1 Editat de sacuraba (2012-03-26 20:24)

Subiect: Am schimbat lumina ce parere aveti

Salutare! Am facut si eu un mic tuning la acvariul meu de genu: am schimbat capacul cu un altu si in loc de 4x20w t8 ce aveam am pus 5x36 840 t5 dar se cam incing droserele. Acvariul meu este de 800lungime x400 latime  x 800inaltime 256 litri si 180w. O lampa  are 2900 lumeni sunt lampi compact fluorescente de la philips 840. Problema este ca degaja cam multa caldura si se cam incing droserele este normal
Am mai vazut cv. Dupa 2 ore dupa ce am dat drumu la lumina fiecare planta pe care o am in acvariu a inceputa sa scoata milioane de bule mici. Cate ore sa tin lumina aprinsa sa fac cv intreruperi ca imi este sa nu o dau in alge

Re: Am schimbat lumina ce parere aveti

Neoanele au 36 sau 39w? oricum sunt cam multe 5 neoane zic eu , de aia si perleaza excesiv plantele ,le-ai trecut pe turbo  big_smile daca nu renunti la aceasta lumina cred ca in 2-3 saptamani o sa te umpli de alge mai ales ca ai numai neoane 840 .Avand un acvariu atat de inalt este foarte dificil sa gasesti cantitatea necesara de lumina .Iti recomand 2 neoane t5 de 39w(865 , 830) sau 3 de 24w(2x865 si 1x830)si in acelasi timp adaugarea de co2 , macro si micronutrienti necesari dezvoltarii plantelor. Iti doresc succes !
Nu este bine ca se incing droserele  :fmad  chiar zilele trecute am pierdut un droser care era pus la un t5

Re: Am schimbat lumina ce parere aveti

Are dreptate Marius, cu asa lumina puternica de un singur fel ai sa ai numai probleme in loc sa te bucuri de niste plante frumoase. Trebuie sa mai spui si ce plante ai, cu ce fertilizezi etc.

4

Re: Am schimbat lumina ce parere aveti

Am vazut acvariul tau este super, sunt convins ca nu vb prostii dar la 80 cm inaltime nu prea fac fata 3 neoane. O sa incerc si asa, am auzit de la multi acvaristi ca folosesc 840. La mine nu sunt chear neoane sunt niste lampi compact fluorescente de 36w de la philis arata ca un neon t5 indoit. Sper sa nu o dau in alge ca am un filtru bun si acvariul este bine echilibrat. Daca pun mai putine plantele in partea de jos (delanga substrat se ingalbenesc si pierd frunze) folosesc toata gama de ferti de la sera si am si co2.
mai astept pareri. Va multumesc oricum

Re: Am schimbat lumina ce parere aveti

Ar fi bine daca ai putea pune 1-2 poze, cred ca este cea mai galbena lumina posibila big_smile

6

Re: Am schimbat lumina ce parere aveti

Momentan scri dupa telefon si nu merge sa pun poze calculatorul sa stricat(fimiu) si este la reparat. Lumina nu este asa galbena cu credeti. Mie imi place dar gusturile nu se discuta. Acum da bine si pe pietris lumina caci cu 80w cat aveam inainte era umbra jos nici anubias nu crestea. Plantele nu le stiu exact dar nu sunt pretentioase: valisnerii niste fire cred ca este cabomba dar are ramificatiile mult mai lungi anubias si cv ferigi. Anubiasul este la umbra. Daca este multa lumina ca spuneau astia cu 1w/l eu sunt la 0.7 0.8/l

Re: Am schimbat lumina ce parere aveti

Avand in vedere ca discutam despre un acvariu foarte inalt nu cred ca este chiar asa de indicata folosirea raportului w/l ci mai degraba w/m2 , deci la un acvariu steril se recomanda 110w/m2 , iar la unul plantat incepand de la220w/m2 .Acvariul tau are 0,32 m2 deci prin regula de 3 simpla rezulta cam 70 w . Daca iti doresti o lumina medie spre mare alege doua tuburi t5 de 39w insotite evident de reflectoare de calitate asa cum ti-a spus si colegul Bitanu in precedentul toppic pe aceeasi tema sau poti sa alegi 3xt5 de 24w :fok

8

Re: Am schimbat lumina ce parere aveti

Am avut 4x20w si nu creste nimic lumina putina cu reflectoare cu tot dar T8. Si plantele cresteau subtiri inalte si la baza pierd frunzele. Daca mai apaream cu cv plante rosii gata se topeau cum am si avut si sau dat dracu

Re: Am schimbat lumina ce parere aveti

Nu te mai lua dupa regulile cu w/l si alte cele. E FOARTE importanta si calitatea luminii si spectrul folosit si beleaua la tine nu e de "gust" ca ai lumina galbena, ci de gustul plantelor. Daca ai pus atatea neoane nu inseamna ca plantele vor creste acum cum vrei tu.