu-mi dau cu parerea .... oricum nu fac obiectul interesului meu.

vand de toate pentru toti

17

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

dupa cum am promis, avem mai jos pozitia oficiala Seachem


"...It is perfectly acceptable and recommended to use Matrix in a freshwater planted aquarium. The majority of planted aquarium hobbyists do not have a problem with lack of nitrogen, but instead have a problem with too much nitrogen (in the form of nitrate from fish waste) or an incorrect nitrogen:phosphorus ratio. Matrix is a solution to this problem because it will lower the nitrate level and allow the hobbyist to add nitrogen in a more controlled situation through the use of fertilizers. It is commonly recommended that a good nitrogen:phosphorus ratio is 5:1, but many people cannot  achieve this naturally and must supplement one or both fertilizers to accomplish this. Matrix makes it easier for the aquarist to accomplish this ratio.


I hope this information addresses your concern and please feel free to respond if you have additional inquiries.

Sincerely,
Lindsey

Lindsey Kayal - Director of Sales Support & Education
Seachem Laboratories, Inc.
1000 Seachem Drive, Madison, GA 30650 "

Just add water. Seachem will do the rest.

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

Multumesc frumos @Seachem pentru timpul acordat.
O zi buna,
Cristi Ionescu

vand de toate pentru toti

19 Editat de Vandor (2012-04-06 15:58)

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

Buna Ziua!

Intrebarea mea, referitor la debit mai mic de 4-500 L/h este ca, asta la ce suprafata este? Ca sunt o mie de tipuri de filtre si asa este destul de vag definit.

Cateva exemple: un filtru extern are debit de 1800 de L/h (Eheim 2078) si are suprafata materialului filtrant de 24 * 24 de cm, rezultand la 576 cm2,
un filtru intern are 1000 de L/h (Juwel Bioflow 6.0) si suprafata de 12.5 x 12.5 cm, rezultand la 156.25 cm2,
iar altul intern cu 280 de L/h (Juwel Bioflow Super) cu suprafata de 9.5*4.5 cm = 42.75 cm2.

Deci primul are 1800/625=3.125 L/h/cm2, urmatorul are: 1000/156.25=6.4 L/h/cm2, iar ultimul are 6.55 L/h/cm2.


Eu concret as vrea sa folosesc Matrix si pentru reducerea nitratului (NH4 si NO2 era de nedectat si cu materialele de filtrare orginale), in Juwel Bioflow 6.0 cu 1000 L/h, dar in partea de jos unde are un debit mai mic, cred ca mult mia mic decat jumate din 1000L/h, fiindca  apa din filtru se intoarce pe 2 locuri, dar pana acum n-am gasit informatii despre cat de mic ar fi debitul jos.

20 Editat de ciprian01 (2012-04-07 03:19)

Re: Matrix - Filtrare premium de la Seachem

Sa stii ca nu cred ca vei gasi vreodata vreun studiu care sa sa ofere vreun raspuns clar la intrebarie tale. Si nici nu este necesar. Prea multe variabile.

Gandeste-te ca fiecare bazin are conditii diferite, cerinte diferite... Nu poti sa stabilesti decat niste reguli de baza.

In primul post al topicului sunt date cantitatile recomandate pt 100L.

Un debit de 400-500L asigura filtrarea biologica pt orice bazin normal. Indiferent de modelul, si dimensiunile filtrului.