1

Subiect: Cyrtocara morii

Salut,

Am si eu 10 pui de Cyrtocara Morii.
Intrebarea mea este daca le pot tine intr-un acvariu plantat.
Si nu ma refer la plante de genul valisneria, la plante medii ca si crestere.
Vreau sa stiu ptr ca am citit undeva pe un forum precum ca aceste ciclide sunt carnivore, nu deranjeaza plantele.(dar cum parerile sunt impartite:P).
Mi-au placut ciclidele cand le-am luat, dar am facut precum in bancu cu romanii (facem si dupaia gandim:P).
Sunt la un nou setup si vreau sa stiu daca renunt la ei si trec pe alti pesti sau raman cu ei.

Multumesc.

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

Re: Cyrtocara morii

Pai daca spui ca parerile sunt impartite mai bine iei frumos cateva fire de plante de la donatii le pui alaturi de pesti in acvariu si vezi ce se intampla , in functie de rezultat tragi concluziile finale .

3 Editat de me_gaton (2012-03-31 14:59)

Re: Cyrtocara morii

Salut MariusMinu.
In momentul de fata pestisorii sunt intr-un acvariu de 60L plantat cu valisneria, egeeria,mai multe fire (nu stiu exact cum se numesc, inca vre-o 2 specii).
Ai attach poza. (PS: erau molly inainte in acvariu, acum sunt doar Cyrtocara morii  si niste creveti rosii).
Plantele sunt intretinute cu CO2, sunt in regula, nu mananca nimeni nimic din ele, dar banuiesc, acum fiind pui de 1,5-2cm nu ii atrag foarte tare plantele tongue.
Poate daca ii tin de mici cu plante, nu vor mai avea treaba cand vor mai creste:)

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

Re: Cyrtocara morii

Hraneste-i corespunzator ca sa nu faca foamea si nu cred ca vei avea probleme cu plantele mai ales ca sunt de mici crescuti in preajma acestora .Exista si riscul ca atunci cand se vor faca mari sa pape plante , dar daca nu risti nu castigi si cele mai satisfacatoare rezultate sunt cele obtinute chiar pe spinarea noastra Eu zic sa-i dai bataie cu proiectul mai ales ca-ti plac pestii aia , dar vezi ce mai spun si colegii ca eu am spus doar o parere .

Re: Cyrtocara morii

me_gaton A scris:

Plantele sunt intretinute cu CO2, sunt in regula, nu mananca nimeni nimic din ele, dar banuiesc, acum fiind pui de 1,5-2cm nu ii atrag foarte tare plantele tongue.
Poate daca ii tin de mici cu plante, nu vor mai avea treaba cand vor mai creste:)

   Cyrtocara moorii sunt pesti de apa dura, pH alcalin 8-8,5 deci nu se potrivesc cu CO2 in acvariu, iar un acvariu recomandat pentru ei este de minim 500 litri wink

6

Re: Cyrtocara morii

Da stiu ca le trebuie un acvariu mare, cat despre apa dura, am citit si eu dupa ce am luat pestisorii, in fine, greseala incepatorului de altfel:P.
in cazul acesta, decat sa fac un experiment mai bine ii dau si eventual raman pe vivipari.
Setup-ul nou pe care il am in proiect este un acvariu de 180L (nu de 500L cum ar trebui...). nu imi permite spatiu de unul mai mare.

Multumesc pentru sfaturi:)

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)