1 Editat de 33dog (2012-03-26 00:10)

Subiect: Canyon Valley

Ca tot veni moda mai nou cu filtrul e substrat pe care il detin mai multi acvaristi,m-am hotarat sa-mi confectionez si eu unul furand din modelele aparute pe acest forum si m-am oprit la cel al colegului Boby care mi s-a parut eficient si ieftin  si m-am pus pe treaba   asa arata la un moment dat.M-am intalnit intamplator la colegul Gyusi cu un alt acvarist si tot povestind pe aceeasi tema ,respectivul acvarist care e si instalator si mi-a explicat principiul de functionare al acesstei jucarii (nu a fost bine conceput  functiona cam 25% din capacitate ) L-am reconstruit am inlocuit T-urile cu coturi si probat dupa sugestiile lui adica l-am facut exact ca si incalzirea din pardosea tip S .Asa isi facea circuitul complet
Filtrarea
Am construt un filtru din tub de pvc de 250 pe care l-am umplut cu roca vulcanica sfarmata de la nevertebrate,i-am atasat o pompa externa de 700l/h (sice sycra) si da-i bataie
Celalalt filtru din tub pvc de200 care nu m-a dezamagit umplut cu roca vulcanica,zeolit si piatra ponce +reactorul din filtru de apa dupa cum se poate observa sunt un mare fan al Diy-urilor (este satisfactia personala)
Sper ca nu v-am plictisit tare cu vorbaria si sa va arat ce a iesit :

Re: Canyon Valley

Foarte frumos  :apl  astept sa vad cum evolueaza  :fok  ^:)^

3

Re: Canyon Valley

Mersi Remus wink

Re: Canyon Valley

Foarte frumos, o intrebare in legatura cu filtrul de subrteat ...

33dog A scris:

.. L-am reconstruit am inlocuit T-urile cu coturi si probat dupa sugestiile lui adica l-am facut exact ca si incalzirea din pardosea tip S .Asa isi facea circuitul complet ..

apa din circuitul este inpinsa sau trasa prin substrat?Ce tip de subtrat folosesti?

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

5

Re: Canyon Valley

Dani apa din circuitul filtrului de substrat acoperit cu plasa de tantari este impinsa prin substrat
Folosesc manado ca substrat
Functioneaza perfect
big_smile

Re: Canyon Valley

Multumesc.  Trebuie sa incerc si eu ... wink

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

7

Re: Canyon Valley

Ceva nou ?
Cum evolueaza ?