Subiect: Iluminare acvariu 400L

Salutare

Sper ca pun acest topic in sectiunea care trebuie (daca nu, rog sa il mutati unde trebuie).

Maine voi face comanda pentru acvariul pe care il am in proiect:
http://albums.zang.ro/0/6/f/06f1250735.jpg
http://albums.zang.ro/0/6/f/06f1250739.jpg

Dimensiunile acvariului sunt:
Lungime - 130cm
Latime - 55cm
Inaltime - 60cm
Volum apa - 400 L


Ma confrunt cu o dilema legata de iluminare, pentru ca am citit o multime de pareri pe X site-uri si mai tare m-au bagat in ceata.
Apoi, persoana care imi face capacul mi-a intors toate informatiile peste cap dandu-mi alta solutie.

Din ce am mai discutat cu unele persoane, dat fiind faptul ca este destul de lung si mare atat in latime cat si in inaltime, ar trebui sa imi iau 2 x T8 si 2 xT5

T8 - urile vor avea 1200mm lungime si pot fi de 36w sau 40W
T5 -urile vor avea  850mm lungime si pot avea 39W sau 45W

Mi s-a recomandat sa iau:

1. Hagen

Neon Hagen Marine-Glo T5
849mm / 39W

Neon Hagen Aqua-Glo T8
1.199,4mm / 40W (18000K)

Neon Hagen Marine-Glo T8
1.199,4mm / 40W


sau

2. JBL

JBL Solar Marin Blue - T5
850 mm / 39W

JBL Solar Marin Day - T5
850 mm / 39W (15000K)

JBL Solar Color - T5
850 mm / 39W

JBL Solar Marin Blue - T8
1200 mm / 36W

JBL Solar Marin Day  - T8
1200 mm / 36W (15000K)



Apoi, persoana care imi face capacul mi-a recomandat sa merg pe Osram, astfel:

2x T5 - 39w  - 850mm 
2x T8 - 36W  - 1200mm

Osram-urile sunt foarte ieftine fata de celelalte (cca 15 lei/neonul), iar temperatura culorii este de cca 6500k
Din cate am inteles, mi-ar trebui neoane la vreo 18.000k

Nu stiu ce inseamna aceste 6500k sau 18000k, dar la nisipul care il am, se pare ca mi-ar trebui la 18.000K ca sa se vada alb (acum este bej).


Am mare nevoie de ajutorul vostru, sa imi spuneti, la dimensiunile acestui acvariu, unde voi avea ciclide africane, ce neoane imi trebuie:
- firma (marca)
- model (marin, aqua etc)
- putere in W
- temperatura culorii "k"

Osram-urile sunt bune? Sa merg pe Osram cum mi-a recomandat persoana care face capacul? Sau sa iau tuburi de la Hagen, JBL etc?

Multumesc anticipat!

Victoria este a celor care indraznesc mai mult!

2 Editat de sTTTk (2012-04-03 12:51)

Re: Iluminare acvariu 400L

Salut.

Eu iti recomand 2 buc jbl marin day t8 36w 120cm ;-)
Iti mai recomand sa faci latimea de 60cm si inaltimea de 55cm la acvariu.

Multi vad, putini cunosc !

Re: Iluminare acvariu 400L

sTTTk A scris:

Salut.

Eu iti recomand 2 buc jbl marin day t8 36w 120cm ;-)
Iti mai recomand sa faci latimea de 60cm si inaltimea de 55cm la acvariu.

Salut

Acvariul este deja facut (am pus link-uri cu poze).
Capacul va avea 4 instalatii de neoane. M-am gandit la 2x T8 si 2x T5, dar nu stiu de care sa iau.

Cele 2 de Marin Day ce fac mai exact? scot in evidenta culorile africanilor? Sau doar lumineaza acvariul? Ce nuanta de culoare au in acvariu aceste neoane?

Victoria este a celor care indraznesc mai mult!

4

Re: Iluminare acvariu 400L

Claudiu-Zang A scris:
sTTTk A scris:

Salut.

Eu iti recomand 2 buc jbl marin day t8 36w 120cm ;-)
Iti mai recomand sa faci latimea de 60cm si inaltimea de 55cm la acvariu.

Salut

Acvariul este deja facut (am pus link-uri cu poze).
Capacul va avea 4 instalatii de neoane. M-am gandit la 2x T8 si 2x T5, dar nu stiu de care sa iau.

Cele 2 de Marin Day ce fac mai exact? scot in evidenta culorile africanilor? Sau doar lumineaza acvariul? Ce nuanta de culoare au in acvariu aceste neoane?

Acum am vazut link-urile cu acvariul  :smoke
Nu inteleg de ce te complici sa ai 2xt8 si 2xt5 ?
Pentru un bazin cu africani neoanele t8 sunt arhi-suficiente, chiar au avantajul ca nu vor degaja asa de multa caldura precum t5-urile, lucru ce te va ajuta pe timp de vara; plus de asta 2 neoane sunt suficiente pentru africani, ei fiind pesti carora nu le trebuie lumina puternica, un 0.20w/litru sunt suficienti.
Neoanele marin day eu personal le consider cele mai bune pentru africani deoarece evidentiaza cel mai bine culoarea naturala a pestilor, plus de asta este o lumina placuta ochiului.
In ultimul an am incercat mai multe neoane care personal nu m-au impresionat prea tare, sa zic ca imi mai place putin hagen aqua-glo cum evidentiaza rosul la pesti, in schimb ce nu imi place la el este faptul ca culoarea albastra o face mov.

Multi vad, putini cunosc !