Subiect: Recomandare filtre externe

Salutare

Sper ca am nimerit cum trebuie sectiunea unde se incadreaza acest topic.

Ieri am prezentat pe scurt proiectul la care lucram
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/13759/acvarist-nou-va-saluta/

Voi pune si aici detaliile despre acvariu:
- lungime - 130cm
- latime -  55cm
- inaltime - 60cm
- capacitate - cca 400 litri

In acest acvariu vom adauga ciclide africane.

Urmatoarea etapa a proiectului este sa luam filtru extern.
Dupa o luna prospectare, recunosc ca am ajuns intr-un mic impas si asta datorita preturilor care au tendinta sa ma ameteasca.

Initial am facut planurile cu un filtru JHW 404 care are un debit de cca 2000 L/h insa nu mai exista pe stoc pentru vreo 6 saptamani.

Astfel, a trebuit sa ne orientam spre alte variante.
In mod evident, solutia cea mai buna ar fi fost un filtru Eheim iar cel care s-ar fi potrivit la ce proiect am, era Eheim 2080 Professional 3.
Din ce am cautat pe piata, pretul lui ar fi de cca 1.400 lei (fara medii de filtrare) si cca 400 lei mediile. Un total de 1.800 lei. Pe filtru.
Este un cost mult prea mare, mai ales ca planuisem filtrul de mai sus care costa cam 500-600 lei.

Astfel, desi visez la un Eheim 2080, nu mi-l pot permite. Trebuie sa ma orientez spre alte optiuni: JBL, Tetra, Fluval Resun s.a.

Am avut un Fluval (intern) si m-a dezamagit destul de mult, pentru ca nu filtra mai nimic.

Am gasit urmatoarele variante:
- JBL CristalProfi e1501 greenline - 600 lei
- Tetratec EX 1200 - 630 lei
Ambele vin cu mediile de filtrare incluse.

Acum, recunosc ca nu am avut nici JBL si nici Tetratec ca sa imi dau cu parerea. Astfel, am nevoie si de ajutorul vostru ca sa iau o decizi cat mai buna.

Aveti experienta cu JBL-ul 1501? Dar cu Tetratec EX 1200?
Cat de bine filtreaza? Care filtreaza mai bine? Care produs este mai bun?

Banuiesc ca nu o sa imi ajunga un filtru, la un momentdat va trebui sa mai iau inca unul.

Ce imi recomandati, ca solutie la proiectul de mai sus?

Mentionez ca bugetul pentru filtru este de cca 600 lei.

Multumesc.

Victoria este a celor care indraznesc mai mult!

Re: Recomandare filtre externe

Ca filtru de capacitate mare mai ai si varianta Fluval FX5.

Re: Recomandare filtre externe

Cum am zis mai sus, as evita Fluval-ul iar FX5 este cca 1.400 lei.

Eu il vad ca pe un tanc in care circula vreo 2.000L/H dar fara sa curete prea mult apa.

Victoria este a celor care indraznesc mai mult!

4 Editat de Ancistrus (2012-03-30 13:22)

Re: Recomandare filtre externe

Claudiu-Zang A scris:

Cum am zis mai sus, as evita Fluval-ul iar FX5 este cca 1.400 lei.

Eu il vad ca pe un tanc in care circula vreo 2.000L/H dar fara sa curete prea mult apa.

   Interesant ar fi sa-ti spuna colegii care folosesc Fluval FX5 cum se comporta wink, impecabil din ce am inteles. Iar despre pret... mai exista si eBay, de unde poti cumpara si Eheim si Fluval sub 1000 lei.
   Mult succes!

Re: Recomandare filtre externe

pe E-bay am gasit 2080-ul la 350$ fara medii si 500$ cu medii de filtrare.
As merge si pe o varianta de filtru second-hand 2080, dar nu gasesc...

Victoria este a celor care indraznesc mai mult!

Re: Recomandare filtre externe

Vezi ca se gasesc filtre chinezesti si la noi dar sint un pic mai piparate decit cele de la sun sun  cred ca cel de 2000l/h se apropie de 500 de ron

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/12999/incercare-de-olandez-250l/

Re: Recomandare filtre externe

Daca ai sa cauti in discutiile altora ai sa vezi cum marea majoritate se plang de filtre ieftine si china(la care nu prea gasesti service) care curg dupa un anumit timp,  mai devreme sau mai tarziu, daca ai norocul poti sa dai si peste unul care o sa ti se para ca ai o mica moara pe ciocanele. daca mai ai si vre-un parchet prin casa te sfatuiesc sa nu te grabesti si sa ai rabdare pana in ziua cand iti poti permite sa achizitionezi ceva de calitate.eu personal asa am facut am asteptat ceva timp si mi-am luat ceva mai bun, bineinteles si cu ajutorul(parerile) prietenilor de pe site. Mult succes!

Re: Recomandare filtre externe

madalin80 A scris:

Daca ai sa cauti in discutiile altora ai sa vezi cum marea majoritate se plang de filtre ieftine si china(la care nu prea gasesti service) care curg dupa un anumit timp,  mai devreme sau mai tarziu, daca ai norocul poti sa dai si peste unul care o sa ti se para ca ai o mica moara pe ciocanele. daca mai ai si vre-un parchet prin casa te sfatuiesc sa nu te grabesti si sa ai rabdare pana in ziua cand iti poti permite sa achizitionezi ceva de calitate.eu personal asa am facut am asteptat ceva timp si mi-am luat ceva mai bun, bineinteles si cu ajutorul(parerile) prietenilor de pe site. Mult succes!


