Subiect: JBL e1500 VS JBL e 1501

Buna ziua stimati colegi!
Asa cum spune si titlul  sun curios daca ati testat noua linie de la JBL in materie de filtre externe(green line).
Din cate am putut observa din specificatiile tehnice singura diferenta e consumul de energie.
Va rog sa postati  diferentele intre cele doua modele daca sunt evident (in afara de consumul de energie).
Eu  am o nelemurire cu privire la debit.
Din cate stiu sa scazi consumul  trebuie sa scazi puterea,scazand puterea pompei nu scade si debitul?
Astept parerile voastre (tot ce tine de gama green line).

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

Re: JBL e1500 VS JBL e 1501

Despre JBL CristalProfi e1501 GL stiu ca vine si cu un sertar cu material filtrant biologic JBL MicroMec.
   Referitor la debit cred ca este acelasi, doar ca i-au pus o pompa de apa mai economica, ca sa vanda produsul mai bine. Oricum cu un debit mai mic dar constant de apa ai numai de castigat, adica mai scapi din nitrat respectiv schimbi apa mai rar wink

Re: JBL e1500 VS JBL e 1501

Vreau sa folosesc doar acest filtru in acvariu(mecanic si biologic).De aceea ma intereseaza si debitul.El e recomandat pana la 700 L maxim deci va face fata cu brio pana la un acvariu de 350 L(cred).

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

4 Editat de sTTTk (2012-03-26 14:45)

Re: JBL e1500 VS JBL e 1501

Si eu iti recomand un JBL CristalProfi e1501 GL.
Vine cu patru cosuri pt material filtrant ce contin :
primul : prefiltrare din bureti
al-2-lea : micromec (mediu biologic poros)
al-3-lea : micromec (mediu biologic poros)
al-4-lea : cermec (mediu ceramic folosit pt filtrare mecanica) - pe asta iti recomand sa il schimbi tot cu un mediu biologic poros.
Cosurile au capacitate de 1.9 litrii material filtrant, si prefiltrarea are 2.3 litrii.
Am citit pe net putin despre debit-ul acestui filtru, el are un debit de 1400L/ora testat la liber fara incarcatura de nici un fel, debitul real al filtrului incarcat cu medii este pe la 1100 litrii, el scazand pe la un 800-900L/ora real dupa ce se mai incarca mediile si furtunele; eu zic ca o sa faca fata cu super brio, iar ca pret este undeva pe la un 600 lei.
Un link cu prezentarea lui : [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JAEj-prv300[/youtube]
Bafta  wink

Multi vad, putini cunosc !

Re: JBL e1500 VS JBL e 1501

Am inteles de la alti colegi de pe un alt forum cum ca ar avea probleme cu rotorul(se demagnetizeaza foarte repede).Ati auzit ceva de genul?

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

Re: JBL e1500 VS JBL e 1501

Multumesc frumos  baieti! Se poate inchide.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!