1

Subiect: 5x36w 840

Salutarea am si eu un acvariu de 256l cu urmatoarele dimensiuni 800mm lumgime 800h 400latime am un capac home made cu 5x36w 840 (4000k) dela philips (lampi comact fluorescente HQ T5) ce parere aveti creste cv in el, ma umplu de alge, este buna lumina pentru plante

Re: 5x36w 840

pt marimea acvariului tau si la ce lumina ai....prajesti tot...lasa decit doua T5 -uri si poti sa cresti ce vrei tu...

3 Editat de ciprian01 (2012-03-29 02:07)

Re: 5x36w 840

Mi se pare mie sau este vorba de un acvariu cu inaltime a coloanei de apa de 80 cm iluminat cu T5 de 4000K?!

In conditiile acestea, cu 2 tuburi (72w/4000K), se poate creste orice planta in bazin...!?

Vrei te rog sa ne arati ceva similar, sau asemanator? Nu din experienta ta neaparat. Merge si un link.

@sacuraba:
Intr-un bazin cu dimensiunile acestea poti avea plante nepretentioase. Varianta gazon las-o deoparte. Sa incerci altceva inseamna un efoort mult prea mare cu rezultate minime. Este o coloana de apa prea inalta care nu permite o distributie a luminii incat sa ai si plante pt gazon, dar si plante in partea medie si superioara a bazinului. Pe de alta parte, profunzimea (40 cm) nu permite un aranjament prea elaborat.
Eu as pune ceva valisneria, echinodorus si eventula o pereche de scalari, discusi. Poti face ceva f simplu, frumos si usor de intretinut.
Nu as mai baga alti pesti.

4

Re: 5x36w 840

Ok. Tu zici sa raman cu 2 lampi de 36w? Pai varianta w/l cade ca 180w la 256l este rezonabil. O sa renunt la 3 lampi dar sunt cu inima indoita sper sa aveti dreptate

5

Re: 5x36w 840

Nr. de wati in cazul tau nu ajuta. Poti sa aprinzi toate neoanele iar plantele vor creste greu pana pe la jumatea acvariului cu frunze cazute iar dupa sa se dezvolte frumos.

Lumina de 4000K nu penetreaza prea bine apa si aici nu e vorba de ce poti observa cu ochiul liber ci de radiatia utila fotosintezei.

Un bazin de 80cm inaltime e greu sa-l faci plantat asta daca vrei ceva mai mult decat plantele easy disponibile la oricine.

Re: 5x36w 840

danielt A scris:

Un bazin de 80cm inaltime e greu sa-l faci plantat asta daca vrei ceva mai mult decat plantele easy disponibile la oricine.

   Adica este greu sa-l faci plantat daca-l iluminezi cu neoane :ang

Re: 5x36w 840

Daniel,
Lumina de 4000k penetreaza apa maii bine decat orice lumina cu un numar k mai mare.
Pe masura ce gradele Kelvin cresc, intensitatea luminii scade (si nr de lumeni).
O lumina de 4000k penetreaza mai bine decat una de 6500k care penetreaza mai bine decat una de 10000k care penetreaza mai bine decat una de 20000K.

Cu cat lumina e mai calda, K mai putini, ea pentereza mai bine un mediu.

8

Re: 5x36w 840

Ma abtin de la orice polemica cu tine cipica. Sunt destule informatii pe net. Eu am comentat din perspectiva mea. Efectele asupra plantelor sunt descrise din experienta proprie.

Altceva nu mai am de zis.

Re: 5x36w 840

Daniel,
Tu ai vreo notiune in legatura cu spectrul/intensitatea/etc luminoasa?
Ia da-ne si noua si implicit lui @sacuraba cateva informatii din cele ,,destule,, de pe net!
Macar daca dam o infomatie sa incercam sa o dam reala incat cel care are nevoie de ea sa poata sa o foloseasca.

BTW, chestiile astea, cu intensitate vs temperatura de culoare (grade kelvin) sunt chestii elementare, de baza, in acvaristica. Ca 1+1 in matematica.

10

Re: 5x36w 840

Daniel,
Tu ai vreo notiune in legatura cu spectrul/intensitatea/etc luminoasa?
Ia da-ne si noua si implicit lui @sacuraba cateva informatii din cele ,,destule,, de pe net!
Macar daca dam o infomatie sa incercam sa o dam reala incat cel care are nevoie de ea sa poata sa o foloseasca.

