1 Editat de Magoo (2012-03-10 21:06)

Subiect: Depunere scalari

Salut!
Cam de 2 saptamani am primit niste scalari,mascul si femela,si au si depus.dar,majoritatea oualelor au fost albe,si dupa 1 zi au disparut toate,pare ca le-au mancat.mentionez ca au depus in acvariul in care mai am cativa sanitari de diferite specii si niste neoni,acvariul are 300 l.intrebarile ar fi urmatoarele:
1.Din ce cauze se albesc ouale(am inteles ca din cele albe nu ies pui)
2.din ce cauza isi mananca ouale
   Merci anticipat!

Re: Depunere scalari

1. icrele se pot albi din cauza calitati apei dar de cele mai multe ori mucegaiurile din fam. saprolegnia este cauza albiri acestora .
2. in cazul tau icrele puteau fi mancate si de alti pesti din acvariu.
daca vrei sa nu iti mai manance icrele trebue sa pui reproducatori in acvariu separat , atunci poti sa iti dai seama daca ei mananca icrele sau nu .
scalari isi mananca icrele din mai multe morive : daca se strica, daca ii sperii, perechea reproducatoare poate fi incompatibila .
Daca isi mananca icrele se pot scoate parinti sau icrele si le poti pune intrun acvariu mai mic pentru a ecloza.

Re: Depunere scalari

3. Nu au fost fecundate.

PS: Dl dr, ce promotie ai terminat?

4 Editat de TweeTy (2012-03-21 19:15)

Re: Depunere scalari

eu stiam  ca scalarii se aleg intre ei si depun lunar iar icrele se scot si se pun separat cu o perdea de aerare ....
recomand albastru de metil in bazinul de eclozare iar  cand apar alevinii... artemia eclozata

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: Depunere scalari

mirceajifcu A scris:

3. Nu au fost fecundate.

PS: Dl dr, ce promotie ai terminat?


Tin sa va contrazic eu tin icre ne fecundate si o saptamana si nu se albesc  wink . Daca nu este apa pregatita se albesc si in prima zi cand depun chiar daca au parintii grija de ele .... sa nu mai vorbim daca le muti in alta apa ...

Nu conteaza ce promotie termini sau daca termini o facultate , la facultate nu inveti asa ceva .... toate astea se invata in timp si experimantand sau sa iti spuna cineva .

Re: Depunere scalari

TweeTy A scris:

eu stiam  ca scalarii se aleg intre ei si depun lunar iar icrele se scot si se pun separat cu o perdea de aerare ....
recomand albastru de metil in bazinul de eclozare iar  cand apar alevinii... artemia eclozata


da asa este se pun cateva exemplare se cresc impreuna si isi aleg ei perechile ,dar nu este obligatoriu se pot pune si 2 pesti maturi impreuna si se imperecheaza,  mai greu este sa imperechezi masculi maturi care au depus de foarte multe ori cu o femele si au avut singuri grija de pui .

normal scalari depun la 11-14 zile daca le scoti icrele, daca ii lasi sa aiba grija ei de icre si pui, depun cam la o luna -o luna jumatate  depinde cand le scoti pui .

majoritatea crescatorilor asa fac scot icrele pentru ca exista riscu sa le manance parinti sau sa manance alevini, dar sunt si parinti foarte buni care au grija de pui si depun iar in timp ce cresc pui. dar iti trebue rabdare cu ei sa faci asemenea parinti sa aiba grija de icre , adica sa ii lasi chiar daca mananca o ponta sau doua ( merita incercat ) .

este foarte bun albastru de metil in combinatie cu tripaflavina in bazinu de eclozare sau in bazinu unde pui perechea care trebue sa depuna.

7 Editat de mirceajifcu (2012-03-26 17:22)

Re: Depunere scalari

dr_mihaitza A scris:
mirceajifcu A scris:

3. Nu au fost fecundate.

PS: Dl dr, ce promotie ai terminat?

Tin sa va contrazic eu tin icre ne fecundate si o saptamana si nu se albesc  wink . Daca nu este apa pregatita se albesc si in prima zi cand depun chiar daca au parintii grija de ele .... sa nu mai vorbim daca le muti in alta apa ...

Nu conteaza ce promotie termini sau daca termini o facultate , la facultate nu inveti asa ceva .... toate astea se invata in timp si experimantand sau sa iti spuna cineva .

Nu am avut parte de asa ceva, era doar inca o posibilitate culeasa din alte surse. Iar mutatul icrelor in alt acvariu pregatit cu antibiotic si dezinfectant e o metoda folosita de multi, asa ca nu mai fi asa radical doar pentru ca ti-a mers o metoda sau alta. Dupa cum stii, ca doar esti medic vet., la o problema exista mai multe solutii wink.
Intrebarea legata de promotie sarcastica, ci pur si simplu informativa, pentru ca si eu am terminat la Timisoara la MV si stiu prea bine ca nu se invata acvaristica pe la scoala.