Multumesc Madalin
Tocmai de aceea evit produsele "no-name" chinezesti, pentru ca nu prea exista review-uri pozitive despre ele.
Asa ca m-am orientat spre cele 2 de mai sus, insa acum parerile sunt destul de impartite cnd este vorba de JBL. Unii zic ca sunt bune, altele ca nu.
Desigur, nu as vrea sa iau un filtru care nu face decat sa circule 1000L de apa / ora si care nu curata apa.

Tu ce parere ai despre cele 2 variante de mai sus, JBL-ul si Tetratec?

Victoria este a celor care indraznesc mai mult!

Re: Recomandare filtre externe

Eu detin de 2 luni de zile un eheim 2228 si sunt multumit de el, sunt sigur ca sunt filtre mult mai bune, am multi pesti in bazin, inclusiv vre-o 20 corydoras din care 5 adulti, si intreg acest card isi cauta incontinuu de treaba in substrat si crede-ma ca face fata filtrul cu brio la aspirat toate particulele care le ridica acesti porcusori, ti-am impartasit experienta mea ca idee...

10

Re: Recomandare filtre externe

De ce va plangeti atat de chinezarii baieti?Eu am un sun sun 302     1000L/h si pe cuvant de nu sunt foarte multumit de el.Il am de un an si nu a patit nimic.Isi face treaba foarte bine.Da bine acum depinde si de om pana la urma.Poti sa ai si cel mai tare filtru si tot nu esti multumit.
Cat despre variantele de mai sus eu urmeaza sa imi cumparun jbl E1501.Sun sun -ul face fata  insa ma pregatesc de un alt proiect ceva mai mare.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

11

Re: Recomandare filtre externe

si inca ceva ff important zic eu, am acvariul in camera care dorm si nu face vre-un zgomot de care sa nu pot dormi!!!

12

Re: Recomandare filtre externe

nu am avut nici jbl si nici tetratec, dar am auzit si am si vazut multe modele de la Tetratec care au curs de noi... asa ca..
poate vre-un alt coleg iti  poate explica mai bine cum sta treaba cu ele

Re: Recomandare filtre externe

madalin80 A scris:

Eu detin de 2 luni de zile un eheim 2228 si sunt multumit de el, sunt sigur ca sunt filtre mult mai bune, am multi pesti in bazin, inclusiv vre-o 20 corydoras din care 5 adulti, si intreg acest card isi cauta incontinuu de treaba in substrat si crede-ma ca face fata filtrul cu brio la aspirat toate particulele care le ridica acesti porcusori, ti-am impartasit experienta mea ca idee...

Daca as merge pe varianta Eheim, 2228-ul nu stiu daca ar fi de ajuns.
Cred ca mi-ar trebui 2 de tipul asta....sau un 2080.
Un 2228 este cam 800 lei fara medii. Nu stiu cat ajunge cu tot cu medii, dar nu cred ca este sub 1.000 lei. Daca iau 2x 2228 as depasi 2.000 lei.
Mai mult decat un 2080 complet.

Ar face fata 2228-ul singur la bazinul care il am? Este destul de mare si in lungime, latime si inaltime. Vad ca are un debit de cca 1.000 L/h, real ar fi poate de vreo 500-600L/h, adica 1 acvariu si jumate filtrat/h.

Cred ca mi-ar trebui ceva care sa filtreze de 4x capacitatea acvariului/h
De asta am zis sa merg in 2 filtre JBL 1501. Alea au 1.500L/h , real probabil au vreo 700-800L/h, adica un filtru a cicla 2 bazine pe ora.

Victoria este a celor care indraznesc mai mult!

Re: Recomandare filtre externe

ma bag ca musca-n lapte pentru ca vroiam si eu un bazin nou dar mai tot bugetul s-a dus pe reconditionarea si repopularea celui vechi, care nu are nevoie de filtru extern, eu unul fiind tare incantat de biobox 1 si de corydoras si de ancistrus care ridica tot ce e pe fund.

ideea de baza cred ca e la fel la toate; medii de filtrare diferite si apa care trece prin straturi. intrebarea mea e se gaseste un aparat (extern) care sa le faca pe toate ? adica eu in biobox montez incalzitorul (nu e cazul acum cu temperatura constanta de 27 de grade) pun pompa de aer si practic singurele chestii care nu dau bine la mine in bazin sunt termometrul si hranitorul plutitor de la JBL.

daca tot am sa incep cu ceva nou si mai mare (acum ca am ceva experienta si am vazut si eu ca sunt in stare sa fac un bazin fain (zic eu)), urmatoarele le voi lua  pe bucati incepand cu filtrul extern.

Asadar exista ceva care sa incalzeasca apa, sa filtreze apa, sa o oxigeneze si eventual sa aiba si lampa UV? practic scap cu un singur acvariu fara sa fac overflow cu altul dedesubt si mascat asa incat sa mi se vada doar furtunele de overflow in bazinul mare ?

acum asta e doar o idee ; astept pareri de la cei care au asa ceva. daca stiti pet shopul care era in zona lipscani cu acel acvariu marin imens care avea inca unul jos (sub el) pentru filtrare. de ce nu face nimeni asa ? de ce n-am putea pune aparatura care se vede urat termometru incalzitor furtunele de filtru, lampa UV si cam orice altceva ce nu gasim in natura intr-un baizn de sub cel principal populat, acvariul de filtrare fiind incorporat in mobilier asa incat sa nu se vada ?

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092