BTW, chestiile astea, cu intensitate vs temperatura de culoare (grade kelvin) sunt chestii elementare, de baza, in acvaristica. ca 1+1 in matematica.

11 Editat de sacuraba (2012-03-29 20:11)

Re: 5x36w 840

Fiecare lampa are 2900 lumeni si intradevar cu cat cresc gradele k scad lumeni. Din cate stiu cu cat au mai multi lumeni cu atat este mai bine dar sa nu depaseasca 60/l. Daca las 2 lampi nu se vede bine la okiometru.
in acvariu am 10 discusi, 5 otto, 2 coridoras si 1 ramirez. Plante valisnerii cabomba anubias si inca 3 tipuri pe care nu stiu cum se numesc. Bomba co2. Filtru 2000 l/h care are un cos ceramina, 1 bile bacteriene, 2 bureti, carbune si vata perlon. Au crescut cv plantele o sa pun si poze.

12

Re: 5x36w 840

Uite Daniel, incercand sa caut pe net si sa iti dau un link, gasi tocmai colea: http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/3262/iluminarea/

Ia arunca o geana si vezi daca intelegi ceva. De asemenea, daca informatia de aici nu concorda cu alea multe si ,,destule,, de pe net, poti face corecturi!

13

Re: 5x36w 840

@sacuraba,
Lumia soareui are intre 5500K si 10.000K, in functie de perioada din zi.

14

Re: 5x36w 840

Adica 4000k nu ajuta plantele in fotosintesa? Tin sa anunt ca plantele mele perleaza intruna cat lumina este aprinsa.

15

Re: 5x36w 840

Postul 9 sau 10 poate fi sters ( pt moderatori ) si apoi si acest post

Ofera sfaturi nu jigniri!

16

Re: 5x36w 840

uite cv poze. sunt facute cu telefonu calitate 0000000

17

Re: 5x36w 840

Pai tu in partea de jos ai plantat plante de ghiveci, deci nu-ti trebuie cine stie ce lumina, solara ar fi cea mai buna lol

18 Editat de sacuraba (2012-03-29 21:13)

Re: 5x36w 840

Bun pai acum ce sa mai fac ca de pus le-am pus. Sa vin cu cv filtre de lumina am vazut pe la osram la obor in spate niste folii toate culorile. Si ce culori sa iau ca sa dea bine ca femeia aia de la marlbotrade nu cred  ca stie cv de acvarii

19

Re: 5x36w 840

Domnilor, vad ca se discuta aici despre 2 aspecte:
     1. Adancimea bazinului. Va faceti probleme degeaba, discutati de 80 cm de parca ar fi vorba de un lac adanc de cativa metri. Rata de penetrare a luminii iar nu e o problema asa mare, eu mi-as face probleme cu plantele alea care cresc si tot cresc si nu se mai opresc, si ajung sa umbreasca bazinul.

     2. Spectrul care ajunge pe fundul bazinului. Nu lumina de 4000 kelvin patrunde mai greu in apa, ci spectrul rosu pe care il contine patrunde mai greu in apa fata de albastru, rosul si albastrul fiind cele 2 spectre principale pentru fotosinteza, dar in cazul de fata sacuraba, cu neoanele lui de 4000 kelvin, isi permite, acestea emit destul de mult rosu. Eu unul as merge totusi pe un 5000 kelvin, rata de fotosinteza e mai mare pe spectrul de lumina albastra decat pe cea rosie. Kelvinii astia nu sunt o lumina, sunt o combinatie de spectre intre 400 si 700 nanometri. O lumina calda 2700-4000 kelvin are e emisie mai slaba de albastru si una mai mare de rosu, iar cu cat crestem in kelvini, rosul scade si albastrul creste.

20

Re: 5x36w 840

Dorine frumos discurs de lumini si sunt convins ca este si corect( am mai vb noi cv de leduri dar am abandonat proiectul ca se dovedea complicat) acum sunt curios care este si parerea ta. Dorine ce sa fac in continuoare sa raman cu 5 lampi sa vin cu filtre de culoare sa reduc la 2 lampi tinanad cont ca lampa are 2900 lumeni la 36w