1

Subiect: a new setup ciclid aquarium

Buna ziua si multe salutari iubitorilor de ciclide africane , americane si nu numai .
Vin si eu cu o modificare de acvariu cu ciclide africane . Acvariu de 250 litri cu ciclide africane. decor 3d facut tot de un coleg de al nostru iubitor de ciclide , Ceva pietre mari si mici rotunde, nisip de mare si inca un fel de nisip cu granulatia intre 0,5 - 1,5 mm amestecat , o planta taiata in doua pentru ca arata bine in acvariu { si in mediul lor natural sunt ceva plante nu multe dar sunt } filtrare : un tetratec de 700 extern cu medii filtrante adica inele ceramice { siporax } ceva bureti , bioballs , si zeolit , si inca 2 filtre interne de 1400 litri/ora unu cu siporax si unu home made adica pompa e inauntru si filtru e afara incarcat cu zeolit . pesti am 3 caeruleus maturi un mascul si doua gagici si 2 pui , 7 acei ngara superbi , 4 pseudotropheus ob cred si un kribensis care nu pot sal prind .
Mai am un acvariu mic de 15 litri cu 10 pui de caeruleus care le merge super bine mananca cresc bine , astept sa mai creasca sa pot sai bag in acvariu.
Astept pareri pro si contra va rog ...nu va sfiiti.

[youtube]http://youtu.be/ZeCElK_1Rco[/youtube]

Re: a new setup ciclid aquarium

In general cand spui acvariu de africani te gandesti la biotop, dar plantele care le-ai pus, adica Microsorum pteropus, sunt din Asia. Nu se vede prea bine dar par ingropate in nisip, in felul asta le va putrezi rizomul si le vei pierde.
   Frumos acvariul, dar cu pietrele alea rotunde mai degraba ma duce cu gandul la un biotop de Xipho salbatici big_smile.

PS: Iti pun eu filmuletul ca sa nu stea toata lumea de copy / paste:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZeCElK_1Rco&feature=youtu.be[/youtube]

3

Re: a new setup ciclid aquarium

rechinu A scris:

Buna ziua si multe salutari iubitorilor de ciclide africane , americane si nu numai .
Vin si eu cu o modificare de acvariu cu ciclide africane . Acvariu de 250 litri cu ciclide africane. decor 3d facut tot de un coleg de al nostru iubitor de ciclide , Ceva pietre mari si mici rotunde, nisip de mare si inca un fel de nisip cu granulatia intre 0,5 - 1,5 mm amestecat , o planta taiata in doua pentru ca arata bine in acvariu { si in mediul lor natural sunt ceva plante nu multe dar sunt } filtrare : un tetratec de 700 extern cu medii filtrante adica inele ceramice { siporax } ceva bureti , bioballs , si zeolit , si inca 2 filtre interne de 1400 litri/ora unu cu siporax si unu home made adica pompa e inauntru si filtru e afara incarcat cu zeolit . pesti am 3 caeruleus maturi un mascul si doua gagici si 2 pui , 7 acei ngara superbi , 4 pseudotropheus ob cred si un kribensis care nu pot sal prind .
Mai am un acvariu mic de 15 litri cu 10 pui de caeruleus care le merge super bine mananca cresc bine , astept sa mai creasca sa pot sai bag in acvariu.
Astept pareri pro si contra va rog ...nu va sfiiti.

http://youtu.be/ZeCElK_1Rco

Salut,

Eu as avea cateva mici precizari :
- pietrele sunt mult prea rotunde, zici ca sunt trase la xerox toate, ideea de pietre rotunjite dar de marimi si forme diferinte este buna,
- eu as scoate kribensis-ul si plantele,
- m-as mai juca cu filtrarea, adica as mai suplimenta cate ceva wink
- iar despre asocierea pestilor si numarul lor tine cont de agresivitate si propriul tau gust.

Multi vad, putini cunosc !

4

Re: a new setup ciclid aquarium

plantele nu sunt ingropate sunt  prinse de piatra .
daca te uiti la un film din lacu malawi se pot vedea mediul lor cu multi bolovani rotunzi......Xipho salbatici ??????

Re: a new setup ciclid aquarium

rechinu A scris:

Xipho salbatici ??????

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hFwwTVAmAX8&feature=player_embedded[/youtube]

6

Re: a new setup ciclid aquarium

uite un exemplu din malawi :

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ACmKtMSKDbQ&feature=plcp&context=C406ca26VDvjVQa1PpcFPV_A83RVmQQTqcfhr24JYuQ5vS1ZQcgc4%3D[/youtube]

Multi vad, putini cunosc !

7

Re: a new setup ciclid aquarium

sttk eu la capitolu pesti vreau sa raman doar cu acei ngara si caeruleus . La filtrare deocamdata nu ma pot juca deloc ce am asta e ,poate o sa iau un filtru mai mare dar deocamdata nu

8

Re: a new setup ciclid aquarium

rechinu A scris:

sttk eu la capitolu pesti vreau sa raman doar cu acei ngara si caeruleus . La filtrare deocamdata nu ma pot juca deloc ce am asta e ,poate o sa iau un filtru mai mare dar deocamdata nu

O combinatie foarte pasnica intre acei ngara si caeruleus, un raport 2m+4-5f din fiecare specie o sa iasa ceva frumos, bravo  :apl
Mult succes si la mai mare  :sok

Multi vad, putini cunosc !

9 Editat de rechinu (2012-03-27 17:21)

Re: a new setup ciclid aquarium

tot asa naspa arata ???
nu le prea am cu aranjamentu

10

Re: a new setup ciclid aquarium

sTTTk A scris:
rechinu A scris:

sttk eu la capitolu pesti vreau sa raman doar cu acei ngara si caeruleus . La filtrare deocamdata nu ma pot juca deloc ce am asta e ,poate o sa iau un filtru mai mare dar deocamdata nu

O combinatie foarte pasnica intre acei ngara si caeruleus, un raport 2m+4-5f din fiecare specie o sa iasa ceva frumos, bravo  :apl
Mult succes si la mai mare  :sok



asa si vreau  2m+4-5f din fiecare specie nu mai multi

11

Re: a new setup ciclid aquarium

cateva alge  si o modificare de bolovani
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=cZOF96DXfQ4&feature=youtu.be[/youtube]

12

Re: a new setup ciclid aquarium

Am modificat eu de data asta link-ul :fok

13

Re: a new setup ciclid aquarium

Felicitari pentru acvariu si aranjament . Mie chiar imi place . :fok  :noroc

Doua culori ce le ador

14 Editat de sTTTk (2012-04-17 17:39)

Re: a new setup ciclid aquarium

Intradevar arata foarte bine bazinul; as putea sa zic ca este perfect daca nu ar fi avut toate pietrele identice ca marime, de la departare zici ca sunt oua de strut trase la xerox.
Daca gaseste colegul ''rechinu'' si cativa bolovani mai inalti care sa ai puna prin spate, sa mai sparga din aranjamentul perfect identic al pietrelor totul va fi perfect  wink este strict parerea mea nevinovata si nu o spun din rautate, chiar sunt putini cei care au simtul tau estetic la un bazin cu africani, bravo  :noroc

Multi vad, putini cunosc !

15 Editat de rechinu (2012-04-22 12:22)

Re: a new setup ciclid aquarium

multumesc  , o sa caut ceva bolovani mai mari si o sa mai schimb.
ancistrus multumesc de informatie

16

Re: a new setup ciclid aquarium

Frate...algele alea m-au dat pe spate....in rest... :fok  :fok  :fok

Diferenta dintre adulti si copii? Pretul jucariilor!
0742140792